Fot. Kazimierz Netka.
Przypomnienie zasług Kociewiaków dla Polski, w tym dla Gdańska – stolicy województwa pomorskiego, a także Żuław
Jeden z najbardziej zasłużonych nadburmistrzów – prezydentów Gdańska: Leopold Winter – urodził się na Kociewiu. Pierwszy wojewoda pomorski – przedstawiciel króla Polski – Jan z Jani, to rycerz z Kociewia. Jeden z najcenniejszych w świecie zabytków druku: Biblia z Drukarni Gutenberga – znajduje się na Kociewiu, w Pelplinie, w Muzeum Diecezji Pelplińskiej. Te oraz inne aspekty, wydarzenia, obiekty, a przede wszystkim ludzie pokazują, jak ważne dla Polski, w tym dla Pomorza i Gdańska jest Kociewie.
Fot. Kazimierz Netka.
Nic dziwnego, że region ten, położony nad Wisłą – Leniwką – Wstęgą Kociewia – ma swe święto podczas Jarmarku Świętego Dominika. W bieżącym roku to uroczyste spotkanie Kociewiaków z województw pomorskiego i kujawsko – pomorskiego oraz z całego świata – odbędzie się w najbliższy piątek, 5 sierpnia 2022 roku.
Fot. Kazimierz Netka.
Miejsce: Przystanek RADOŚĆ – Targ Rybny, Podwale Staromiejskie. Organizatorzy: Powiat Starogardzki, Powiat Świecki, Powiat Tczewski, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE – poinformowały Międzynarodowe Targi Gdańskie na stronie https://jarmarkswdominika.pl/program.qbpage .
Szczegóły podaje na swej stronie internetowej https://powiatstarogard.pl/zapraszamy-na-swieto-kociewia/ Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim:
Zapraszamy na Święto Kociewia
Jarmark św. Dominika to jedna z największych imprez handlowo-wystawienniczych, która swoją tradycją sięga 1260 roku. Tegoroczna edycja, podobnie jak w ubiegłych latach, przyciąga turystów z Polski i Europy. Już 5 sierpnia właśnie na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku Kociewiacy zaprezentują swój region podczas Święta Kociewia.
– Serdecznie zapraszam do udziału w Święcie Kociewia, bo to jedyne takie wydarzenie, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego, a ponadto ukazuje kulturę tego pomorskiego regionu mieszkańcom Gdańska i turystom – podkreśla starosta Kazimierz Chyła.
Wydarzenie rozpocznie Korowód Kociewski, który przejdzie ulicami Głównego Miasta – od Bramy Zielonej na Targ Rybny.
– Korowód Kociewski do barwny przemarsz Kociewiaków, którzy śpiewem i tańcem zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy. Biorą w nim udział zarówno osoby mieszkające w naszym regionie jak i jego sympatycy – wyjaśnia Piotr Kończewski, dyrektor Biura LOT KOCIEWIE. – Już tradycyjnie przemarsz wyruszy spod Zielonej Bramy około godziny 14.00. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym kolorowym pochodzie.
Fot. Kazimierz Netka.
Na Targu Rybnym rozpocznie się kolejna część Święta Kociewia, czyli Unikaty z Kociewia. To prezentacja muzyków z regionu na scenie, a także kramy z rękodziełem, warsztatami, lokalnym jedzeniem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także pokazy rycerskie, animacje dla najmłodszych i wiele innych.
– Unikaty mają swój bogaty program artystyczny, podczas którego zespoły zaprezentują zarówno utwory w gwarze kociewskiej, jak i własne aranżacje popularnych polskich i zagranicznych przebojów – mówi Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Poza tym dla mieszkańców Gdańska i turystów będą czekać stoiska z tradycyjnymi wypiekami kociewskimi oraz wiele atrakcji, które pomogą bliżej poznać nasz region i jego walory.
Fot. Kazimierz Netka.
Ostatnim elementem Święta Kociewia będzie finisaż wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim swoje prace zaprezentują Joanna Czarnecka, Agnieszka Jarosz oraz Józef Olszynka. Całość uświetni pokaz mody kolekcji sukien „Awangarda Kociewska” Kamili Froelke – projektantki, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie czy Mediolanie.
Fot. Kazimierz Netka.
– Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury prace artystów z Kociewia można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim na ulicy Korzennej 33/35. Jest to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że Kociewie to nie tylko do folklor, ale również sztuka współczesna – przyznaje Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. – Wystawę będzie można zwiedzać od 29 lipca do 5 sierpnia.
Fot. Kazimierz Netka.
Święto Kociewia już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń jarmarkowych. Ten wyjątkowy dzień nie tylko łączy setki Kociewiaków w radosnych obchodach, ale także pozwala kultywować kulturowe bogactwo Pomorza.
Święto Kociewia w pigułce
Korowód Kociewski – start godz. 14.00; przemarsz od Zielonej Bramy na Targ Rybny. Tam, na Przystanku Radość, od godz. 15: Unikaty z Kociewia.
Fot. Kazimierz Netka.
Kociewie ART. Start godz. 17.00, miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury – poinformowano na stronie internetowej https://powiatstarogard.pl/zapraszamy-na-swieto-kociewia/ .
Warto już teraz zainteresować się ekspozycją Kociewie Art. To wystawa sztuki współczesnej Kociewia. Znajduje się, jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, w Ratuszu Starego Miasta Gdańska, przy ul. Korzennej, niedaleko pomnika Jana Heweliusza. W piątek, 5 sierpnia 2022 roku, odbędzie się o godzinie 17 finisaż Kociewie Art, czyli zakończenie tej ekspozycji.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl