W ZOO Gdańsk znów radość! Pierwsze w Trójmieście narodziny niezwykłego gatunku. Na głowie będzie miał rogi jak szable. W dzikim środowisku przed drapieżnikami chroni go także kamuflaż

Fot. Sabina Buczyńska.

Nadzieja na następne pokolenia

W gdańskim ZOO na świat przyszedł reprezentant niezwykłego gatunku: antylopowca szablorogiego. To samczyk, urodzony 16 maja 2021 roku. Jego rodzice to 6-letnia samica, która do Gdańska przyjechała z Francji i 5-letni samiec, urodzony w Pradze. Nowego mieszkańca można obserwować na wybiegu – wynika z informacji, które przekazała nam Malwina Spandowska – specjalista ds. marketingu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego:

– To pierwszy przychówek antylopowca szablorogiego w naszym Zoo – mówi Andrzej Gutowski, kierownik sekcji zwierząt kopytnych w ZOO Gdańsk. Każde narodziny w zoo to sukces hodowlany. Stwarzamy naszym podopiecznym bardzo dobre warunki do życia, są w bardzo dobrej kondycji, a to sprawia, że z powodzeniem się rozmnażają, dając tym samym nadzieję kolejnym pokoleniom – dodaje Andrzej Gutowski.

Fot. Sabina Buczyńska.

Antylopowiec szablorogi w naturze zamieszkuje zalesione sawanny Afryki Wschodniej i Południowej. W porze deszczowej zwierzęta te przemieszczają się na tereny zadrzewione, natomiast gdy przychodzi pora sucha wędrują na sawanny w poszukiwaniu pokarmu.

Po 9-miesięcznej ciąży samica rodzi zwykle jedno młode.

– Obserwując małego antylopowca możemy zauważyć jego piaskową sierść, która świetnie sprawdza się jako kamuflaż, chroniąc tym samym młode przed drapieżnikami – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk. Cielę przez około 5 do 10 dni leży zwykle w ukryciu, w wysokich trawach – dodaje Michał Targowski.

Zachęcamy do odwiedzania ZOO Gdańsk o każdej porze roku. Zoo otwarte jest dla swoich gości przez 365 dni w roku, również w święta i dni wolne od pracy – informuje Malwina Spandowska – specjalista ds. marketingu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Gdański Ogród Zoologiczny zajmuje się nie tylko hodowlą zwierząt z gatunków zagrożonych wyginięciem i przywracaniem ich w naturze. Prowadzi też działalność kulturalną, a także uświadamiającą o różnych zagrożeniach. Przed pandemią, w pierwszy piątek czerwca odbywał się w gdańskim Zoo co roku Wieczór Marzeń – Dream Night. W bieżącym roku, 11 czerwca Gdański Ogród Zoologiczny będzie uczestniczył w podsumowaniu wojewódzkiego konkursu plastycznego „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych” – uroczystości w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *