Uroczyste przekazanie FORUM Gdańsk miastu i jego mieszkańcom. Udane przedsięwzięcie, zrealizowane w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP).

Fot. Kazimierz Netka.

Forum Gdańsk jak Wieża Eiffla – też się nie podobała…

Holendrzy to naród którym Polska bardzo się podoba. Zwłaszcza jej północna część: Delta Wisły w tym Gdańsk. To bowiem oni, Olędrzy, są głównymi współtwórcami – wspólnie z siłami natury – Żuław. Zbudowali je przed wiekami. Teraz znowu dokonują wiele w Gdańsku.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na otwarcie Forum Gdańsk. 06 czerwca 2018 roku, przybył ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce – Ron J.P.M. van Dartel.

 

Fot. Kazimierz Netka

Obecny był też Josip Kardun – CEO, czyli prezes Multi Corporation.

Forum Gdańsk udostępniono do użytku handlowcom i kupującym 26 maja 2018 roku. W środę, 06 czerwca 2018 roku, odbyło się oficjalnie otwarte tego obiektu.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przecięcia wstęgi dokonali:  Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk; ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce – Ron J.P.M. van Dartel; Josip Kardun – CEO – prezes Multi Corporation; Wiesław Bielawski – zastępca prezydenta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Budowa Forum Gdańsk wzbudzała wiele kontrowersji. Do dzisiaj wielu osobom się nie podoba. Jednak to nic dziwnego, że nowy obiekt w krajobrazie nie każdemu przypada do gustu. Mówił o tym Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska, jako przykład podając kontrowersje dotyczące z budowa Wieży Eiffla. Wtedy mówiono, że najcenniejsze zabytki zmaleją przy Wieży Eiffla. Dzisiaj nikt siebie nie wyobraża Paryża beż tej budowli.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Grzegorza Hyżego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Forum Gdańsk powstało nakładem 900 mln zł, na terenach, gdzie cztery lata temu były tory kolejowe, pętla autobusowa i pozostałości po hali targowej. Dzięki przykryciu torów kolejowych płytami miasto Gdańsk zyskało aż 1,5 hektara nowej powierzchni. Ponad 140 mln złotych inwestor wydał na cele publiczne – m.in. przebudowę węzła drogowego, budowę  nowej ulicy pod kompleksem, drogi rowerowe i budynek dla instytucji kultury – Kunszt Wodny.

 

Fot. Kazimierz Netka

Cały kompleks zajmuje działkę 6,2 ha. Jest unikatowy: zlokalizowany w centrum miasta, ale przestronny, pełen zieleni, placów publicznych, tarasów widokowych. Łączy funkcje handlowe (51 tys. m2 na sklepy i usługi) i publiczne (28 tys. m2 placów miejskich i przestrzeni publicznej). Można do niego dojechać aż 45 liniami autobusowymi i tramwajowymi oraz Szybką Koleją Miejską. Forum Gdańsk to 170 sklepów, ponad 20 restauracji i kawiarni, place zabaw i place publiczne, tarasy widokowe oraz niezwykłą zieleń.

Miasto Gdańsk zawarło umowę z Multi Corporation po rozstrzygnięciu międzynarodowego konkursu sześć lat temu – w kwietniu 2012 roku. Budowa była realizowana w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP).

Multi zarządza całym kompleksem Forum z wyjątkiem Kunsztu Wodnego, w którym siedzibę znajdzie Instytut Kultury Miejskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Forum przyciągnęło światowe marki. Wśród najemców Forum Gdańsk, którzy zadebiutowali w Trójmieście, są: &Other Stories (drugi sklep w całej Polsce),  Jubirex, Okaidi.

Forum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i spółki Multi Poland, będącej częścią międzynarodowego koncernu Multi Corporation. To nowoczesne miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie, które powstały m.in. dzięki przykryciu płytą torów kolejowych i jej zabudowie. Przestrzeń publiczna stanowi powyżej 40 proc. tego miejskiego centrum.

Multi Corporation to jeden z największych deweloperów , właścicieli i zarządców wysokiej jakości centrów usługowo-handlowych w Europie oraz Turcji. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 roku, Multi zajmowało się ponad 190 projektami. Więcej informacji jest na stronie www.multi.eu – wynika z informacji, które przekazał nam inntu – butik komunikacyjny.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *