Stena Line – operator promowy, zapewniający łączność m.in. Gdyni z Karlskroną, uruchomi kolejną linię frachtową w Europie. Wzmocni możliwości transportowe w relacji: Wielka Brytania – Irlandia, z Dublina do Birkenhead (Liverpool). Nowe rejsy zaczną się już w styczniu

Fot. Emelie Asplund; z Archiwum Stena Line.

Stena Line umacnia się na Morzu Irlandzkim

Stena Line oficjalnie ogłosiła swoje plany dotyczące uruchomienia nowego połączenia frachtowego, z Dublina w Irlandii do Birkenhead (Liverpool) w Wielkiej Brytanii, w drugiej połowie lutego 2024 roku.

Nowa trasa będzie początkowo obsługiwana przez jeden statek, który we wczesnych godzinach porannych będzie wypływał z Dublina, a podróż powrotną odbywać będzie wieczorem z Birkenhead – wynika z informacji, które przekazała nam Joanna Włodarek – senior consultant w Human Signs.

Stena Line już prowadzi operacje zarówno w porcie w Dublinie jak i Birkenhead, a nowa usługa będzie uzupełnieniem istniejących tras z Dublina do Holyhead oraz z Belfastu do Liverpoolu. Obecnie firma rozważa opcje dotyczące rozmieszczenia statków dla tego połączenia.

– Uruchomienie naszego nowego połączenia frachtowego między Dublinem a Birkenhead stanowi zabezpieczenie ważnego szlaku handlowego na trasie Wielka Brytania/Irlandia oraz dodatkowo umacnia naszą pozycję na Morzu Irlandzkim. Stena Line będzie teraz obsługiwać dwie trasy zarówno z portu w Dublinie, jak i Birkenhead, tworząc kluczowe węzły logistyczne łączące przepływy ładunków przez Morze Irlandzkie i zwiększając wydajność dla użytkowników portów – powiedział Niclas Mårtensson, dyrektor generalny Stena Line:

Fot. z Archiwum Stena Line.

– Dla gospodarki Irlandii istotne jest, abyśmy mieli dostępność i konkurencję na bezpośrednich trasach żeglugowych między portem w Dublinie a Wielką Brytanią. Cieszymy się z nowej trasy Stena Line z Dublinu do Birkenhead, która wprowadza wybór na rynek – powiedział Barry O’Connell, dyrektor generalny, Dublin Port Company.

Będzie to siódma trasa Stena Line w regionie Morza Irlandzkiego, obok tras Belfast – Cairnryan, Belfast – Heysham, Belfast – Liverpool, Dublin – Holyhead, Rosslare – Fishguard i Rosslare – Cherbourg.

– Dzięki przedłużeniu naszej umowy operacyjnej z Peel Ports w Birkenhead oraz rozszerzeniem naszej działalności w porcie w Dublinie, trasa ta dodatkowo pokazuje nasze zaangażowanie w obsługę klientów w regionie. Jesteśmy przekonani, że to połączenie odniesie sukces, oferując bezpośredni dostęp do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Europy – dodał Niclas Mårtensson.

Stena Line jest jednym z wiodących europejskich przewoźników promowych, który przewozi 39 statkami 6,5 miliona pasażerów na 17 trasach w Europie Północnej, wykonując 27 000 rejsów rocznie – poinformowały Agnieszka Zembrzycka – rzecznik prasowy Stena Line Polska oraz Agnieszka Nowakowska z Human Signs.

Więcej o Stena Line:

Stena Line jest jednym z wiodących europejskich operatorów promowych. Posiada 39 statków, które pływają na 17 trasach w Europie Północnej, obsługując 27 000 rejsów rocznie. Stena Line jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i stale rozwija nowe rozwiązania intermodalne, łącząc transport kolejowy, drogowy i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki szerokiej działalności pasażerskiej. Firma jest własnością rodzinną, została założona w 1962 roku i ma siedzibę w Göteborgu. Stena Line zatrudnia 5 900 pracowników, a jej roczny obrót wynosi 17 miliardów koron szwedzkich.

W Polsce Stena Line jest obecna od blisko 30 lat. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza kilkaset tysięcy pasażerów, korzystając z trzech statków: Stena Spirit, o szerokiej ofercie dla pasażerów, a także dwóch nowych promów klasy E-Flexer, Stena Estelle i Stena Ebba, o długości 240 m, zabierających zarówno pasażerów jak i fracht.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *