Tydzień Białoruski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.  To kolejne wydarzenie, w ramach cyklu: Teatry Europy i Świata, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski (GTS) i Fundację Theatrum Gedanense – we współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie ma dymu, czyli jak można omijać cenzurę i przygotowywać wspaniałe spektakle…

 

Fot. Kazimierz Netka

Już w piątek, 24 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się Tydzień Białoruski. Wydarzenie to organizowane jest w ramach cyklu Teatry Europy i Świata, zainaugurowanego w 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski (GTS) i Fundację Theatrum Gedanense. W bieżącym roku do tego cyklu przyłącza się Instytut Teatralny i niektóre wydarzenia odbędą się również w Warszawie.

 

Fot. Kazimierz Netka

O szczegółach Tygodnia Białoruskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim poinformowali: prof. Jerzy Limon – dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Łukasz Orłowski – rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie – partnera Tygodnia Białoruskiego, Maria Gostyńska – kierownik Działu Impresariatu GTS, Aleksandra Kotapska – odpowiedzialna za impresariat w GTS, Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy GTS oraz Anna Szynkaruk-Zgirska z Działu Marketingu GTS.

W Polsce wiele osób może mieć świadomość, że na Białorusi jest niezbyt dobry teatr, tak samo w Rumunii i na Litwie. Okazuje się, że te stereotypowe przekonania muszą się zmienić, trzeba uznać wysoką klasę sztuki teatralnej w tych krajach. Tam, gdzie są obostrzenia cenzury, teatr kwitnie. Tak było i u nas. Cenzura jest muzą metafory. To fascynujące, że w krajach, w których trzeba omijać cenzurę, udaje się znaleźć język metaforyczny, a przekaz jest zrozumiały przez widzów. Jak to się robi na Białorusi – wkrótce będzie można zobaczyć w Gdańsku i w Warszawie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Tydzień Białoruski jest jedenastym z cyklu Teatry Europy i Świata, realizowanym w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. We wrześniu będzie 5-lecie działalności w tym budynku – w gmachu Gdańskiego Teatru szekspirowskiego. Obiekt ten powstał, dzięki wsparciu funduszami europejskimi, w trzech czwartych kosztów. Dlatego, dyrekcja GTS uznała, że powinna okazać wdzięczność Unii Europejskiej i ta wdzięczność przejawia się m.in. w organizowaniu międzynarodowych tygodni teatralnych. Zaczęto od Tygodnia Brytyjskiego. Potem już było różnie z czasem trwania tych wydarzeń. Na przykład, Tydzień Rumuński trwał aż 11 dni. A jedenasta edycja tych Tygodni świadczy, że organizatorzy nabrali doświadczeń, a tygodnie Europy otrzymały również dodatek w nazwie: Świata. W GTS organizowano np. Tydzień Izraelski, Tydzień Chiński.

Tydzień Białoruski został przygotowany wspólnie z Instytutem Teatralnym w Warszawie, a prace przy tym wydarzeniu trwały dwa lata.

 

Fot. Kazimierz Netka

Organizowanie Tygodni Teatrów Europy i Świata owocuje promocją Polski za granicą, promocją kultury polskiej w innych krajach świata. Na przykład, w Teatrze Globe w Londynie odbędzie się promocja sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Jednym z inspiratorów wystawienia tam sztuki polskiego twórcy, był prof. Jerzy Limon – dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Nigdzie w Europie nie ma takiego cyklu teatralnego, jaki odbywa się w Gdańsku, obejmującego całą Europę i nie tylko.

Szczegółowe informacje na temat Tygodnia Białoruskiego znajdują się tutaj: https://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/tydzien-bialoruski/ .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *