W tej gminie mieszka 30 milionów pszczół!

Pszczółki pomorską stolicą miodu.

Fot. Włodzimierz Amerski 049
Aby kupić sobie kilka słoików miodu, już obecnie robiąc zapasy na zimę, pojechałem na święto Miodu Pszczółkowskiego. To świętowanie, dostrzegalne z daleka dzięki dwóm wyjątkowo wyrośniętym pszczołom, połączone było z wojewódzkim dniem pszczelarza i dożynkami gminnymi.
Fot. Włodzimierz Amerski 072
Zorganizowano także drugą edycję projektu pn. „Nasi bracia zapylacze, nasze siostry pszczoły”, w ramach którego organizatorzy zachęcali np. do stworzenia świecy z węzy pszczelej czy hotelu dla dzikich pszczół.
Fot. Włodzimierz Amerski 073
Do miasteczka pszczelego przyjeżdżały na rowerach, a niekoniecznie samochodami, całe rodziny, co bardzo mi się podobało.
Fot. Włodzimierz Amerski 038
Ta plenerowa impreza, oferująca gównie do zakupu różne gatunki miodów, odbyła się w parku lipowym w Pszczółkach, w niedzielę 28 sierpnia 2016 roku, przy wyjątkowo słonecznej pogodzie.
Fot. Włodzimierz Amerski 061
Można było kupić miody pszczółkowskie w jednej z kilku rodzimych pasiek, jak „Pszczółka” Lucyny i Eugeniusza Juchniewiczów; Henryka Kamińskiego; Jana Fredy. Wystawiali się pszczelarze również z innych pobliskich miejscowości.
Fot. Włodzimierz Amerski 060
Stoiska oferujące do sprzedaży Miód Pszczółkowski były bardzo ładnie przystrojone kwiatami.
Fot. Włodzimierz Amerski 047
Już tradycyjnie podczas imprezy można było się zapoznać z najlepszymi produktami pszczelimi, przygotowanymi przez pszczelarzy z wieloletnim doświadczeniem. Uwagę zwracały ciekawie pomalowane nakrętki od słoików z miodem.
Fot. Włodzimierz Amerski 003
Tylko w jednym stoisku można było nabyć sadzonki ogrodowych kwiatów, z których to słyną Pszczółki.

Fot. Włodzimierz Amerski 104
Część oficjalną poprzedził występ na dużej scenie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich ze Skowarcza, które ubrane w jednolite stroje, odśpiewały walczyk o pszczółkach.
Fot. Włodzimierz Amerski 106
Gości powitała Hanna Brejwo, wójt gminy Pszczółki, mówiąc iż podległa jej gmina zajmuje powierzchnię blisko 50 km kw. oraz liczy prawie 9 tys. mieszkańców. Obejmuje 9 miejscowości: Kleszczewko, Kolnik, Ostrowite, Pszczółki, Rębielcz, Różyny, Skowarcz, Ulkowy, Żelisławki.
Fot. Włodzimierz Amerski 109
Goście za obecność w uroczystej mszy świętej, która odbyła się o godz. 13 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach, otrzymali siatki wypełnione naturalnymi darami tej gminy. Dowiedzieli się również, że tutejsze tradycje pszczelarskie przetrwały próbę czasu i są nadal kontynuowane. Z tego też powodu w 2001 roku gminie został nadany herb prezentujący trzy pszczoły na zielonym tle. Ponadto od 1957 roku funkcjonuje tu koło pszczelarzy, a od 2006 roku działa Muzeum Miodu.
Fot. Włodzimierz Amerski 055
Najistotniejszym darem tej gminy jest Miód Pszczółkowski, będący niepodważalnym symbolem gminy Pszczółki. W sierpniu 2007 roku miód ten został wpisany na listę produktów tradycyjnych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki temu stał się pierwszym rozpoznawalnym produktem lokalnym w powiecie gdańskim. Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje tu Koło Pszczelarzy. Na terenie gminy znajduje się 31 pasiek, liczących około 580 rodzin pszczelich, co daje ok. 30 milionów pszczół. Wytwarzane są trzy rodzaje miodu pszczółkowskiego, w zależności od terminu zbioru i pożytku, czyli nektaru lub spadzi, z którego pochodzi, tj. majowy, czerwcowy i lipowy.
Fot. Włodzimierz Amerski 001
Pszczółki są niewielką, pełną uroku gminą, leżącą w województwie pomorskim, w południowej części powiatu gdańskiego. Zlokalizowana jest ok. 23 km od Gdańska oraz ok. 10 km od Tczewa. Przebiega przez nią droga krajowa nr 91, linia kolejowa na trasie Gdynia – Warszawa, a także autostrada A1.
Fot. Włodzimierz Amerski 015

Organizując doroczne Święto Miodu i Dnia Pszczelarza, nie zapomina się o najmłodszych. To dla nich dostępna była karuzela.

Fot. Włodzimierz Amerski 013
Maluszki, ku radości rodziców, mogły pojeździć wkoło na kolorowych kaczuszkach.

Fot. Włodzimierz Amerski 006

Dostępne też były duże nadmuchiwane powietrzem koła pływające w baseniku.
Fot. Włodzimierz Amerski 093

Przy niewielkim wietrze bujały się balony, o których zakup dopominały się dzieci u swoich rodziców.

Fot. Włodzimierz Amerski 083
Najwięcej zadowolenia miały dzieci z puszczania mydlanych baniek.
Fot. Włodzimierz Amerski 090

Na targach pszczelarskich nie mogło zabraknąć pluszowego misia znajdującego się tylko przy jednym stoisku oferującego m.in. pszczelarskie kapelusze.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *