Ta impreza uratowała honor Gdańska, jako Światowej Stolicy Bursztynu. Chodzi zaś o Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, zainaugurowane 20 lat temu – nie w Gdańsku, ale w… Jantarze. Jak to było – przypomną uczestnicy konferencji pt. „Bursztyn wczoraj, dziś, jutro”, 6 – 7 września 2018 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

Morskie złoto – niewykorzystana szansa?

Mieszkańcy Kaliningradu w Federacji Rosyjskiej ze zdumieniem przyjmują wiadomość, że światową stolicą bursztynu jest Gdańsk, a nie Kaliningrad. Tam bowiem, w dawnym Królewcu, potem Koenigsbergu jest olbrzymi zbiór bałtyckiego złota i wyrobów z niego. A jednak… to w Gdańsku powstała Bursztynowa Komnata, zdobiąca pałac cara Rosji. I w Pomorskiem, w Polsce, a nie w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, odbywają się finały Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Gdyby nie one, to status Gdańska, jako Światowej Stolicy Bursztynu, niełatwo byłoby utrzymać. Mistrzostwa te są dużym atutem, również dla Polski.

Co roku, finałowi Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, towarzyszyły naukowe konferencje. W bieżącym, to spotkanie naukowców i praktyków z różnych państw świata, będzie miało niezwykły charakter i jest Międzynarodową Konferencją Naukową pt. „Bursztyn wczoraj, dziś, jutro”. Zapraszają na nią Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku – Wydział Turystyki i Rekreacji oraz Gmina Stegna.

Na zdjęciu: dr Dariusz Jacek Olszewski-Strzyżowski – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Naukowe obrady mają być kontynuacją poprzednich konferencji, realizowanych w ramach Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu i skupiać się ma na problematyce turystyki i rekreacji, historii, kultury, sztuki, archeologii itp zagadnieniami związanymi z szeroko pojętymi znaczeniem bursztynu w ofercie turystycznej oraz życiu mieszkańców  Województwa Pomorskiego i Polski, jak również innych rejonów Europy i świata.  Mają stanowić także platformę wymiany wiedzy, doświadczeń oraz najnowszych wyników badań naukowców i instytucji zajmujących się promocją oraz badaniem bursztynu – wynika z informacji, które przekazał nam pomysłodawca – dr Dariusz Jacek Olszewski-Strzyżowski – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Konferencja odbędzie się w dniu 07.09.2018 w trakcie 19 Międzynarodowych Targów Bursztynu “AMBERMART”, na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Oto bloki tematyczne: bursztyn jako ważny element produktów turystycznych oraz ofert turystycznych województwa pomorskiego, Polski oraz innych krajów; wykorzystanie bursztynu w działaniach promocyjnych jednostek samorządu terytorialnego różnych szczebli; zbiory bursztynu jako element atrakcji turystycznych miast; znaczenie bursztynu w kulturze, sztuce, wyrobach artystycznych na przestrzeni lat; znaczenie bursztynu w historii Polski jak i innych krajów; miejsce bursztynu w odkryciach archeologicznych; przykłady działań promocyjnych wykorzystujących potencjał kulturowy miast i regionów; bursztyn a zdrowie; wykorzystywanie bursztynu w turystyce oraz rekreacji; potencjał produktowy miast i regionów w zakresie turystyki miejskiej i kulturowej; tereny nadmorskie i ich wykorzystanie na potrzeby turystyki, rekreacji i sportu – napisano na stronie internetowej http://bursztyn2018.awfis.net .

Oto komitet naukowy: Przewodniczący – JM Rektor AWFiS w Gdańsku prof. dr hab. Waldemar Moska; członkowie: prof. dr hab. Wojciech Ratkowski – AWFiS Gdańsk; prof. dr hab. Jan Wendt – AWFiS Gdańsk; prof. dr hab. Mariusz Lipowski – AWFiS Gdańsk; prof. dr hab. Krzysztof Prusik – AWFiS Gdańsk; prof dr hab. Izabela Lewandowska – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  w Olsztynie; prof. Alexandru Ilies – University of Oradea, Rumunia; prof. Dorina Ilies – University of Oradea, Rumunia; dr Artur Kostarczyk – Uniwersytet Gdański; prof. dr hab. Ryszard Mazurowski – Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego; dr Tomasz Studzieniecki – Akademia Morska w Gdyni.

Oto skład Komitetu Organizacyjnego: Przewodniczący: dr Dariusz Jacek Olszewski-Strzyżowski; Sekretariat: dr Piotr Aschenbrenner ; członkowie: dr Remigiusz Dróżdż – AWFiS Gdańsk; dr Marcin Pasek – AWFiS Gdańsk; mgr Barbara Ząbczyk – Pomorska Federacja Przewodników Turystycznych PTTK.

Uczestnicy konferencji 6 września wezmą udział w study – tour z przewodnikiem, po Gdańsku, Pruszczu Gdańskim oraz Malborku, pokazującym potencjał bursztynowy tych miast (m.in Muzeum Bursztynu w Gdańsku, zbiory bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku).

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *