Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Szczęśliwe siódemki przy ul. Srebrniki w Gdańsku
Siedemdziesięciolecie istnienia obchodziła w piątek 20 listopada Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy, która mieści się przy ul. Srebrniki 10 w Gdańsku Wrzeszczu.
Na 70-letni jubileusz przygotowano siedem imprez, w tym m.in. konkurs języka angielskiego, plener malarski, turniej piłki nożnej orlików, koszykówki i siatkówki oraz sztafetowy bieg na 70 km. Łącznie uczestniczyło w tych 7 wydarzeniach tysiąc osób.
Placówka przygotowała bogaty program artystyczny, podczas którego w wykonaniu nauczycieli i uczniów można było wysłuchać piosenek z ostatnich siedemdziesięciu lat, podzielonych na historyczne bloki tematyczne. Odśpiewano „Morze nasze morze, „Mury”, „Historia jednej znajomości” Czerwonych Gitar, „Kamieniczki i uliczki” oraz „Odę do Młodości”.
Liczni zaproszeni goście, w tym byli dyrektorzy, byli i obecni pracownicy szkoły, absolwenci i rodzice uczniów, radni miasta Gdańska, przedstawiciele kuratorium, gromkimi oklaskami nagrodzili występ grupy Dancing Stars.
Są to uczennice SP 27, które tworzą znaną grupę małych cheerleaderek, od września 2014 roku współpracujące z klubem siatkarskim Lotos Trefl Gdańsk. W nagrodę otrzymały one od szefostwa klubu duże kartonowe pudło wypełnione lizakami.
W części artystycznej zaprezentowali się w dynamicznym pokazie gimnastycznym w połączeniu z chińską szablą oraz tańcem bregdans pracownicy szkoły Artur Cichuta i Marcin Powszuch.
Podczas uroczystości jubileuszowych można było poznać najważniejsze wydarzenia z historii szkoły (oparte na prowadzonej od 1945 roku kronice), które przedstawili uczniowie. M.in. w roku 1945 uczyło tylko trzech nauczycieli. Światło żarówek elektrycznych zastępowały świece, przynoszone również przez uczniów. Lata 60 i 70. to czasy, kiedy uczniowie aktywnie angażowali się w czyny społeczne. I tak, dla uczczenia VI Plenum KC PZPR, klasy szóste m.in. zebrały 23 kg żołędzi, które sprzedano, a pieniądze przeznaczono na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.
Dyrektorujący szkole od 2012 roku Adam Perzyński, absolwent AWFiS Gdańsk z 2001 roku, nagrodził dyplomami wyróżniających się pracowników. Stojąc u ich boku, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, podziękował za udany udział w akcji gdańskiego budżetu obywatelskiego.
Dzięki temu w sali gimnastycznej SP 27 zamontowano ścianki wspinaczkowe oraz obok wybudowano sportowe i zabawowe boisko. Pogratulował szkolnym czirliderkom znakomitego promowania gdańskiej drużyny siatkówki. Życzył uczniom i pracownikom kontynuacji dotychczasowego entuzjazmu dydaktycznego. Wspomniał, że obecnie obchodzonych jest aż 34 jubileuszy 70-lecia gdańskich placówek dydaktycznych. Kowalczuk w imieniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wręczył nagrodę prezydencką wicedyrektorce szkoły Annie Krause.
Od jednego z absolwentów z 1949 roku Wiesława Chwieduka dowiedzieliśmy się, że nadal przechowuje świadectwa szkolne ze swojej ukochanej podstawówki, co zresztą udowodnił. Do niej chodziła też jego żona, ich dwoje dzieci, a teraz chodzi wnuczka. On następnie ukończył Państwową Szkołę Morską w Gdyni, wydział mechaniczny i przez 40 lat pływał głównie na statkach PLO. Syn poszedł w jego ślady i też pływa.
Wrzeszczańska SP 27 ma tak dobrą opinię, że aż z Letnicy dowozi swego syna 6-letniego Jana znany trójmiejski fotoreporter Krzysztof Mystkowski, wykonujący zdjęcia dla Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP.
To on również poprosił wszystkie zebrane osoby w sali gimnastycznej do pozowania do pamiątkowego zdjęcia.
Spośród kilku prezentów przekazanych dyrekcji SP 27 z okazji jej 70-tego jubileuszu, naszą uwagę zwróciły trzy piłki, do nogi, do siatki i ręcznej, przekazane przez Martę Skoczeń-Pietryk, dyrektor Gimnazjum nr 12 w Gdańsku.
Po oficjalnych uroczystościach, dyrektor szkoły zaprosił wszystkich gości na poczęstunek, który przygotowała szefowa szkolnej stołówki Grażyna Dargacz, również nagrodzona za 25-letni staż pracy.
Symbolicznego pocięcia rocznicowego tortu dokonali dyrektor Adam Perzyński i wicedyrektor Anna Krause.
Jubileusz był okazją do spotkania byłych, jak i obecnych pracowników szkoły oraz do zrobienia sobie wspólnych pamiątkowych zdjęć.
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski (amerski49@wp.pl)