Tczew – Boże Narodzenie nad najpiękniejszą w Polsce Wisłą!  Od Abisynii do Czyżykowa wzdłuż Błękitnej Wstęgi – plac zabaw dla dorosłych i dzieci. Inauguracja wydarzeń gwiazdkowych już 6 grudnia.

Fot. Kazimierz Netka.

Mikołaj przyjmie dzieci w Zamku.

Chyba nie ma w Polsce tak pięknego nabrzeża nad Wisłą, jakie jest w Tczewie. Jest ono unikatowe także z tego względu, że urządzano je głównie z myślą o dzieciach! Powstały już place zabaw i tworzone są następne – miejsca wypoczynku dla wszystkich obywateli. To wspaniały prezent pod choinkę. Najnowszym darem Tczewa dla dzieci jest Zamek, którego budowa dobiega końca. Niezwykle ważna będzie w nim wizyta Świętego Mikołaja, 6 grudnia 2018 roku i jego spotkanie z dziećmi!

O szczegółach wydarzeń związanych z najbliższymi świętami Bożego Narodzenia, rozmawiano w poniedziałek, 3 grudnia, w Urzędzie Miejskim w Tczewie. Na temat imprez, atrakcji oraz planów rozwoju miasta mówili m.in. Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa; wiceprezydenci: Adam Burczyk i Adam Urban; dyrektor Fabryki Sztuk – Alicja Gajewska; Małgorzata Kruk – specjalista ds. organizacji imprez w Fabryce Sztuk oraz Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Mikołaj na zamku, choinka na „węźle”

 

Fot. Kazimierz Netka

Na czwartek, 6 grudnia prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zaprosił dzieci na spotkanie z Mikołajem – o godz. 12.00, na Bulwarze Nadwiślańskim. Mikołaj będzie uczestniczył w otwarciu „średniowiecznego” zamku – nowego tczewskiego miejsca do zabawy. Ten największy w Tczewie i jeden z największych w Polsce placów zabaw jest prezentem samorządu miasta dla wszystkich małych tczewian.

Dzieci wspólnie z Mikołajem oraz prezydentem Tczewa uroczyście przetną wstęgę i rozpocznie się zabawa. Najmłodsi rozgrzeją się podczas zajęć ruchowych, zatańczą przy świątecznej muzyce, będą mogli wziąć udział w grach i konkursach, a także spróbują odnaleźć błazna z królewskiego dworu. Wszyscy obecni zostaną obdarowani balonami i słodkościami z firmy Sun+, która na zlecenie miasta wykonała zamek.

 

Fot. Kazimierz Netka

Tego samego dnia o godz. 17.00, dzieci wraz z rodzicami, opiekunami zaproszeni są na węzeł transportowy. Na placu między dworcem PKP a galerią handlową nastąpi zapalenie świątecznych ozdób na wielkiej choince, którą w tym miejscu postawiono specjalnie z okazji nadchodzących świat Bożego Narodzenia. Dzieci otrzymają drobne upominki, a czas umili im występ Chóru Dziecięcego „Passionatka”.

Już tradycyjnie – w dniach 5 – 6 grudnia – Mikołaj ze swoją świtą odwiedzi również tczewskie przedszkola i oddział dziecięcy tczewskiego szpitala.

Mikołaj w Fabryce Sztuk

 

Fot. Kazimierz Netka

6 grudnia w Fabryce Sztuk będzie można wykonać laurkę dla Świętego Mikołaja, wrzucić ją do specjalnie oznaczonej skrzynki i zdobyć nagrodę. Kartki ocenią pomocnicy Świętego Mikołaja. Autor najładniejszej nagrodzony zostanie długopisem 3D. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, 9 grudnia o godz. 12.00, na placu Hallera.

Na tym nie koniec atrakcji – również 6 grudnia o godz. 16.00 w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci. Wstęp bezpłatny!

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się Jarmark Bożonarodzeniowy, w dniach 8 i 9 grudnia, a uczestniczyć w nim będą kupcy także z zagranicy, m.in. z Litwy. Zgłosiło się około 80 wystawców. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc.

Oto relacja Fabryki Sztuk – głównej organizatorki Jarmarku:

VI JARMARK BOŻONARODZENIOWY W TCZEWIE

Zgodnie z tradycją i naprzeciw nowym wyzwaniom – takie są założenia tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Tczewie.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Świąteczny jarmark wpisał się do kalendarza imprez plenerowych organizowanych w Tczewie. Zawsze odbywał się w ostatni weekend przed świętami, tym razem wydarzenie zorganizujemy 8 i 9 grudnia. Będzie to już szósta edycja imprezy. Uliczny handel rozkwitnie nie tylko na placu Hallera, ale także na ul. Mickiewicza i deptaku na Jarosława Dąbrowskiego. Pojawią się również nowe świąteczne dekoracje – mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Na klientów będą czekać swojskie wędliny, sery, chleb litewski, kwas chlebowy, konfitury, cukierki, kulabiaki, miody pitne, barszcz, pierniki, a ponadto cała gama wyrobów rękodzielniczych, począwszy od ozdób świątecznych (stroików, bombek, wieńców, świec), a skończywszy na aniołkach i przedmiotach drewnianych oraz gipsowych, zdobionych techniką decoupage, które mogą posłużyć jako drobne upominki. W ofercie wystawców pojawi się biżuteria, a ponadto maskotki, poduszki, torby oraz ceramika użytkowa i artystyczna. Dla klientów gastronomii zostanie przygotowany ogrzewany namiot, w którym będzie można spożyć ciepłe posiłki. Nie zabraknie również mobilnej kawiarenki.

Jarmark nie miałby swojego uroku, gdyby nie działania animacyjne towarzyszące handlowi. W tym roku spotkamy Świętego Mikołaja oraz tygryski z GPEC TCZEW. Do najmłodszych adresowane są konkursy oraz warsztaty zdobienia słodkości w przepięknej Fabryce Pierników. Z całą pewnością, atrakcją okaże się fotobudka, w której goście jarmarku wykonają pamiątkowe zdjęcie ze świątecznym layoutem.

 

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk

– Z okazji Jarmarku ogłaszamy konkurs skierowany do żłobków i przedszkoli z Tczewa, który polega na wykonaniu przestrzennego piernika XXL z tektury lub innego materiału. Zwycięska placówka otrzyma zestaw materiałów plastycznych o wartości 700 zł. Łączna pula nagród to 1500 zł – zachęca do udziału Urszula Sikut, przedstawiciel Kabel-Technik-Polska Sp. z o. o., fundatora nagród.

PARTNERZY:
Samorząd Miasta Tczewa, Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, GPEC SP. Z O.O., Kabel-Technik-Polska Sp. z o. o., kino Helios w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Komenda Powiatowa Policji w Tczewie, Kociewski Kurier Tczewski, Dom Przedsiębiorcy w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Zieleń Miejska Sp. z o.o. w Rokitkach, Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Swarożynie.

Zaproszenie na miejską wigilię

16 grudnia, już po raz po raz szesnasty, w Tczewie odbędzie się miejskie spotkanie opłatkowe. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zaprasza na nie wszystkich mieszkańców oraz tych, którzy tego dnia odwiedzą miasto. Na uroczystość zaproszony został biskup pelpliński ks. Ryszard Kasyna.

Przedświąteczne spotkanie tczewian rozpocznie się o godz. 13.30 na pl. Św. Grzegorza. Będą życzenia oraz błogosławieństwo, po czym wszyscy podzielimy się opłatkiem.

Będzie też okazja do wysłuchania kolęd w wykonaniu tczewskich chórów, zespołów, solistów. Atrakcją dla dzieci będzie m.in. żywy żłóbek.

Dzięki darczyńcom, m.in. tczewskim restauratorom, piekarzom, cukiernikom, firmom, przygotowany zostanie poczęstunek – w parku przy Centrum Kultury i Sztuki.

Większość wydarzeń związanych z Bożym Narodzeniem w Tczewie będzie się odbywać w centrum miasta oraz na tczewskim Bulwarze Nadwiślańskim – jednym z najpiękniejszych bulwarów nad królową polskich rzek.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *