Spójrz z góry na Zatokę Gdańską

Z jednego miejsca zobaczymy Trójmiasto, trzy ujścia Wisły, Półwysep Helski, Zatokę Gdańską i Żuławy

Wodny wieżowiec dla turystyki oraz wodociągów

Trzy miejsca styku królowej naszych rzek z Bałtykiem, plaża, las, panorama Żuław, a także wgląd na to, co dzieje się w rejonie Półwyspu Helskiego! Takie możliwości obserwacji czekają na tych, którzy we wrześniu będą spędzać urlopy na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Ukończono tam budowę unikatowego, wieżowego zbiornika ciśnieniowego (mającego zapewnić odpowiednie ciśnienie w rurach doprowadzających wodę do kranów, hydrantów itp., także przeciwpożarowych) gdańskich wodociągów, wyposażonego w „balkon” umożliwiający podziwianie z góry sporej części województwa pomorskiego i Zatoki Gdańskiej!

IMG_4864

Zbiornik wody „Kazimierz” już jest gotowy! – powiadomiły nas Anna Dobrowolska – inspektor w Referacie Prasowym Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Anna Nawała – kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej, rzecznik prasowy spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. – Zapraszamy na konferencję prasową z nowym widokiem na Gdańsk!. Wieżowy zbiornik ciśnieniowy ma 30 metrów wysokości. Pomieści 600 metrów sześciennych wody, czyli 600 ton! Posiada taras widokowy, z którego podziwiać można przepiękną okolicę.

IMG_6085

Od teraz budowla ta pod nazwą: Zbiornik Wodny Kazimierz będzie na mapie infrastruktury technicznej Gdańska oraz na mapie turystycznej Pomorza. Patronem owej unikatowej wieży jest Kazimierz Behlke, fachowiec z zakresu  zaopatrywania miast w wodę.

Zbiornik ów, z tarasem dla turystów ponad wierzchołkami drzew, znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej, przy ul. Lazurowej w Gdańsku. W pobliżu są hotel, ośrodek wypoczynkowy, a także tzw. „Forsterówka” – stara leśniczówka, która była podobno rezydencją hitlerowskiego gauleitera (szefa okręgu) Gdańska w czasach II wojny światowej.

IMG_4863

Budowa zbiornika została zrealizowana w ramach „Gdańskiego projektu wodno – ściekowego etap II”, a wsparcie finansowe pochodziło z zasobów Funduszu Spójności Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013. Inwestycja ta jest zwieńczeniem prac nad poprawą jakości wody w Gdańsku. W 2013 r. wybudowano na Wyspie Sobieszewskiej 8 km wodociągu i przyłączono tę dzielnicę do centralnego wodociągu miejskiego. Dzięki temu mieszkańcy Wyspy zaopatrywani są w wodę głębinową z pokładów wodonośnych w Gdańsku Lipcach. – czytamy na stronie http://blizejzrodel.pl/post/91845629179/wie%C5%BCowy-zbiornik-wody-na-wyspie-sobieszewskiej .

IMG_6068

Zbiornik wieżowy przy ul. Lazurowej w Gdańsku to wspaniały obiekt dla obserwatorów ptaków – zwłaszcza podczas jesiennych wędrówek tych stworzeń. Przeloty już się zaczęły. Jesienią wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej, na zachód uciekają przed zimnem ptaki aż z Syberii.

Kazimierz Netka

One Comment

  1. Zobaczycie też trującą hałdę fosfogipsów największą w Europie a także dym ze spalarni Port Service która spalała też trucizny z Ukrainy. To miejsce jest tak skażone że nie warto go odwiedzać.
    Dla lubiących historię na wyspę prowadzi wojskowy most pontonowy (prowizorka) z 1948roku. Panią premier trzeba by tam wysłać aby pokazała Polskę w Budowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *