Trzech Polaków, w tym dwóch reprezentantów Pomorza, walczyć będzie o tytuł światowego mistrza odśnieżania. Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy zaczął się w Gdańsku.

Na zdjęciu: Minister Andrzej Adamczyk na ekspozycji Chińskiej Republiki Ludowej. Fot. Kazimierz Netka.

Niemal cały świat interesuje się sposobami odśnieżania i odladzania jezdni, lotnisk oraz chodników.

„Zapewnić bezpieczne i trwałe utrzymanie dróg zimą” – pod takim hasłem we wtorek, 20 lutego 2018 roku rozpoczął się w Gdańsku Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy. Uczestniczą w nim reprezentanci państw z różnych kontynentów. Obrady potrwają kilka dni, Jednym z wydarzeń są zawody kierujących pługami odśnieżnymi.

 

Fot. Kazimierz Netka

Śnieg leży tylko gdzieniegdzie w Trójmieście, a do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo przyjechały najnowocześniejsze pługi do odśnieżania. Po to, by udowodnić, jakie są sprawne i lepsze od  maszyn konkurentów. Zima to bowiem pora roku, która daje się we znaki nie tylko w strefie klimatu zimnego czy umiarkowanego. Śnieżyce paraliżują funkcjonowanie komunikacji nawet w Afryce. Polskę, po kilkudniowym okresie ocieplenia, niebawem zaatakują mrozy. Takie są prognozy; więc doświadczenia zdobyte podczas tego kongresu, bardzo będą nam przydatne.

Kongres otworzył Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury.

– Łączymy zarówno Bałtyk z południem Europy, jak i Europę z Azją drogami, o które dbamy, aby były bezpieczne, a jazda nimi była przewidywalna – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Podnoszenie standardu utrzymania już istniejącej infrastruktury – przez cały rok, niezależnie od pogody, to kluczowe zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Fot. Kazimierz Netka

Po uroczystym otwarciu Kongresu, pierwsza ekspozycją, którą odwiedził minister Andrzej Adamczyk, było stoisko Chińskiej Republiki Ludowej.

Chińskie propozycje na przetrwanie zimy, nie są jedynymi ofertami przedstawianymi na Kongresie. Dużo o proponuje Japonia. Nie brakuje tez reprezentantów Ameryki północnej.

Poprzedni Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy odbył się w Andorze – powiedział nam Piotr Michalski – rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku. Następny odbędzie się w Kanadzie. Kongresom towarzyszą zawody pługów odśnieżnych. Polska reprezentacja liczy trzech zawodników, a dwóch z nich to przedstawiciele Pomorza – mówił Piotr Michalski. Rywalizacja polegać będzie na najsprawniejszym pokonaniu około kilometrowej pętli przy jednoczesnym wykonywaniu różnorodnych konkurencji, np. przejazd tyłem między przeszkodami, slalom między pachołkami, szybki najazd na płytę poślizgową, przesuwanie przedmiotu w wyznaczone miejsce.

 

Fot. Kazimierz Netka

W XV Międzynarodowym Zimowym Kongresie Drogowym w Gdańsku uczestniczy około pół setki wystawców z kilkunastu państw. W konferencjach weźmie udział około 2000 osób z różnych kontynentów – powiedział Andrzej Kasprzak – prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, w których halach odbywa się kongres oraz targi. Są reprezentanci krajów arabskich, Korei, Japonii, Kanady, Chin. Oczywiście reprezentowane są kopalnie soli, potrzebnej do odladzania szos, a także przedstawiciele czasopism fachowych, na przykład redakcja „Pośrednik Komunalny”.

 

Fot. Kazimierz Netka

XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy organizowany jest przez Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Polsce. To wydarzenie o globalnej skali, skupiające specjalistów z całego świata w dziedzinie eksploatacji dróg. Eksperci przedstawiają opracowania na temat technicznych, społecznych i ekonomicznych wyzwań związanych z utrzymywaniem mobilności dróg w ekstremalnych warunkach pogodowych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Po co wysilać się w rozwoju przemysłu odśnieżnego, skoro klimat na Ziemi się ociepla, a śniegu jest coraz mniej? W komunikacji liczy się każde przejście temperatury przez zero stopni Celsjusza. Wtedy bowiem robi się na szosach, chodnikach, na lotniskach ślisko, trzeba szybko podejmować działania poprawiające przyczepność opon i butów do podłoża.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *