Uroczystość żeglarska u styku Wisły Śmiałej i Bałtyku. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zainaugurowała sezon 2020 r.

Fot. Beata Zarach.

Otwarto Sezon Żeglarski 2020 roku w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. O szczegółach poinformowała nas Karolina Rogowska – rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku. Oto relacja:

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że we wtorek, 23 czerwca 2020 roku, w NCŻ AWFiS pojawiło się wielu miłośników żeglarstwa. Uroczystość została zorganizowana przez  kierownika NCŻ AWFiS Macieja Szafrana w celu oficjalnego otwarcia sezonu. Należy podkreślić, że to symboliczne wydarzenie co roku przebiega w bardzo entuzjastycznej atmosferze.

Fot. Beata Zarach

Ceremonię otworzył gospodarz NCŻ AWFiS Maciej Szafran, który po omówieniu względów bezpieczeństwa sanitarnego przekazał głos JM rektorowi prof. Pawłowi Cięszczykowi. Rektor powitał zgromadzonych gości:

Fot. Beata Zarach

W spotkaniu wzięło udział wiele znamienitych osób, wśród których znaleźli się: dr Tomasz Chamera Prorektor AWFiS ds. Sportu, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, członek zarządu World Sailing i pierwszy Wiceprezydent EUROSAF, dr Milena Lachowicz psycholog sportowy Kadry Narodowej Żeglarzy, członek Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dr Piotr Makar Prodziekan ds. kierunku wychowanie fizyczne Wydziału Kultury Fizycznej AWFiS, dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Kazimierz Kochanowicz prof. AWFiS, Dominik Życki Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego, mec. Maksymilian Paśko Przewodniczący Komisji Statutowej PZŻ, dr Zbigniew Czubek Zakład Żeglarstwa AWFiS Trener Główny PZŻ ds. sportu dzieci i młodzieży, Adam Krawiec Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Krzysztof Czopek Dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Grzegorz Szczuka Dyrektor Departamentu Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Kamil Koniuszewski z-ca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu,  Mariusz Pluta Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gdańsku nr 6, Marek Szwarc z Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, Grzegorz Mańkucki Prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego, Aldona Zawalska żona dra Krzysztofa Zawalskiego patrona NCŻ AWFiS, Trenerka klasy l’Equipe, Janusz Frąckowiak zasłużony zawodnik, trener i działacz żeglarski, Cezariusz Piórczyk członek zarządu KS AZS AWFiS, kierownik Sekcji Żeglarskiej oraz gwiazdy wydarzenia – żeglarze sportowi: Aleksandra Melzacka & Kinga Łoboda reprezentantki Polski na Igrzyska Ol w Tokio 2021 w klasie 49er FX, Piotr Myszka mistrz świata w żeglarstwie – reprezentant Polski na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021, Łukasz Przybytek & Paweł Kołodziński olimpijczycy w klasie 49er, Irmina Mrózek-Gliszczynska olimpijka w klasie 470 na Igrzyskach Ol. w Rio 2016, Piotr Kula Reprezentant Polski w klasie Finn na Igrzyskach Ol. w Londynie 2012, Marian Krauze partner biznesowy NCŻ AWFiS – firma Delfin odpowiadająca za żywienie sportowców, Bartłomiej Chomyn partner biznesowy NCŻ AWFiS – Techpad Limited, przedstawiciele mediów – redakcja TVP 3, TTM; redaktor naczelny Panoramy Pomorza – Krzysztof Lubański. Był również obecny  kpt. Grzegorz Przybylski – zasłużony pracownik AWFiS, Trenerzy, zawodnicy, ich rodzice oraz sympatycy żeglarstwa.

Fot. Beata Zarach

JM Rektor prof. Paweł Cięszczyk podkreślił, że w NCŻ AWFiS na przygodę z żeglarstwem pozwala doskonale rozwinięta infrastruktura, świetne położenie i dobry sprzęt. Takiego ośrodka może nam pozazdrościć wiele uczelni w Polsce i na świecie. Dodał także, że obiekt może być na jeszcze większą skalę wykorzystywany do szkoleń zawodników z innych uczelni i innych państw. Wagę i znaczenie tego miejsca podkreśla sam Premier, który wyróżnił NCŻ AWFiS w rozporządzeniu, jako jeden z 6 kluczowych ośrodków o strategicznym znaczeniu dla sportu wyczynowego, co umożliwiło skoncentrowane treningi Kadry Narodowej i Olimpijskiej żeglarzy w trudnych czasach. Dowodzi to siły i potęgi obiektu naszej uczelni. Zaznaczył również, że jako rektor, będzie wspierał rozwój żeglarstwa na uczelni, w regionie, w Polsce a także za granicą. Żeglarstwo jest bez wątpienia jedną z najciekawszych dyscyplin sportowych – wspomniał rektor.

Fot. Beata Zarach

Głos zabrał także Prorektor AWFiS ds. Sportu a zarazem Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego dr Tomasz Chamera, który powiedział, że bardzo cieszy się, że w NCŻ AWFiS w Gdańsku – Górkach Zachodnich oficjalnie zostaje otwarty sezon żeglarski. W tym roku sezon niestety został opóźniony z powodu pandemii koronawirusa. Na szczęście udało się wrócić na wodę i widać, że sezon się rozpędza. Dzięki temu rozpoczęcie treningów było możliwe już w pierwszym etapie ,,odmrażania sportu”. W tym roku NCŻ AWFiS będzie jednym z głównych centrów szkoleniowych dla polskich żeglarzy. Tutaj też będzie się odbywało wiele innych wydarzeń ważnych dla rodzimego żeglarstwa. Wierzę, że sezon choć krótszy, będzie bardzo udany.

Fot. Beata Zarach

W kolejnym wystąpieniu, w imieniu Marszałka Mieczysława Struka, wypowiedział się Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w UMWP – Adam Krawiec. Podkreślił poziom zaangażowania i rangę współpracy z AWFiS, w tym NCŻ AWFiS, w szczególności w zakresie realizacji przedsięwzięcia strategicznego „Zdolni z Pomorza” oraz zapowiedział, że UMWP dokłada starań, aby edukacja morska, która zakłada wykorzystanie żeglarstwa w kształtowaniu kompetencji kluczowych pomorskich uczniów, było wiodącym obszarem w edukacji młodych Pomorzan. Zainteresowanie włączaniem edukacji morskiej i żeglarskiej do oferty kształcenia w pomorskich szkołach jest widoczne w realizowanym od 3 lat przez Samorząd Województwa Pomorskiego Pomorskim Programie Edukacji Morskiej. Dużą wagę przykładamy do trwającego obecnie konkursu na Koncepcję edukacji morskiej i żeglarskiej w gminach naszego województwa.

Z kolei kierownik NCŻ AWFiS Maciej Szafran zaakcentował, iż sednem są ludzie, to oni wprowadzają życie i stanowią o aktywności w NCŻ AWFiS, o jego obecnym kształcie i zakresie działalności. Dodał, że sezon żeglarski nie zależy tylko od sztywnego planu wynikającego z kalendarium, jaki opracował, ale zależy on głównie od zaangażowania wszystkich ludzi, biorących udział w życiu NCŻ AWFiS, czego wyrazem jest ich obecność na uroczystości.

Na koniec części oficjalnej, w punkcie kulminacyjnym wydarzenia nastąpiła ceremonia postawienia bandery na maszcie flagowym NCŻ AWFiS. Biało-czerwona bandera ponownie załopotała na maszcie, a Rektor wypowiedział formułę: „Sezon Żeglarski 2020 w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS uważam za otwarty!”.

Fot. Beata Zarach

Sytuacja pandemii spowodowała, że uroczystość przebiegała zgodnie z wymaganym reżimem sanitarnym, nie zabrakło jednak wymiany wzajemnej życzliwości, ciepłych słów i żeglarskich pozdrowień. Na koniec można było podziwiać pokaz umiejętności żeglarskich przez uczestników defilady przedstawicieli klas regatowych (m.in. olimpijczyków) oraz treningów sekcji żeglarskiej KS AZS AWFiS i Gdańskiego Klubu Żeglarskiego, odbywających się w tle – relacjonuje Karolina Rogowska – rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *