W Tczewie, na Kociewiu, powstaje ośrodek produkcji urządzeń w technologii 5G dla całej Europy! To zasługa m.in. PSSE  – Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która tworzy na swych obszarach warunki do rozwoju nowoczesnego przemysłu. Podsumowanie minionych lat i plany PSSE na rok 2020

Fot. Kazimierz Netka

Przyszłość – tworzymy ją już dziś!

 O efektywnym wpływie Strefy na rozwój gospodarczy Pomorza i Kujaw

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Wynik osiągnięty w 2019 roku to rekordowa liczba (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańsku – to wybrane sukcesy PSSE.

Źródło ilustracji: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Mijający 2019 rok to był bardzo pracowity czas dla zarządu i zespołu pracowników Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. PSSE dotarła do każdej z 226 gmin z którymi mamy przyjemność współpracować i zorganizowała dziesiątki bezpośrednich spotkań z przedstawicielami samorządów i przedsiębiorstw. Doskonały wynik, jaki osiągnęła Strefa, przedstawiamy poniżej w parametrach i danych liczbowych, dotyczących wydanych w 2019 roku decyzji o wsparciu.

Nowy, bardzo ważny obszar działalności Strefy, który zainicjowaliśmy w 2019 r., to prace nad projektem Centralnego Parku Inwestycyjnego” w miejscowości Dźwierzno (województwo kujawsko-pomorskie, gmina Chełmża). Projekt ma na celu przygotowanie dużego terenu inwestycyjnego wielkości (powyżej 460 ha), zlokalizowanego bezpośrednio przy autostradzie A1. Kolejny, ważny projekt infrastrukturalny – realizujemy także w Grudziądzu. Budowana przez Strefę i Miasto droga, stworzy dostęp do wyjątkowo atrakcyjnych terenów: (27,5 ha) – poinformowała Monika Bogdanowicz Specjalista ds. PR i komunikacji | Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oto dalsza część komunikatu:

2019 rok to także czas zakończenia pierwszego etapu rewitalizacji terenów postoczniowych na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Teren został przystosowany do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej i okołostoczniowej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe.

Fot. Kazimierz Netka

W tym miejscu powstało jedyne na skalę całego kraju, prawdopodobnie pierwsze w Polsce, Centrum Programowania Robotów Przemysłowych.

Dynamicznie rozwijały się: Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. Prof. Hilarego Koprowskiego (GPNT) oraz Bałtycki Port Nowych Technologii (BPNT), które są rozwinięciem oferty usługowej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W obu miejscach pozyskano nowych Najemców i Partnerów, cyklicznie odbywają się tam także tematyczne spotkania, konferencje, seminaria i panele dyskusyjne – stymulujące synergię biznesu i rozwój relacji.

Fot. Kazimierz Netka

Strefa prowadziła w 2019 roku aktywne działania związane ze wspieraniem aktywności międzynarodowej przedsiębiorców działających w obszarze oddziaływania PSSE. Przedstawiciele PSSE reprezentowali region na kluczowych targach i wydarzeniach gospodarczych związanych z eksportem, m. in.: w Hannover Messe (Hannover, Niemcy), Subcontracting (Tampere, Finlandia), Expo Real (Monachium, Niemcy), PAIH Expo (Warszawa, Polska).

W 2019 roku łącznie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała decyzje o wsparciu dla:

 • 41 inwestorów,
 • 26 inwestorów w województwie kujawsko-pomorskim,
 • 15 inwestorów w województwie pomorskim,
 • 29 inwestycji to firmy MŚP,
 • 12 inwestycji to kategoria: duży przedsiębiorca,
 • 38 inwestycji to nowe inwestycje i 3 reinwestycje,
 • 35 inwestycji to firmy z kapitałem polskim.

Inwestorzy, którzy uzyskali w 2019 roku decyzje o wsparciu zadeklarowali:

 • poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości: 1 391,61 mln zł,
 • utworzenie 360 nowych miejsc pracy, oraz utrzymanie 4 512 dotychczasowych miejsc pracy

Prezes PSSE Przemysław Sztandera podsumowuje skalę inwestycji w 2019 roku:

W 2019 roku wydaliśmy 41 „Decyzji o wsparciu”, z czego 29 były to decyzje dla małych i średnich przedsiębiorstw, co w reżimie starej ustawy praktycznie było niemożliwe. Co więcej 35 firm z 41 to firmy z kapitałem polskim. Poprzednio były to duże, zagraniczne przedsiębiorstwa. To zasadnicza zmiana jaka wynika z tej Ustawy”.

Wiceprezes PSSE Paweł Lulewicz dodaje:

Wsparcie Strefy to premia za sukces. Firma musi zrealizować inwestycję, później osiągnąć rentowność i wtedy można być zwolnionym z podatku dochodowego. W tym roku pozyskaliśmy do Strefy, zupełnie nowe firmy i zaoferowaliśmy im wsparcie, które ma zachęcić ich do jeszcze większego wysiłku inwestycyjnego. Na tym tle bardzo ciekawie wyróżnia się województwo kujawsko-pomorskie. Z 41 projektów, aż 26 to są projekty z tego województwa. Najwięcej projektów jest w we Włocławku i powiecie włocławskim – łącznie 5 i w Toruniu i powiecie toruńskim – aż 9.

Technologiczna modernizacja – Polska Strefa Inwestycji. Należy także podkreślić, iż przytoczone liczby wskazują główne kierunki rozwoju, do których przyczynia się intensywnie wdrażana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną polityka gospodarcza w regionie Pomorza i Kujaw. Przede wszystkim możemy zauważyć dynamiczny rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Prowadzone procesy inwestycyjne to w dużej mierze decydowanie się przez przedsiębiorców na modernizację parku maszynowego, robotyzację, automatyzację oraz wdrażanie różnego rodzaju zastosowań przy użyciu i wykorzystaniu nowych technologii. Dzięki „Decyzjom o wsparciu” przedsiębiorcy mogą nie tylko korzystać z ulg podatkowych ale także mają możliwość uzyskania kierunkowego wsparcia w zakresie szkolnictwa branżowego. Mogą także wspólnie ze Strefą tworzyć klasy patronackie czy uzyskać wsparcie z zakresie organizacji szkoleń branżowych.

Oto interesujące, wybrane inwestycje Polska Strefa Inwestycji – PSSE 2019:

Anwil, 429,16 mln zł, (Włocławek). Włocławska spółka z Grupy ORLEN uzyskała wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na budowę instalacji granulacji mechanicznej. Dzięki temu firma przez 12 lat będzie mogła korzystać z udogodnień wynikających z przynależności do PSSE. Instalacja granulacji mechanicznej jest jedną z trzech instalacji produkcyjnych – w ramach nowego ciągu nawozowego – mających powstać do połowy 2022 roku w ANWILU. Projekt wykona włoska firma Tecnimont. Uruchomienie trzeciej linii do wytwarzania nawozów wzbogaci portfolio produktowe, a także rozwinie jej zdolności produkcyjne w tym obszarze o około 50 procent – z 966 tys. ton do 1 461 tys. ton rocznie. Inwestycja przyczyni się także do powstania (firma zatrudnia obecnie około 1300 osób) 100 nowych miejsc pracy.

Iglotex, artykuły spożywcze, (Skórcz). Lider na rynku żywności mrożonej w Polsce. Posiada ogólnopolski zasięg wspierany oddziałami dystrybucyjnymi i silnym zespołem sprzedaży. Firma wytwarza produkty mrożone, chłodzone i suche.  W ramach tej inwestycji Iglotex wybuduje nowy zakład produkcyjny i oddział dystrybucyjny w Skórczu. Będzie to najnowocześniejszy zakład w tej części Europy.

Unilever Polska, 148,997 mln zł, produkcja lodów, (Banino). Koncern, który pod względem sprzedaży jest w Polsce liderem i ma 27 proc. rynku, rozbuduje zakład w Baninie koło Gdańska. Dzięki projektowi, który ma zostać zrealizowany do końca 2022 r., firma zwiększy produkcję lodów o 142 tys. hektolitrów rocznie. Oddział Lodów i Produktów Mrożonych w Baninie jest jedynym zakładem Unilevera produkującym lody średniej wielkości, w tym Big Milki, Magnum i Nogger. W ubiegłym roku 50 proc. produkcji trafiło na krajowy rynek.

Cedrob Porty, 100,85 mln, magazynowanie towarów, (Gdańsk) Spółka Cedrob Porty wybuduje mroźnię na terenie należącym do Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Obiekt o pojemności ok. 30 tys. palet zlokalizowany będzie w pobliżu DCT Gdańsk S.A., który jest największym terminalem kontenerowym na Bałtyku i w relacjach euro-azjatyckich głównym hubem przeładunkowym dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. Budżet przedsięwzięcia to minimum 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Bella, 80 mln zł, artykuły higieniczne, (Toruń) Toruńska Bella, producent artykułów higienicznych dla kobiet, wybuduje fabrykę wykorzystującą systemy cyber-fizyczne z Internetem Rzeczy oraz nowe metody organizacji produkcji. Oznacza to, że proces wytwarzania nowych i udoskonalonych produktów i półfabrykatów zostanie zrobotyzowany. Do września 2022 roku Bella planuje wydać 80 mln zł na nowy zakład w Toruniu. To będzie pierwsza inteligentna fabryka w grupie TZMO.

Alufire Sp z o.o. sp.k., 4,21 mln zł, produkcja przeciwpożarowych systemów aluminiowych, (Ostaszewo) Alufire  to uznany lider na rynku polskim w produkcji aluminiowej stolarki przeciwpożarowej mającej zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, urzędach administracji państwowej i samorządowej, budownictwie mieszkaniowym oraz w wymagającym segmencie budynków biurowych. W ramach inwestycji Spółka ALUFIRE zwiększy zdolność produkcyjną, umocni swoją pozycję na rynku polskim i zagranicznym, zainwestuje ponad 4 mln złotych i zwiększy zatrudnienie w swojej firmie.

Formeleon, 30,82 mln zł, konstrukcje metalowe, (Grudziądz) Formeleon (dawny Formit), należącej do szwajcarskiego koncernu Rychiger AG z branży budowy maszyn i narzędzi,  prototypów, wyposażenia, przyrządów kontrolnych i montażowych, podzespołów do maszyn. Inwestor planuje wybudowanie w Grudziądzu nowego obiektu produkcyjnego z częścią biurowo-magazynową oraz zakup odpowiednich maszyn.

WellU Science& Technology sp z.o.o. 7, 557 mln zł, preparaty kosmetyczne i toaletowe (Tuchom). Firma wprowadza nieistniejące na rynkach europejskich rozwiązania w zakresie produkcji wyrobów kosmetyki zarówno pielęgnacyjnej jak i zachowawczej polegające na zastosowaniu własnych, innowacyjnych receptur komponowanych w ramach prowadzonej działalności B+R. Zakres inwestycji obejmuje budowę hali produkcyjno-magazynowej wraz z elementami kompleksu biurowego. Hala produkcyjna ma zostać wyposażona w maszyny, które umożliwią spółce wytworzenie wyrobów innowacyjnych na rynku. Wyroby produkowane przez Spółkę, z uwagi na nowatorskie podejście do komponowanych receptur tworzą innowacyjność produktu na rynku.

Bus Factory, 5,5 mln zł, produkcja busów, (Wejherowo) Bus Factory ma zamiar zrealizować inwestycję polegającą na utworzeniu nowego zakładu. Planowany projekt polega na budowie hali produkcyjnej z budynkiem biurowym wraz z zewnętrzną infrastrukturą (ogrodzenie, parkingi, pasy zieleni itp.) na nowo nabytej nieruchomości gruntowej w Wejherowie.

Multi-Tab Adam Mrozowski, gotowe wyroby metalowe, (Gdynia) Przedsiębiorca uruchomi w Gdyni zakład produkujący kompleksowe oznakowanie dla branży energetycznej. Muti-Tab  jest producentem tablic tłoczonych w aluminium, tabliczek z laminatów grawerskich do znakowania kabli oraz tablic ostrzegawczych. Ich system „SKŁADAK”- umożliwia samodzielne przygotowanie potrzebnego oznakowania.  Produkty wyposażone w tagi RFID i QR kody wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem na urządzenia przenośne tworzą  System Oznakowania Elektronicznego (SOE). System ten pozwala na automatyzację wprowadzania informacji do baz danych, celem inwentaryzacji, diagnozowania oraz monitorowania obiektów. Z produktów firmy Multi-Tab korzystają najwięksi polscy dystrybutorzy energii: ENERGA Operator, ENEA Operator, PGE Dystrybucja, TAURON Dystrybucja.

Mez Technik, 27,541 mln zł, konstrukcje metalowe (Włocławek) Przedsiębiorstwo Zagraniczne Mez Technik Sp. z o.o. (z udziałem zagranicznym) zajmujące się obróbką blach oraz produkcją konstrukcji stalowych planuje realizację inwestycji na terenie miasta Włocławek. Inwestycja wiąże się z rozbudową powierzchni produkcyjnej poprzez zakup oraz budowę nowych hal produkcyjnych. Inwestor planuje wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych poprzez zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz specjalistycznych maszyn do obróbki. Dzięki temu rozszerzy ofertę produkowanych wyrobów, a wyroby dostępne dotychczas będą przygotowywane szybciej i z jeszcze wyższą precyzją. Dodatkowo, na podstawie patentu, który uzyska Inwestor, zostanie wdrożona produkcja robotów w zakresie: czyszczenia kanałów wentylacyjnych (dotychczas produkowanych w USA), a także robotów produkcyjnych dla małych firm (dotychczas nigdzie nie wytwarzanych).

Polska Strefa Inwestycji PSSE – PROGNOZA 2020

Fot. Kazimierz Netka

Jacek Formela Radca Prawny | Dyrektor Działu Inwestycji Strefowych tak przedstawia prognozę rozwoju PSSE w 2020 roku:

Mając na uwadze wyniki osiągnięte w roku 2019, tj. 41 wydanych decyzji o wsparciu, w ocenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. w kolejnym roku należy się spodziewać jeszcze lepszych rezultatów. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji funkcjonuje od września 2018 r. Obecnie za nami pierwszy pełny rok jej obowiązywania. Przed Zarządzającymi SSE, w tym przed Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, nadal wiele pracy w celu dotarcia do jak najszerszego grona potencjalnych inwestorów. PSSE jako pierwsza uruchomiła program „Strefa w każdej gminie”, który został zainicjowany już w grudniu 2017 r., jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy. Tym samym przez ostatnie dwa lata odwiedziliśmy co najmniej dwukrotnie ogromną większość jednostek samorządu terytorialnego na terenie naszego obszaru, tj. 226 gmin w województwie kujawsko-pomorskim oraz wschodniej części województwa pomorskiego. Efektem tych spotkań są nie tylko wydane decyzje o wsparciu, ale przede wszystkim poznanie potencjału inwestycyjnego obszaru PSSE, dobre kontakty z włodarzami jst w obszarze, a także stworzenie bazy przedsiębiorców oraz terenów inwestycyjnych. W roku 2020 Spółka planuje kontynuację programu „Strefa w każdej gminie” oraz poszukiwanie nowych sposobów dotarcia do największej liczby inwestorów.

W związku z podstawowymi założeniami ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, które zostały po raz pierwszy przedstawione w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, Strefa przewiduje dalsze wydawanie decyzji o wsparciu przede wszystkim dla podmiotów z kategorii MŚP. Mając na uwadze potencjał inwestycyjny oraz znajomość obszaru planujemy wydać w roku 2020 co najmniej 50 decyzji, w tym 4/5 dla firm
z sektora MŚP. Dzięki nowym możliwościom wynikającym z ustawy o wspieraniu nowych inwestycji Spółka przewiduje coraz więcej decyzji o wsparciu wydanych dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zwłaszcza w Trójmieście.

W mijającym roku Spółka wydała już dwie decyzja o wsparciu dla ww. sektora, tj. Juul Labs Services Poland oraz Pekabex Pref. Obecnie prowadzimy rozmowy z trzema potencjalnymi inwestorami, z których jeden złożył już wniosek o wydanie decyzji o wsparciu.

Ponadto Strefa zakończy w roku 2020 budowę drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych w Grudziądzu, co otworzy możliwości inwestycyjne dla dużej nieruchomości o wielkości 27 ha. Strefa już prowadzi wstępne rozmowy z zainteresowanymi podmiotami.

Strategiczna droga do nowych inwestycji w Strefie w Grudziądzu

Grudziądz i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, nie ustają w mobilizacji aktywności na rzecz budowania szans na umożliwianie inwestorom realizacji nowych projektów biznesowych. W pobliżu autostrady A1, we wschodnio – północnej części miasta, we wrześniu rozpoczęła się budowa nowej drogi dojazdowej do terenów dotychczas niedostępnych dla inwestorów. W ten sposób stwarzany jest dostęp do wyjątkowo atrakcyjnych terenów: (27,5 ha) położonych między ul. Lipową a ul. Graniczną w Grudziądzu. Obecnie w grudziądzkiej Strefie Ekonomicznej jest zatrudnionych około 2 100 pracowników. W perspektywie najbliższych ośmiu miesięcy powstanie kolejne 900 miejsc pracy. Głównymi pracodawcami są takie firmy jak Mr Garden, Schumacher Packaging, SITS czy Limito. Wykonawcą robót budowlanych jest firma STRABAG Sp. z o.o. Wartość inwestycji wynosi 5 008 186,55 zł i jest współfinansowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Budowa powinna zakończyć się do 30 czerwca 2020 r.

Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno, szansą dla rozwoju regionu

468 hektarów, na których ma on powstać, to jeden z najważniejszych terenów inwestycyjnych w kraju. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. podjęła się opracowania planu pozyskania terenów zlokalizowanych w gminie Chełmża bezpośrednio przy autostradzie A1. Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na atrakcyjne tereny inwestycyjne. We wrześniu 2019 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zadeklarowali powstanie Centralnego Parku Inwestycyjnego Dźwierzno, który ma być przedsięwzięciem inwestycyjnym dla dużych inwestorów. O atrakcyjności tej lokalizacji decyduje jej ogromna powierzchnia – w całym kraju wyraźnie brakuje terenów inwestycyjnych większych niż 200 ha, niezbędnych dla dużych projektów. Decyzje o ulokowaniu kapitału w tym miejscu powinny dać w przyszłości pracę setkom ludzi. 

Rada Rozwoju Gospodarczego PSSE

Na zdjęciu: Zarząd Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego Od lewej: przewodniczący Rady Maciej Glamowski; sekretarz Rady Ewa Prejs; wiceprzewodniczący Rady Marek Łangowski. Fot. Kazimierz Netka.

Wyznaczanie kierunków rozwoju gospodarczego regionu i poprawa otoczenia biznesu – to główne cele powołanej w czerwcu 2019 roku PSSE Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. 17 grudnia ubiegłego roku odbyło się jej trzecie posiedzenie na którym były omawiane wyzwania związane z rynkiem pracy i szkolnictwem zawodowym. W skład Rady wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz rad dialogu społecznego z województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Jest jak dotąd najbardziej reprezentatywna Rada w kraju, licząca aż 62 członków oraz dwóch członków honorowych (wojewoda pomorski i wojewoda kujawsko-pomorski). PSSE zdecydowała, że do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego zaprosi przedstawiciela każdego powiatu z obszaru, na którym działa. Tym samym każdy powiat ma wpływ na kształtowanie rozwoju gospodarczego regionu. Rada łączy mikro, małe i średnie oraz duże przedsiębiorstwa i przedstawicieli władz samorządowych. Przewodniczącym Rady jest Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza.

Rewitalizacja Wyspy Ostrów w Gdańsku

Źródło ilustracji: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Jednym z priorytetów Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) jest wzmocnienie gospodarki morskiej, wsparcie przemysłu oraz rozwój nowych technologii w branży stoczniowej. Na terenie Wyspy Ostrów w Gdańsku Strefa zmodernizowała halę przemysłową nr 33 oraz wybudowała plac przystosowany do montażu dużych sekcji stoczniowych. Nowoczesna płyta montażowa ma powierzchnię 10 tys. m² kwadratowych. Do budowy płyty zostało użytych 1020 żelbetonowych pali o długości do 16 m, wylano ponad 6000 m2 betonu i użyto 250 stali zbrojeniowej. Płyta wyposażona jest w niezbędne media oraz oświetlenie pozwalające na prowadzenie prac po zmroku, co ważne jest przede wszystkim w okresie zimowym. Nośność takiej płyty wynosi do 20 ton na metr kwadratowy. Infrastruktura na Wyspie Ostrów została przystosowana pod trzy główne obszary produkcji stoczniowej, produkcji jednostek pływających, dla branży offshore oraz pod wielkogabarytowe.

Fot. Kazimierz Netka

Przemysław Sztandera – Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tak podsumowuje 2019 rok w zakresie gospodarki morskiej:

Rok 2019 to bardzo intensywny rozwój Strefy w wielu obszarach. Jestem dumny z projektu rewitalizacji hali 33, jak i budowy płyty montażowej, która jest najnowocześniejsza w Polsce. Jest to bardzo nowoczesna infrastruktura i tym samym wyjątkowe osiągnięcie, które pozwala odbudowywać polski przemysł stoczniowy. Bardzo ważnym osiągnięciem Strefy jest także utworzenie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów, gdyż stwarza ono możliwość praktycznej nauki i rozwijania kompetencji niezbędnych w pracy w przyszłości na wielu stanowiskach, szczególnie w zrobotyzowanym przemyśle. Wszystko już jest i za chwilę będzie jeszcze bardziej poddane procesowi automatyzacji, więc tylko praktyczne umiejętności mogą zapewnić młodzieży sukces i odnalezienie się na wymagającym rynku pracy przyszłości.

Edukacja branżowa i Centrum Programowania Robotów Przemysłowych

Fot. Kazimierz Netka

Ogromną zdiagnozowaną potrzebą rynku są umiejętności związane z programowaniem robotów przemysłowych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Strefa powołała do rozwoju Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Ideą projektu jest stworzenie miejsca, stanowiącego edukacyjne, innowacyjne wparcie dla przemysłu 4.0, gdzie uczniowie zdobędą praktyczne umiejętności obsługi robotów przemysłowych i innych technologii obecnych w branży.

Jednym z pierwszych urządzeń, który został udostępniony przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN jest robot laserowy do obróbki tworzyw sztucznych i metali w 3D – Fanuc M-20iA. Urządzenie służy do cięcia, znakowania, spawania materiałów z tworzyw sztucznych termoformowalnych, ze stali nierdzewnej i węglowej, metali kolorowych. Kolejnym robotem przekazanym przez IMP PAN jest robot ABB IRB120 wraz z wielomodułowym laserem światłowodowym redEnergy G3. Przygotowujemy również model symulatora spawalniczego, który będzie wsparciem procesu edukacyjnego dla uczniów szkół. Aktualnie Centrum realizowane są cykliczne lekcje pokazowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych. We współpracy z IMP PAN, PZU Lab oraz firmą Delivr przeprowadziliśmy kilkanaście lekcji pokazowych, w których do końca grudnia uczestniczyło 120 osób. W tym roku szkolnym ruszył także pierwszy pilotażowy kurs dla uczniów III klasy technik mechatronik z Zespołu Szkół Okrętowych i technicznych Conradinum.

Kolejną aktywnością Pomorskiej Specjalnej Stefy w zakresie szkolnictwa branżowego było podpisanie porozumienia z Polskim Forum Technologii Morskich oraz z Centrum Nowoczesnych Technologii, które zrzesza ponad 30 firm z branży stoczniowej, morskiej i offshore. PSSE najściślej współpracuje także ze Szkołami Technicznymi i Okrętowymi Conradinum, gdzie od tego roku szkolnego realizowany jest program nauczania w zawodzie technik mechatronik obejmujący programowanie robotów. Nowoczesne formy kształcenia mają dostosować je do wymogów przemysłu przyszłości, lecz także sprawić aby zawody techniczne stały się dla młodzieży bardziej atrakcyjne, a uczniowie zdobywali zawód i umiejętności poszukiwane przez pracodawców w regionie.

Rozwój przestrzeni związanych z nowymi technologiami: GPNT i BPNT

Fot. Kazimierz Netka

Bałtycki Port Nowych Technologii (BPNT) powstał na terenach byłej Stoczni Gdynia, wspiera odbudowę i rozwój przemysłu stoczniowego, koncentrując swoją działalność na gospodarce morskiej. Infrastruktura Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego sprzyja tworzeniu innowacji oraz rozwojowi firm w początkowych fazach rozwoju, wspiera startupy, firmy bazujące na unikatowym pomyśle głownie z branż: IT/ICT, Life Science, Energetycznej. Gdański Park Naukowo-Technologiczny jest miejscem skupiającym obecnie 67 firm z branż innowacyjnych (sektor: biotechnologia, IT, technologiczny). Park to miejsce zarówno dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorców.

Park naukowo-technologiczny w Gdańsku i BPNT w Gdyni są akceleratorami gdzie spotyka się nauka biznes i samorządy, bez których nie byłby możliwy rozwój powierzonego nam obszaru. To w Gdańsku i w Gdyni odbywają się spotkania, fora gospodarcze i ważne wydarzenia” – podkreśla Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz.

Fot. Kazimierz Netka

Do GPNT w 2019 r. dołączyło 17 nowych podmiotów; poniżej przedstawiamy charakterystykę najistotniejszych:

 • Recepton sp. z o.o., – firma z sektora biotechnologii – zajmuje się badaniem limfocytów, tworzy rozwiązania mające na celu wzmocnienie układu immonologicznego i walki z komórkami rakowymi – firma zrzesza wielu specjalistów. W Gdańskim Parku firma korzysta zarówno z laboratoriów jak i powierzchni biurowej;

 • Syderal Polska sp. z o.o., – firma z sektora branży elektronicznej i kosmicznej – firma zajmuje się dostarczaniem rozwiązań, elektroniki i oprogramowania na potrzeby badań kosmosu.

 • Actum Lab sp. z o.o., – firma z sektora nowych technologii, zajmuje się tworzeniem produktów opartych o rzeczywistość rozszerzoną;

 • Byotta sp. z o.o., – firma technologiczna, startup – zajmuje się wprowadzeniem na rynek innowacyjnych układów chłodzenia baterii elektrycznych.

 • Chitone sp. z o.o., – spółka technologiczna, założona przez zespół naukowców młodego pokolenia oraz menadżerów z doświadczeniem w budowaniu wartości spółek wdrażających wyniki prac badawczych. Firma zajmuje się wprowadzeniem na rynek bezpiecznych, naturalnych produktów kosmetycznych. Główną innowacją są produkty na bazie hydrożelu chitozanu.

 • ItCraft s.c., – firma sektora nowych technologii, software house, firma dostarczająca usługi i oprogramowanie dla innych podmiotów; Spółka może się pochwalić wdrożeniami rozmaitych rozwiązań i aplikacji tj. „SupraCare”, „Truckersky”, „Conference Networking”, „Yumer”.

Wybrane najważniejsze wydarzenia organizowane w GPNT i BPNT w 2019 roku:

Fot. Kazimierz Netka

 1. 10 stycznia w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii odbyło się II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane przez PZU LAB SA, Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, Port Gdańsk i NASK SA. Motywem przewodnim wydarzenia były nowe technologie, ryzyka występujące w przemyśle morskim oraz kierunki działań na rzecz bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa sieci IT/OT przemysłu morskiego, a także prace B+R w dziedzinie pierwszej Inteligentnej Specjalizacji Pomorza – technologii offshore i portowo logistycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono także zaawansowanie prac na rewitalizowanych terenach postoczniowych na Wyspie Ostrów.

 2. III Forum Brokerów Innowacji, które odbyło się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym 18 czerwca, dotyczyło nowych technologii, łączenia małych firm z dużymi, idealnych dawców technologii. Spotkanie dedykowane było ekspertom i brokerom innowacji działającym zarówno przy instytucjach naukowo-badawczych, jak i w spółkach sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Organizatorem wydarzenia były Agencją Rozwoju Przemysłu S.A., Sieć Otwartych Innowacji, oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 3. Konferencja SOOIPP Summer Summit organizowana w Gdańsku i Sopocie w dniach 12-13 września, przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną wraz ze Stowarzyszeniem Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości skierowana była do członków wspierających środowisko ośrodków innowacji i przedsiębiorczości. Wydarzenie było wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń, omówienia nowych perspektyw dla parków technologicznych oraz instytucji otoczenia biznesu. Przedstawiono wyniki najnowszego badania innowacyjności firm w parkach naukowo-technologicznych, dyskutowano o dobrych praktykach w zakresie współpracy między tymi parkami w regionie oraz o tym, jak realizować komercyjną akcelerację, a także nad nową akredytacją MPiT dla ośrodków innowacji.

 4. Na tematyce life science skupiała się konferencja BioTech Daily, która odbyła się w GPNT w dniu 12 grudnia. Dla licznie przybyłych uczestników była to doskonała okazja do wymiany informacji z zakresu prowadzonych badań, najnowszych projektów biotechnologicznych, przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu komercjalizacji oraz umożliwienie sieciowania zainteresowanych podmiotów. Spotkanie zorganizowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w partnerstwie z Interizon Pomorskim Klaster ICT, Polpharma Biologics, MEDmeetsTech oraz Forum eZdrowia zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz patronatem instytucjonalnym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) jest pomostem między Polską Strefą Inwestycji a przedsiębiorcami udzielając ulgi podatkowe w imieniu Ministra Rozwoju.

Źródło ilustracji: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Strefa realizuje zadania, których celem jest stymulowanie gospodarki i poprawa klimatu inwestycyjnego Polski, zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. PSSE pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie 226 gmin w województwie kujawsko-pomorskim i we wschodniej części województwa pomorskiego. Jest jednym z 14 podmiotów regionalnych, odpowiedzialnych za kompleksową obsługę inwestorów krajowych i zagranicznych – poinformowała Monika Bogdanowicz Specjalista ds. PR i komunikacji | Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z naszego rozeznania wynika, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna stwarza warunki do rozwoju najnowocześniejszego przemysłu, zwłaszcza w zakresie przesyłu informacji. O tym była mowa w grudniu, w Warszawie, podczas międzynarodowej konferencji pt. „Media Przyszłości”, zorganizowanej m.in. przez Polską Agencję Prasową. Podczas tej konferencji, Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce, poinformował, że Ericsson ma w Polsce dwa centra badawcze (Kraków i Łódź). W Tczewie produkuje sprzęt dla technologii 5G, który jest instalowany w całej Europie.

Fot. Kazimierz Netka

W Tczewie, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, znajduje się należąca do spółki Flex fabryka, produkująca urządzenia do transmisji radiowej najnowocześniejszej generacji, w technologii 5G, na rynek europejski. 

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *