Jubileusz 90-lecia Banku Polska Kasa Opieki SA – pierwszego polskiego banku międzynarodowego. Uroczystość w Gdańsku. Czeka  nas jeszcze sporo transformacji; sektor bankowy zmienia się bardo mocno; nie powinniśmy bać się marzyć o wielkich polskich projektach – powiedział Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Fot. Kazimierz Netka.

Siła polskiego żubra

Już niedługo po zakończeniu pierwszej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, znacząco umacnialiśmy za granicą naszą bankowość. Wtedy, okresie międzywojennym, aby poprawić sytuację Polonii, 17 marca 1929 r. na podstawie decyzji Ministerstwa Skarbu powołano Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zadaniem nowej instytucji było z jednej strony obsługiwanie przekazów z zagranicy do Polski, a z drugiej – chronienie oszczędności Polaków zamieszkałych poza ojczyzną. Inicjatorem powstania Banku był Henryk Gruber, prezes Pocztowej Kasy Oszczędności. Gruber to pierwszy i jedyny przedwojenny Prezes Banku Polska Kasa Opieki. Wcześniej – bohater walk o niepodległość, uczestnik bitwy pod Kostiuchnówką, jeden z żołnierzy, którzy w 1918 r. odbijali z rąk Niemców Zamek Królewski w Warszawie, a w 1920 walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. Odznaczony Virtuti Militari – napisano w komunikacie, który przekazało nam Biuro Public Relations i Nowych Mediów Banku Pekao S.A. w Warszawie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Teraz, Bank Pekao S.A. obchodzi 90-lecie swej działalności. 20 maja 2019 roku jubileuszowe uroczystości odbyły się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Już w okresie międzywojennym Bank Pekao S.A. wspierał finansowo polskie przedsięwzięcia, realizowane na Pomorzu.

O działalności Banku mówił Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. podczas uroczystości jubileuszowych, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

 

Fot. Kazimierz Netka

Dziękuję za możliwość świętowania razem z państwem 90-lecia powstania Polskiej Kasy Opieki. – mówił Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A – Dla mnie w szczególności jest to sukces ogromny; przede wszystkim trwałości idei naszego założyciela pierwszego prezesa panku Henryka Grubera, to też sukces idei i ambicji założycieli wolnej Polski w okresie międzywojennym, sukces ambicji polskiej gospodarki, ale przede wszystkim to sukces ambicji naszych klientów i za to chciałbym państwu bardzo serdecznie podziękować.

Instytucja, którą mam zaszczyt dzisiaj kierować zrodziła się z potrzeby rozwoju niesienia pomocy państwu polskiemu, rodzącej się gospodarce, potrzeby związania wtedy 8 milionów Polaków mieszkających poza Polską ponownie z Polską, udostępnienia im możliwości przesyłu środków pieniężnych z powrotem do Polski, po to, aby te środki pieniężne mogły służyć odbudowie państwa. Na Pomorzu bank także był obecny i wspierał np. tworzenie i budowę portu w Gdyni – powiedział prezes Michał Krupiński.

W kluczowym monecie Bank poszerzał granice polskiej suwerenności, poszerzał granice polskiej gospodarki. W ciągu krótkiego okresu międzywojennego, w warunkach dużo trudniejszych, wojny handlowej, bez internetu, stworzono bank, który miał swe oddziały w wielu krajach na świecie, jak Palestyna czy Buenos Aires, ale także stworzono bank, który był silną wizytówką polskiej gospodarki – dodał pan prezes.

W czasie wojny siedziba była przeniesiona początkowo do Paryża, następnie do Londynu, w 1945 roku reaktywowano działalność i Bank zajął się czymś, co nazwano eksportem wewnętrznym ze słynnymi bonami Pekao – przypomniał pan prezes.

Po 1989 roku, w 1990 roku przyjęto nową strategię. Bank jeszcze mocniej skupił się na bankowości inwestycyjnej, na bankowości korporacyjnej. W 1996 roku zawiązano grupę Pekao SA na poziomie 5 banków, następnie przez blisko 20 lat bank był częścią dużej międzynarodowej grupy UniCredit. Dwa lata temu konsorcjum PZU – Polski Fundusz Rozwoju kupiło pakiet kontrolny Banku Polska Kasa Opieki.

– Warto sobie zadać pytanie na ile historia tworzenia naszego banku, na ile działania jego twórcy są w dalszym ciągu ważne i aktualne? – mówił w Gdańsku prezes Michał Krupiński. – Czy mogą nadal być dla nas pewnym źródłem inspiracji? Myślę, że także dzisiaj nie musimy bać się marzyć o wielkich polskich projektach. Dlatego, że oczekują tego od nas nasi klienci. Nasi kliencie dopingują nas do większej obecności zagranicznej. Czerpiąc z dziedzictwa założycieli banku, w zeszłym roku powołaliśmy biuro przedstawicielstwo w Londynie, jutro i pojutrze będę przebywał w Londynie i spotykał się z międzynarodowymi funduszami chcącymi inwestować w Polsce, ale także z firmami polskimi które w sposób z coraz bardziej zdecydowany i ambitny chcą inwestować na rynku Zjednoczonego Królestwa.

Henryk Gruber, był pierwszą osobą, która wprowadzała nowinki marketingowe, neony na ulice Warszawy, tak samo teraz Bank inwestuje w nowe standardy bankowości, w innowacje. Publikacja mobilna Banku Polska Kasa Opieki została uznana za największą nowość, wydarzenie innowacyjne w zeszłym roku na świecie, Utworzono w Banku Polska Kasa Opieki dział wspierania małych i średnich firm i powierzono nadzór nad tym działem gdańszczance, prezes Magdalenie Zmitrowicz, a także stworzono dział wspierania polskiego eksportu.

– Nas inspirują wielkie, polskie projekty, tego oczekują od nas klienci; wiele się zmieniło od czasu kiedy mamy zaszczyt zarządzać bankiem, nasza strategia przynosi rekordowe przychody, stajemy się coraz bardziej nowoczesnymi,bardzo silnie przekształcamy się, znacząco zwiększyliśmy liczbę prowadzonych rachunków, otwieramy ich prawie pół miliona w ciągu roku, wprowadziliśmy szybsze procesy, stajemy się coraz bardziej zwinni i coraz bardziej nowocześni. Z wielkim optymizmem wchodzimy w następną dekadę. Jesteśmy gotowi udzielać finansowania, mamy bardo silny bilans, doskonałą płynność, świetną pozycję kapitałową, realizujemy naszą strategię, która nazwaliśmy: „Siła polskiego żubra” i myślę, że przede wszystkim zaufanie to potwierdza, czeka nas jeszcze sporo transformacji; sektor bankowy zmienia się bardo mocno – powiedział Michał Krupiński.

Podczas uroczystości w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku obecni byli parlamentarzyści, pracownicy Banku, jego Klienci, naukowcy, samorządowcy, stowarzyszenia samorządów, np. Związku Miast i Gmin Morskich. Przybyła też Anna Fotyga – polska europarlamentarzystka, przewodnicząca parlamentarnej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

 

Fot. Kazimierz Netka

– Chcę przypomnieć, że 11 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 9 lat po zakończeniu strasznej wojny polsko – bolszewickiej, po ustaleniu granic, po Traktacie Wersalskim w świecie ogarniętym kryzysem, Polacy zdecydowali się właśnie na taki akt wielkiego patriotyzmu: powołanie instytucji finansowej, polskiego Banku Pekao SA, który z początku swego istnienia zajmował się finansowaniem przedsięwzięć dla Polski, dla Polaków, zajmował się opieką nad Polonią, nad Polakami przebywającymi za granicą – powiedziała europoseł Anna Fotyga. Wiem, że pierwsze oddziały banku, które powstawały tworzone były w Stanach Zjednoczonych, w Argentynie, we Francji i mogę się zastanawiać, dlaczego w Palestynie.

Szanowni Państwo, życzę Państwu podobnie dalekosiężnych planów, wrócenia do korzeni. Wiem, że takie są właśnie plany Grupy Pekao SA. Serdecznie Państwu gratuluję, życzę sukcesów, to okazja do świętowania do dalszych stuleci pomyślności banku – powiedziała europarlamentarzystka Anna Fotyga.

 

Fot. Kazimierz Netka

W imieniu marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka, gratulacje i życzenia Jubilatom złożył Henryk Halmann – skarbnik województwa pomorskiego.

Wadze Gdańska reprezentował Piotr Borawski – zastępca prezydenta tego miasta.

 

Fot. Kazimierz Netka

Bardzo jest nam miło. wspólnie z panią prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, że wybraliście państwo Teatr Wybrzeże i Gdańsk na miejsce takiego wspaniałego jubileuszu – powiedział Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska. Jest nam tym bardziej miło, że Bank Pekao SA jest naszym bardzo dużym partnerem. Wśród wielu inwestycji, które rozwijamy w Gdański i te zarówno jeśli chodzi o samo miasto jak i nasze agendy i nasze spółki, choćby wspomnieć o stadionie Energa, o naszym Porcie Lotniczym i temacie mi niezwykle bliskim czyli nowym taborze dla komunikacji miejskiej czy istotnej sprawie z punktu widzenia deszczów, które mamy za oknem czyli zabezpieczenia przeciwpowodziowego, dzięki temu, że jesteście państwo naszym partnerem, a jak wspólnie zliczyliśmy z panią skarbnik Teresą Blacharską jest to partnerstwo wspólnie na ponad miliard złotych. To pokaźna kwota w skali gdańskiej i w skali naszego kraju. Dzięki temu, że jesteście naszym parterem możemy rozwijać projekty infrastrukturalne i polepszać jakość życia w naszym mieście; polepsza jakość życia mieszkańców Gdańska i wszystkich, którzy nasze miasto odwiedzają – powiedział prezydent Piotr Borawski.

Dziś Bank Pekao to jeden z najnowocześniejszych banków w Polsce, obsługujący ponad 5 mln klientów i zatrudniający ponad 15 tys. pracowników w całym kraju. Do grupy kapitałowej banku należy obecnie kilkanaście spółek, będących liderami działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych – poinformowało Biuro Public Relations i Nowych Mediów Banku Pekao S.A. w Warszawie.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *