Stena Nordica wraca na autostradę morską Gdynia – Karlskrona. Pod koniec października zacznie kursować na linii promowej między województwem pomorskim w Polsce i Blekinge w Szwecji

Fot. z Archiwum Stena Line.

Kursowała na Morzu Irlandzkim i Morzu Północnym, a za kilka tygodni wzbogaci ruch promowy na Bałtyku

Pod koniec października br. statek Stena Nordica wróci na linię promową Stena Line między Gdynią a Karlskroną, położoną w południowej Szwecji. Zastąpi jednostkę bardziej ukierunkowaną na fracht – statek Stena Baltica, dzięki czemu przewoźnik zaoferuje szerszy wybór usług zarówno pasażerskich, jak i frachtowych. Stena Nordica będzie kursować pięć razy w tygodniu w każdym kierunku i przewozić ładunki, samochody osobowe oraz pasażerów – wynika z informacji, które przekazały nam Agnieszka Zembrzycka – rzecznik prasowy Stena Line Polska oraz Ewelina Ciuchta i Joanna Włodarek z Human Signs. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Obecnie na linii Gdynia-Karlskrona kursują 3 promy, w tym dwie bliźniacze jednostki o szerokiej ofercie dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit oraz ropax Stena Baltica, nastawiony bardziej na transport frachtu. Pod koniec października 2020 roku Stena Nordica powróci na trasę i zastąpi Stena Baltica.

– Żegnamy Stena Baltica i witamy z powrotem Stena Nordica. Ten prom pływał już wcześniej na linii Gdynia-Karlskrona i jest najlepszym uzupełnieniem dla pozostałych statków w naszej flocie, czyli Stena Vision i Stena Spirit. Dzięki tej zmianie będziemy w stanie zapewnić bardziej zunifikowany serwis, zarówno dla pasażerów jak i klientów frachtowych. – mówi dyrektor linii Gdynia-Karlskrona, Marek Kiersnowski.

Stena Nordica to wygodny i nowocześnie wyposażony prom typu ropax przewożący ładunki, samochody osobowe i pasażerów. Ma 170 metrów długości i może zabrać jednocześnie około 450 pasażerów i 100 ciężarówek lub 300 samochodów osobowych. Będzie pływać regularnie na trasie promowej Gdynia-Karlskrona, a podróż w jedną stronę trwa przeciętnie 10,5 godziny. Oferta pokładowa jest znacznie szersza niż na Stena Baltica i obejmuje restaurację oraz bar z widokiem na morze, sklep, pokój zabaw dla dzieci, większy wybór kabin oraz fotele lotnicze. Ma również dwukrotnie większą pojemność pasażerską, co oznacza większy wybór godzin i dat odpłynięć z Gdyni i Karlskrony dla pasażerów.

Statek Stena Nordica już wcześniej pływał na trasie Gdynia-Karlskrona, w tym stale w latach 2004-2008. W 2018 roku wrócił na linię, ale w ciągu ostatniego roku ten nowoczesny i wszechstronny statek asystował na innych trasach Stena Line, na Morzu Irlandzkim i Morzu Północnym.

Stena Nordica

Fot. z Archiwum Stena Line

Rok budowy: 2000; Stocznia: Mitsubishi Heavy Industries, Japonia; Długość: 170.5 m ; Szerokość: 25,8 m; Pasażerowie: 450; Samochody osobowe: 300; Pojemność frachtowa: 1950 m.

Stena Line jest szwedzkim koncernem promowym, który operuje 38 promami na 18 trasach łączących 9 krajów. W Polsce Stena Line jest obecna od ćwierć wieku. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Flotę linii od października 2020 tworzą 3 statki: dwie bliźniacze jednostki o szerokiej ofercie dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit oraz Stena Nordica, która również zabiera pasażerów i samochody osobowe, lecz jest przeznaczona głównie do przewozu ładunków.

Trochę więcej o Stena Line

Stena Line jest powstałym w 1962 roku szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 18 trasach łączących 9 krajów, eksploatuje 38 promów, zatrudnia ponad 4000 pracowników. Przewozy wynoszą rocznie: ponad 7 mln pasażerów, 1,5 mln samochodów osobowych oraz 2 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.). Stena Line jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i stale rozwija nowe rozwiązania intermodalne, łącząc transport kolejowy, drogowy i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki szerokiej działalności pasażerskiej.

W Polsce Stena Line jest obecna od ćwierć wieku. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza ponad pół miliona pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków o szerokiej ofercie atrakcji dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit. Trzeci (od października 2020) statek na linii, Stena Nordica również zabiera pasażerów i samochody osobowe, lecz jest przeznaczony głównie do przewozu ładunków.

Stena Line jest częścią Stena AB Group, należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy sięgają 36,5 mld koron szwedzkich rocznie. Stena AB zatrudnia ok. 14 000 pracowników na całym świecie – poinformowały Agnieszka Zembrzycka – rzecznik prasowy Stena Line Polska , Ewelina Ciuchta oraz Joanna Włodarek z Human Signs.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *