W Gdańsku zaczął się ósmy, międzynarodowy Festiwal Solidarity of Arts. Potrwa do 30 sierpnia. Poświęcono ten festiwal Pokojowi. Każdy może, na przygotowanej specjalnej wystawie, na karteczkach napisać, co to według niego jest: Pokój. Dach nad głową… Czas po potopie…

Na zdjęciu: Uczestnicy konferencji w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. Fot. Kazimierz Netka.

Wspólne budowanie współczesnej Arki Noego… Czy Gdańsk znowu będzie nawracał świat na dobrą drogę?

Na Jarmarku Dominikańskim spaceruje pani z dzieckiem. Chłopczyk pokazuje na gołębia. Pani wyjaśnia mu: Paloma, paloma…

Od razu przychodzi na myśl piosenka: Una Paloma Blanca; biały gołąb. Symbol pokoju…

Ciąg dalszy tych skojarzeń zaczął się urzeczywistniać 13 sierpnia, wraz z początkiem ósmego festiwalu Solidarity of Arts.

Oto, co o SOLIDARITY OF ARTS 2017 napisali jego organizatorzy i twórcy, stawiając jednocześnie pytania: Jaki powinien być festiwal mający SOLIDARNOŚĆ w nazwie w czasach niepokoju i deficytu solidarności? Czy ma to być festiwal radosnego świętowania triumfu Solidarności sprzed 37 lat, czy festiwal zadający pytania o dziś i o jutro? O (nie)obecność SOLIDARNOŚCI i (nie)obecność POKOJU?

 

Fot. Kazimierz Netka

Odpowiedzi nasunęły się same. Nie może to być festiwal obojętny na to, co dzieje się na świecie – argumentują organizatorzy. Nasz artystyczny komentarz do rzeczywistości nie może jednak też być destruktywny. Chcemy podkreślać znaczenie fundamentalnych dla ludzkości wartości. Zaczynamy od pokoju, kruchego, zaniedbywanego, którego jednak nieobecność przekreśla wszystko. Dlatego ideową osią festiwalu jest w tym roku POKÓJ.

Wzorem lat ubiegłych głównym elementem festiwalu jest muzyka. Podczas kilkunastu koncertów usłyszymy muzykę klasyczną, elektroniczną, jazz, a nawet techno. Zagrają soliści, tria, kwartety, septet, a nawet orkiestra i chór.

Zapraszamy również na przegląd filmowy z nurtu kina moralnego niepokoju pod hasłem (NIE)POKÓJ. MORALNY. Projekcje, spotkania z ich twórcami i znawcami tematu to dobra tradycja festiwalu.

Ideę pokoju interpretować też będą artyści wizualni. Instalacje audio i wideo, wielkoformatowe projekcje, wystawa i instalacja artystyczna z papieru dopełnią dzieła.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przygotowaliśmy również program spacerów po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat. W tych dniach oddajemy też społecznikom nową przestrzeń społeczną na 3 piętrze ECS – INKUBATOR SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE. Wierzymy bowiem, że tam, gdzie jest solidarność, jest również pokój.

Ważną programową częścią festiwalu jest program dla rodzin – przygotowaliśmy warsztaty czerpania papieru, tworzenia origami i innych aktywności. Od dub, techno przez muzykę elektroniczną, jazz, klasyczne formy orkiestrowe aż po fortepianową kameralistykę – 4 sceny, 20 godzin muzyki. A oprócz tego – projekcje filmowe, spotkania z twórcami i znawcami kina, instalacje artystyczne, strefa chillout, warsztaty, atrakcje dla dzieci i wiele innych wydarzeń. W sierpniu 2017 roku festiwal wraca do korzeni, znów goszcząc na terenach postoczniowych. Przypomnijmy, że pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2009 roku, kontynuując cykl koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009).

 

Fot. Kazimierz Netka

Na temat tegorocznej idei oraz filozofii tegorocznego Solidarity od Arts mówiono też podczas konferencji prasowej KAWA NA SOFA_CH. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska; Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności; Patrycja Medowska – zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności; Magdalena Mistat – kierownik Działu Promocji i PR Europejskiego Centrum Solidarności; zespół festiwalu SOLIDARITY OF ARTS: designerki Karolina Pawłowska i Magdalena Major ze studia projektowego Paper Heroes, autorki instalacji Pokój; Lucyna Kolendo – twórczyni instalacji, której bohaterami są muzycy orkiestry EXPAT PHILHARMONIC ORCHESTRA; Stefan Wesołowski, który w duecie z Michałem Jacaszkiem wystąpi podczas jednego z koncertowych wieczorów, prezentując projekt dedykowany Solidarity f Arts.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przypomnijmy, że zaczęło się 37 lat temu. Obchody rocznic nabrały znaczenia międzynarodowego. Efektem tego są instalacje stojące teraz przy ECS. Ważnym wydarzeniem był koncert, który w 2005 roku dał Jean Michel Jarre, na terenach stoczniowych. Michel Jarre dokonał interpretacji „Murów” – utworu wykonywanego przez Jacka Kaczmarskiego. 100 tysięcy osób podziwiało ten występ na terenach stoczniowych. Organizatorem była Fundacja Gdańska.

Teraz, od kilku lat coraz więcej przy konstruowaniu programów Festiwali Solidarity of Arts czerpie się z dorobku Solidarności. Nie tylko jako sentymentalnych wspomnień, ale też chodzi o szukanie inspiracji, by sprzeciwiać się stawianiu murów, tym bardziej, że niektórzy szczycą się tym, że je wznoszą – mówił prezydent Paweł Adamowicz. Z małych konfliktów, z niewielkich ognisk nienawiści, mogą tworzyć się wielkie zawieruchy wojenne, czego dowodem jest zabicie księcia Ferdynanda w Sarajewie, a potem wybuch I wojny światowej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gdy zaczynał się Sierpień 1980 roku to większość ludzi go inspirujących miała około 20 lat, najstarszy liczył 37 lat. To gremium potrafiło 17-tysięczną załogę Stoczni Gdańskiej zainspirować do wielkiego buntu – mówił Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Nikt wtedy nie wiedział, nie spodziewał się jak bardzo może to zmienić nasza rzeczywistość, nasz kontynent. O tym opowiadają w Europejskim Centrum Solidarności, wystawy stałe znajdujące się w ECS, Co roku zastanawiamy się, jak to upamiętnić, co zrobić by młodzi poczuli wartość tego, co się zdarzyło.

Teraz, przez 8 lat wiele się zmieniło. Zmieniły się też warunki finansowe.

Hasłem tegorocznego Solidarity of Arts jest pokój. Co to znaczy: Pokój? – można zobaczyć na wystawach. Ponadto, wystawiono w ECS kilkaset karteczek, na których każdy może napisać , co sobie wyobraża słysząc słowo: pokój.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pokój jest wyróżnikiem Solidarity of Arts tego roku. Cała SOFA (skrót tytułu Festiwalu) odbywa się w tym roku na terenie Stoczni. Sztuki artystyczne bywają wykorzystywane do budowania niepokoju. A my chcemy, budować pokój z pomocą sztuki – mówią organizatorzy.

Nie tylko w Stoczni są wydarzenia. W bieżącym roku wystawy, imprezy, pod tytułem „Zrozumieć Sierpień” odbywają się w 15 miejscach – dzielnicach na terenie Gdańska, Chodzi o to,by praktykować Solidarność na co dzień.

Chcemy, by Sierpień trwał przez cały rok. Na III piętrze będzie wielkie otwarcie przestrzeni, gdzie będzie budowany Inkubator Solidarności. 20 społeczników, współpracujących z 20 organizacjami pozarządowymi, zaprosi 20 innych. Razem, około 60 osób będzie dyskutować o tym, co Solidarność znaczy. Inauguracja: 26 sierpnia.

Ekspozycja Paper Heroes, zdaniem twórczyń tej wystawy, jest poszukiwaniem wyjaśnienia: Czym jest Pokój? Okazuje się, że wielu z nas nie jest w stanie dać odpowiedzi.

 

Fot. Kazimierz Netka

Niezwykłą wymowę ma też instalacja: Słowa, Dźwięki, Rzeczy, znajdująca się przed ECS od strony Placu Solidarności. Tam, syryjscy artyści,którzy nie mogą wrócić do swego domu oraz Egipcjanin, odtworzą dźwięki, które pamiętają ze swych domów, na przykład śpiew babci.

Na temat bieżącej sytuacji wypowiedzą się też muzycy. Otrzymali oni specjalne zadanie: stworzyć specjalny utwór – stosownie do hasła tegorocznego festiwalu. Pojawiały się różne propozycje pomysły, teksty. Artyści muzycy w końcu postanowili się skupić na przedstawieniu idei Pokoju poprzez zharmonizowanie przeciwieństw. Efekty poznamy 26 sierpnia.

Organizatorzy dziewiątego Festiwalu Solidarity of Arts: Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Partnerzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji znajduje się na: www.solidarityofarts.pl ; FB: https://www.facebook.com/SolidarityOfArts/

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *