Tczew rozdał klucze do mieszkań w jednym z najbardziej niezwykłych zakątków tego miasta. Między dziełem Krzyżaków i koleją żelazną powstałą w połowie XIX wieku rozpoczyna nowy etap swego życia 36 rodzin

Fot. Kazimierz Netka

Świąteczna radość na Prostej

Na dworze było zaledwie kilka stopni powyżej zera, ale zapewniono poczęstunek ciastem i gorącymi napojami. Do tego większość uczestników wydarzenia otrzymała unikatowe przedmioty: klucze do nowiutkich mieszkań.

Fot. Kazimierz Netka

Trudno więc o bardziej przyjemny nastrój, prawie świąteczny. Tak było w poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku w Tczewie, przy ul. Prostej. Dla odbierających klucze ten powszedni dzień był niezwykłym. Mogli się wprowadzać do cieplutkich i czyściutkich lokali, wybudowanych dzięki staraniom Tczewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka ta jest realizatorem dwóch najnowszych bloków, które 27 stycznia przekazano do użytku, ale również pozostałych budynków na północ od starych domów przy ulicy Kruczej, w trójkącie między tą ulicą, torami kolejowymi i Milenem – Kanałem Młyńskim, zbudowanym przez Krzyżaków, około 7 wieków temu.

Stare osiedle, z którym sąsiadują budynki TBS-u odgrywa w historii Europy znaczącą rolę. Domy przy ul. Kruczej wzniesiono bowiem w XIX wieku z przeznaczeniem dla kolejarzy, dzięki którym mógł odbywać się ruch pociągów, zarówno między Berlinem i Królewcem, jak i między Gdańskiem i Warszawą, Gdańskiem i Bydgoszczą. Ludzie ci mieli więc ważne, międzynarodowe obowiązki zawodowe. Jeszcze dzisiaj w zabytkowych budynkach mieszkają kolejarze lub ich potomkowie.

Fot. Kazimierz Netka

Nowe domy, wzniesione przez Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, powstały na zamówienie Urzędu Miejskiego w Tczewie – jako budynki komunalne – dla osób najbardziej potrzebujących, których nie stać na zamieszkanie w droższych lokalach.

Wręczenie kluczy do nowych mieszkań było nagrodą dla tych, którzy sumiennie płacili czynsz podczas zajmowania starszych mieszkań, a ponadto dbali o ich dobry stan techniczny – powiedzieli nam, podczas uroczystości wręczania kluczy Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa, Adam Urban – wiceprezydent Tczewa i Arkadiusz Woźniak – prezes zarządu spółki Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W budynkach mieści się łącznie 36 lokali (po 18 w każdym), w tym 12 lokali jednopokojowych o pow. ok. 28 metrów kwadratowych i 24 lokale 2-pokojowe o pow. ok. 43 metrów kwadratowych wraz z przynależnymi do lokalu komórkami lokatorskimi. Najemcy mają możliwość korzystania z platform dla osób niepełnosprawnych, z suszarni oraz wózkarni. Dodatkowo w ramach tej inwestycji powstał nieduży plac zabaw – poinformowała nas Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka

Budowa 2 bloków przy ul. Prostej 1D i Prostej 1E rozpoczęła się 3 lipca 2018 roku. Koszt wyniósł nieco ponad 5 mln zł brutto, z czego 2 mln to udział finansowy Gminy Miejskiej Tczew, 2 mln to finansowe bezzwrotne wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat. Pozostałe środki to wkład Tczewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. – poinformowała Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Na tym nie koniec tworzenia nowych, komunalnych oraz innych zasobów mieszkaniowych w Tczewie. Rozbudowywane będzie m.in. Osiedle Górki.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *