ŚWIATOWY DZIEŃ KOCIEWIA. Kociewiacy są współtwórcami pierwszego województwa pomorskiego. Pierwszym wojewodą był w średniowieczu rycerz z Kociewia: Jan z Jani. W niedzielę, 10 lutego, przypada Światowy Dzień Kociewia. Na obchody tego święta zaprasza m.in. Tczew.

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk w Tczewie.

Przyjdź do Fabryki Sztuk, zobacz, co Kociewie zrobiło dla Polski, w tym dla Gdańska, Gdyni, dla kultury, gospodarki, sportu, turystyki…

Światowy Dzień Kociewia obchodzony jest 10 lutego na pamiątkę pojawienia się po raz pierwszy w źródłach pisanych nazwy naszego regionu. Było to w okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Wówczas 10 lutego 1807 roku ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku „Gociewiu”… – poinformowała nas Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk w Tczewie.

W tym roku Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie mają zaszczyt zaprosić wszystkich pasjonatów lokalnej tradycji, historii oraz kultury do wspólnego świętowania:

– 8 lutego o godz. 17.30 – w budynku głównym tczewskiej książnicy, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6 odbędzie się promocja wydawnictw regionalnych: 12. numeru „Tek Kociewskich” – periodyku popularnonaukowego, wydawanego przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie oraz publikacji jubileuszowej „Kociewie noszą w sercu. Festiwale Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego 2008-2018”, podsumowującej dziesięcioletnią historię konkursowych zmagań obejmujących swym zasięgiem obszar całego Kociewia,

– 10 lutego o godz. 15.00 – Fabryka Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 zachęca do wspólnego spędzenia „kociewskiego popołudnia”. Czynna będzie pracownia plastyczna koci koci… Kociewiaka, w której dzieci stworzą obrazek na szkle, wykonają zakładkę z maskotką Fabryki Sztuk, a młodzież przyozdobi bawełniane koszulki. W programie ponadto teatrzyk z udziałem widzów, konkursy oraz o godz. 17.00 koncert Kociewskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka”.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

 

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk w Tczewie

Jako działanie towarzyszące Światowemu Dniu Kociewia został ogłoszony konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Kociewski obrazek”. Prace w formacie A4 lub A5 wykonane w dowolnej technice plastycznej płaskiej przyjmowane są do 6 lutego w Fabryce Sztuk. Regulamin dostępny na: www.fabrykasztuk.tczew.pl – wynika z komunikatu, który przekazała nam Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk w Tczewie.

A co mieszkańcy tej ziemi, zrobili dla Polski? Co mają do zaoferowania Europie, światu? To z Kociewia pochodzi pierwszy wojewoda pomorski, średniowieczny rycerz, Jan z Jani. Jego włości znajdowały się na obszarze, który dzisiaj można nazwać Trójwsią, bo obejmuje trzy miejscowości: Kościelna Jania, Leśna Jania i Stara Jania, położone w gminie Smętowo Graniczne. Pierwszy pomorski urząd wojewody, reprezentujący króla Polski, znajdował się na Zamku w Gniewie, na Kociewiu, nad Wisłą.

Kociewie ma olbrzymie zasługi dla rozwoju Polski morskiej. W Tczewie powstała pierwsza Szkoła Morska, później przeniesiona do Gdyni (teraz jest to Uniwersytet Morski).

 

Fot. Kazimierz Netka

Na Kociewiu znajduje się jedna z najcenniejszych ksiąg świata – Biblia Gutenberga. Jest ona w Pelplinie, a jej reprint można obejrzeć w tamtejszym Muzeum Diecezjalnym.

 

Fot. Kazimierz Netka

Kociewie ma niebagatelne zasługi dla bogactwa Gdańska, dla rozwoju tego wielkiego, europejskiego ośrodka kulturowego, przemysłowego i handlowego. To dzięki nadburmistrzowi Leopoldowi von Winterowi – urodzonemu na Kociewiu, w mieście Świecie, w województwie kujawsko – pomorskim, życie w Gdańsku zostało podniesione do standardów europejskich.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *