Termomodernizacja w powiecie starogardzkim.  W Katowicach, reprezentanci blisko 200 krajów świata dyskutują jak powstrzymać zmiany klimatu na Ziemi. W Pomorskiem, realizowane są konkretne przedsięwzięcia w tym zakresie. Przykładem będzie np. unowocześnienie Domu Opieki Społecznej w Szpęgawsku.

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Dbamy o środowisko i ciepło.

W Starostwie Powiatowym podpisana została umowa na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła – poinformowała nas Ewa Macholla z Zespołu ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, cytując też wypowiedzi:

 – Bardzo się cieszymy na realizację tego projektu, bowiem ma on charakter ekologiczny, a dodatkowo jeśli chodzi o nasze jednostki, jest on innowacyjny – podkreśla Wicestarosta Patryk Gabriel. – Pompy ciepła, które będą instalowane w Szpęgawsku, to rozwiązanie, jakiego jeszcze nie mamy. 
Pompy ciepła to mniej więcej jeden do trzech, czyli na 1 kilowatogodzinę zużytą do pozyskania ciepła z ziemi, ma się wydajność 3 kilowatogodziny – zauważa Starosta Kazimierz Chyła.
Dom czeka na termomodernizację, a nowe źródło ciepła jest nam bardzo potrzebne – mówi Anna Szwedowska, dyrektor DPS w Szpęgawsku.

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Handlowe „Stella”. Wartość tego przedsięwzięcia wynosi 2,6 mln zł. Termomodernizacji zostanie poddany budynek dworku oraz pawilony. Ponadto zamontowane zostaną pompy ciepła, wymienione będą okna, drzwi, grzejniki, instalacja, a także częściowo ocieplony dach.

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Starogardu Gdańskiego”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Do modernizacji przeznaczono 10 budynków należących do Powiatu Starogardzkiego, w tym właśnie Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku, który jest największą tego typu placówką na Pomorzu. Na co dzień mieszka w niej 216 osób. Jest to dom dla przewlekle psychicznie chorych.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *