Na zdjęciu: Reprezentanci Polski oraz ich trenerzy – zdobywcy trofeów podczas WorldSkills i EuroSkills. Fot. Kazimierz Netka.
Za niespełna rok w Gdańsku odbędzie się EuroSkills – europejska olimpiada umiejętności zawodowych. Zobacz, jak ona będzie przebiegała i już teraz zacznij przygotowania do następnej takiej rywalizacji fachowców. To trzeba przeżyć na własnej skórze, żeby poczuć wartość, jaką z pewnością mają EuroSkills i WorldSkills. Nie ma drugiej takiej organizacji, takich zawodów, które dawałyby tak dużo młodym ludziom – mówią zawodnicy i eksperci.
Czy warto zaprzyjaźnić się z jakimś zawodem, na przykład ze spawaniem by zdobyć medal podczas międzynarodowych mistrzostw EuroSkills 2023 Gdańsk?
Fot. Kazimierz Netka.
Verba docent, exempla trahunt – słowa uczą, przykłady zachęcają, pociągają. Daj się „zaciągnąć” na olimpiadę zdolności fachowych: WorldSkills. W Polsce po raz pierwszy odbędą się za niespełna rok, w Gdańsku, europejskie eliminacje do tej olimpiady. Może nie zdążysz wystartować w tej rywalizacji w przyszłym roku, ale zacznij się przygotować do następnych zawodów tego typu. Jak to zrobić? Warto posłuchać tych, którzy już z powodzeniem rywalizowali: zdobywców trofeów oraz trenerów. Oni naprawdę potrafią zainspirować do działań. Wszak, jak już napisaliśmy: verba docent, exempla trahunt. Przekazujemy więc wypowiedzi mistrzów. Czy warto iść w ich ślady? Sami oceńcie. Naszym zdaniem to są cenne wskazówki i dla uczniów – zawodników, i dla nauczycieli oraz trenerów. Do tego naśladowania zachęcają również naukowcy, rektorzy uczelni, prezydenci miast, dyrektorzy fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a także dyrektor generalna WorldSkills Europe.
Fot. Kazimierz Netka.
Na spotkaniu w Gdańsku, o dostarczenie wiedzy jak walczyć o mistrzostwo, o zainspirowanie innych do doskonalenia się, zadbali zdobywcy medali w poprzednich edycjach WorldSkills i EuroSkills. Stało się to 5 września 2022 roku, podczas otwarcia Erasmus+ InnHUB Centrum Innowacji Programu Erasmus+. Konferencja ta była prawdziwym międzynarodowym świętem WorldSkills oraz Erasmus+.
Fot. Kazimierz Netka.
Przekazywaniem tej wiedzy zgromadzonym na uroczystości w Uniwersytecie Gdańskim, sterowali: Magdalena Nieczuja-Goniszewska – kierownik Zespołu Prasowego, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego oraz redaktor Marek Zając – publicysta, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina. Niezmiernie cenne są też wskazówki zawarte w wypowiedzi pani Lawrence Gates – dyrektor generalnej WorldSkills Europe, a także słowa, które minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał w swym liście.
Godne uwagi są zachęty z ust rektorów uczeni z Pomorza i Elbląga, a także spostrzeżenia dr. Pawła Poszytka – dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektora Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności:
Fot. Kazimierz Netka.
Przedstawiamy obszerne fragmenty tej inauguracji odliczania do EuroSkills 2023 w Gdańsku:
– Sprowadza nas tu podwójna okazja. Przed nami dokładnie rok do zawodów EuroSkills 2023, które odbędą się w Gdańsku od 5 do 9 września 2023 roku – mówił, otwierając konferencję, red. Marek Zając:
Fot. Kazimierz Netka.
– Po drugie, otwieramy dziś Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Gdańsk. A zatem wspólnym mianownikiem obu wydarzeń jest Gdańsk, Europa, edukacja na najwyższym poziomie.
Fot. Kazimierz Netka.
– Serdecznie witam pastwa w gościnnych progach naszej uczelni, ale nie tylko Uniwersytetu Gdańskiego, ale całego środowiska akademickiego Gdańska, województwa pomorskiego, bo tak dzisiaj należy się czuć w miejscu, z którego chcemy promieniować na całe środowisko akademickie, wykorzystać cały nasz potencjał w ten sposób, aby absolutnie w sposób bezprecedensowy w skali polskiej ale i europejskiej wykorzystać tę olbrzymią szansę. EuroSkills, InnHub Gdańsk to wszystko punkty, które nagle połączą nas w pociągu wielkiej prędkości. Wierzę, że tak właśnie będzie – mówił, witając gości, Jego Magnificencja prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
– Zaczynamy Od EuroSkills Gdańsk 2023 – kontynuował red. Marek Zając. – WorldSkills to są najważniejsze, najbardziej prestiżowe i największe na świecie konkursy umiejętności branżowych, bez cienia przesady nazywane igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych. Naprzemiennie, w kolejnych latach, odbywają się na szczeblu światowym, globalnym, czyli WorldSkills i na szczeblu europejskim, czyli EuroSkills. W przyszłym roku w Gdańsku ponad 600 zawodników z 31 krajów będzie rywalizować w ponad 50 widowiskowych konkurencjach. Gościć będziemy czołowych 500 ekspertów z poszczególnych branż, z poszczególnych dziedzin branżowych, a także liczne delegacje rządowe z wielu krajów Europy. Tutaj są nasi zawodnicy: reprezentanci Polski na dotychczasowych zawodach – wskazał na na siedzących obok zawodników oraz ich nauczycieli, trenerów, opiekunów, czyli współautorów sukcesów: Wielkie brawa! – powiedział, wskazując na siedzących obok laureatów poprzednich edycji Euro i WorldSkills, orz ich trenerów.
W tej uroczystości otwarcia Erasmus+ InnHUB Centrum Innowacji Programu Erasmus+ w Uniwersytecie Gdańskim, uczestniczyła też Laurence Gates – dyrektor generalna WorldSkills Europe.
– To jest wielka przyjemność dla mnie, że mogę tutaj stać i powitać państwa podczas pierwszej konferencji dotyczącej EuroSkills Gdańsk 2023 – powiedziała pani dyrektor Laurence Gates:
Fot. Kazimierz Netka.
– EuroSkills to największe zawody umiejętności branżowych w Europie, skupiające setki młodych ludzi w wieku poniżej 25 lat z 35 krajów członkowskich WorldSkills Europe, którzy konkurują o laur najlepszego w Europie w wybranej konkurencji.
Siły napędowe WorldSkills to energia, talent i entuzjazm młodych ludzi, którzy są punktem centralnym naszej misji, która polega na skupieniu edukatorów, rządów i młodych ludzi nad celem społecznym jakim jest rozwój umiejętności branżowych na rzecz indywidualnych osób, gospodarek i społeczeństw. Dzięki WorldSkills możemy pokazać najwyższe standardy doskonałości, co mam nadzieję motywuje młodych ludzi, by rozwijali swe umiejętności branżowe.
Zawody EuroSkills i WorldSkills często porównywane są do olimpiady, nazywane olimpiadą umiejętności branżowych i myślę, że to porównanie jest bardzo trafne, dlatego, że podobnie jak sportowcy, to zawodnicy, biorcy udział w EuroSkills, rozwijają swoje umiejętności i uzyskują mistrzostwo dzięki swemu zaangażowaniu i szkoleniom prowadzonym przez najlepszych ekspertów branżowych i mają na celu osiąganie najlepszych rezultatów i doskonałości tak właśnie jak sportowcy.
Tak, jak w przypadku olimpiady sportowej, tak uczestnictwo każdego młodego człowieka w EuroSkills – w igrzyskach umiejętności zawodowych – wymaga lat przygotowań. Po pierwsze, są wybierani przez swoich pracodawców, szkoły czy instytucje szkoleniowe, do udziału w zawodach lokalnych, następnie w krajowych, a z kolei są wybierani do uczestnictwa w WorldSkills Europe by mogli się dalej doskonalić i reprezentować swój kraj na arenie międzynarodowej. Ale jest pewna różnica między sportowcami biorącymi udział w olimpiadzie a młodymi specjalistami, którzy biorą udział w zawodach WorldSkills i EuroSkills. Jeśli bowiem olimpijczykom raz się nie uda, mogą próbować po raz kolejny i kolejny. Natomiast udział w EuroSkills to jest tylko jedna możliwość w życiu. Można tylko raz w życiu wziąć udział w WorldSkills czy EuroSkills.
Teraz może przejdźmy do wydarzenia, które nas sprowadza tutaj, czyli do wydarzenia EuroSkills w Gdańsku. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mając na uwadze wyzwania, które stały przed nami, a było ich wiele. Musieliśmy je pokonać w bardzo krótkim czasie. EuroSkills w Gdańsku będzie 8 konkursem i pierwszym, który zostanie zorganizowany w Polsce i chociaż Polska jest młodym członkiem WorldSkills Europe, dlatego, że przystąpiła doń w 2017 roku, to wiemy, że Polacy mają znacznie większe doświadczenie w dziedzinie umiejętności branżowych. To wszystko dzięki między innymi Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która działa w Polsce od 29 lat i która organizuje między innymi coroczny konkurs SkillsPoland – zawody krajowe. I właśnie dzięki temu doświadczeniu i ogromnej wiedzy, jaką posiada Fundacja, jesteśmy przekonani, że EuroSkills Competition w Polsce będzie wspaniałym wydarzeniem zorganizowanym w imieniu 31 członków organizacji.
Przeprowadzenie tak dużego międzynarodowego wydarzenia na tak wielką skalę oczywiście nie byłby możliwe bez zaangażowania i wsparcia partnerów. WorldSkills Europe jest szczególnie wdzięczny nie tylko WorldSkills Poland i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, ale też partnerom projektu: Miastu Gdańsk, AmberExpo i wielu innym partnerom, jak rząd, przemysł i edukacja – im również chcielibyśmy przekazać ogromne podziękowania.
Przed mami już niespełna rok. Przygotowania są w toku. WorldSkills Europe oczekuje dalszej współpracy z WorldSkills Poland, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji i pozostałymi partnerami organizującymi to wydarzenie. Jesteśmy przekonani, że będzie to niezapomniana impreza w Gdańsku we wrześniu 2023 roku, która skupi, dzięki umiejętnościom, wiele osób i pokaże najwyższe standardy doskonałości młodych specjalistów branżowych z całej Europy.
Mówiłam bardzo długo, a teraz chciałabym przekazać akt nominacji na ręce pana dyrektora Pawła Poszytka – zakończyła Laurence Gates – dyrektor generalna WorldSkills Europe, wręczając dyrektorowi Pawłowi Poszytkowi Akt Nominacji na Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego EuroSkills Gdańsk 2023:
Wystąpienie pani dyrektor rzeczywiście wywołało wrażenie. Po takich słowach niemal każdy chciałby powalczyć na igrzyskach EuroSkills Gdańsk 2023 lub w następnych tego typu zawodach. Nie tylko o zdobywanie medali tu chodzi…
– Robimy to wszyscy, nie tylko FRSE, w kilku powodów – wyjaśnił dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego EuroSkills Gdańsk 2023:
Fot. Kazimierz Netka.
– Pierwszy powód jest bardzo prozaiczny – po prostu potrzebujemy fachowców, nie tylko w branżach tradycyjnych, jak hydraulik, gotowanie, spawanie, stolarka i tak dalej. WorldSkills to są też zawody przyszłości. To jest cyberbezpieczeństwo, robotyka mobilna, integracja systemów komputerowych, cała masa różnych zawodów, które będą bardzo nam potrzebne.
Mówimy często o innowacjach, o innowacyjnej gospodarce, mówimy wtedy często jak bardzo przemysł i przedsiębiorcy powinni współpracować z edukacją, ze szkolnictwem wyższym aby rzeczywiście te innowacje i tę gospodarkę rozwijać i można by o tym mówić długo, ale tak naprawdę WorldSkills jak w pigułce obrazuje tę całą historię: działamy tu na rzecz rozwijania kompetencji, wyposażania młodych ludzi w kompetencje. Co jest najważniejsze przy innowacjach? Co najbardziej potrzebne do rozwoju gospodarki? Najważniejsze jest to, co młodzi ludzie mają w głowach, co wynoszą ze szkół, co wynoszą z uczelni. Bo oni tym, co maja w głowach, swymi kompetencjami zasilają gospodarkę. Do tego jest właśnie WorldSkills.
Kolejny powód, to próbujemy odczarować pewien mit, który krąży w naszym kraju, że edukacja zawodowa to jest dla tych gorszych, którzy nie potrafią się odnaleźć edukacyjnie, że to nie jest takie fajne, nie jest fancy, a to jest – państwo usłyszycie od naszych zawodników, że to jest super, że to jest cool, że to jest fancy. Oni przez te swoje umiejętności, które zdobyli w Polsce, pokazują swe umiejętności na arenie międzynarodowej, w Europie, na świecie, poznają nowych kolegów, wymieniają się doświadczeniami, wracają z całym bagażem doświadczeń, wykształconych kompetencji, które potem wykorzystują na polskim rynku pracy, czują się wtedy pewniej, czują się bardziej konkurencyjni. Edukacja zawodowa może być naprawdę bardzo, bardzo atrakcyjna. Jako kraj, jako Polska, bardzo tego potrzebujemy. Po to się spotkaliśmy i tą ścieżką będziemy iść. Chcę zapewnić też Panią dyrektor Laurence Gates i naszych przyjaciół z Europy, że nie będziemy oszczędzać ani na środkach, ani na wysiłkach, nie będziemy szli na skróty. Dołożymy wszelkich możliwych starań, żeby ta impreza w Polsce odbyła się w taki sposób, żeby Europa mogła jeszcze długo o nas mówić – zapewnił dyrektor Paweł Poszytek.
– Jako człowiek obserwujący z bliska zgromadzenie delegatów WorldSkills Europe, podejmujących decyzje kto będzie gospodarzem konkursu w 2023 roku, muszę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Gdańsk wzbudził powszechny zachwyt – powiedział red. Marek Zając. AmberExpo i bursztynowy stadion to będą oczywiście najważniejsze areny, jeśli chodzi o EuroSkills 2023, ale nie mam najmniejszych wątpliwości, że konkurs będzie obejmował swoim oddziaływaniem cały Gdańsk, całe Trójmiasto, całe Pomorze, a te ruchy „tektoniczne” dotrą do wszystkich zakątków Polski – mówił red Marek Zając, zapraszając do mikrofonu wiceprezydenta Gdańska.
– Szanowni państwo, przede wszystkim chciałbym wyrazić ogromne zadowolenie i dumę, że to właśnie miasto Gdańsk będzie organizatorem przyszłorocznej edycji EuroSkills – powiedział Piotr Kryszewski – zastępca prezydenta Gdańska:
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest ogromne dla nas wyróżnienie. Jako miasto mamy już spore doświadczenie w organizowaniu imprez czy wydarzeń o randze europejskiej. Z sukcesem organizowaliśmy eliminacje krajowe. Teraz chcemy zrobić kolejny krok i EuroSkills 2023 to będzie największe wydarzenie w branży zawodowej jeżeli chodzi o historię Polski, Liczby robią wrażenie. to przede wszystkim okazja by wymieniać się doświadczeniami, prezentować dobre praktyki ale to też jest świetna okazja żeby budować i promować zawody branżowe.
Fot. Kazimierz Netka.
– Polska do rodziny WorldSkills dołączyła 5 lat temu, ale można powiedzieć, ze wykonaliśmy ułańską szarżę – tak ocenił nasze dotychczasowe osiągnięcia red. Marek Zając. – Chodzi mi w tym momencie przede wszystkim o naszych, świetnych zawodników i ekspertów. Już na pierwszych światowych zawodach, w których braliśmy udział w Kazaniu w 2019 roku, Maciej Pisarek został wicemistrzem świata w gotowaniu. To było zaskoczenie, bo zwykle kraje debiutujące w tych arcytrudnych zawodach nie zdobywają medali przez pierwsze lata, a my od razu sięgnęliśmy po medal srebrny. Poszliśmy za ciosem. Rok 2021 – zawody EuroSkills w Grazu i Bartek Wicherek zdobywa brązowy medal w gotowaniu. Bartku, wielkie gratulacje – powiedział redaktor i zapytał:
– Na ile postać Maćka Pisarka i ten jego wielki sukces, który nam wszystkim dodał wiatru w skrzydła, był dla ciebie inspiracją do walki, do działania, do przygotowań?
– Myślę, że wielką inspiracją. Wielkim autorytetem jest dla mnie Maciek – odpowiedział Bartłomiej Wicherek:
Fot. Kazimierz Netka.
– Jest moim przyjacielem. Znamy się od czasów szkoły branżowej, razem pracowaliśmy, razem trenowaliśmy do zawodów. Byłem pomocnikiem Zmywałem naczynia, przysłowiowo. To on mnie zainspirował do uczestnictwa, do wystartowania w eliminacjach w Poznaniu. Uczestniczył w moich przygotowaniach i był dużą pomocą w osiągnięciu właśnie tego wyniku.
– Wiesz Bartku, że teraz musisz przekazać pałeczkę dalej i oczekujemy, ze pomożesz wychować wytrenować kolejnego medalistę, tym razem EuroSkills 2023 w Gdańsku.
– Oczywiście, misja EuroSkills się nie kończy. Moją misją jest teraz misja edukacyjna i gdzieś to doświadczenie, wiem, że jest bardzo cenne i chcę je przekazać mojemu następcy.
Fot. Kazimierz Netka.
Obu medalistów w gotowaniu przygotowała ekspertka Iwona Niemczewska. Matka medalistów, chciałoby się powiedzieć. Jak to się robi? – zapytał red. Marek Zając.
– Z jednej strony prosto, z drugiej trudno – odpowiedziała ekspertka Iwona Niemczewska:
Fot. Kazimierz Netka.
– Prosto, ponieważ jesteśmy w stanie wymienić wszystkie czynniki, które są niezbędne do tego, by takiego medalistę wychować. Trudno, ponieważ liczba zmiennych jest niesamowicie ogromna i wszystkie kraje, jak powiedziała pani Laurence Gates na początku, przygotowują się doskonale, aby uzyskać te medale. Prosty przykład: potrzebujemy młodego człowieka, który jest z jednej strony ambitny, z drugiej pokorny i któremu się chce. Dlatego, że przygotowanie do EuroSkills wymaga niesamowitej ilości treningów. Ja proponuję, żeby to był rok intensywnego trenowania. Nie tylko uczymy naszych zawodników umiejętności zawodowych, ale również dbamy o ich głowy. Dlatego, że młodzi ludzie, gdy idą na zawody, gdzie dochodzi stres, to nawet setki godzin, które przepracowaliśmy w kuchni, czy na warsztatach, w tym momencie mogą momentalnie zniknąć, ponieważ stres nas zje. Tak, że jest wiele czynników, na które zwracamy uwagę. Jak widać, wychodzi nam, bo najpierw zdobyliśmy medal na Excellence, potem srebrny, obecnie brązowy, a teraz co niektórzy pytają: A kiedy złoty? Tak więc, parcie jest duże.
– Michał Formela w Grazu zdobył brązowy medal w spawaniu. Wielki brawa. Pamiętam, jak mówiłeś: trenuję 5 dni w tygodniu, po 8 godzin, przede mną jeszcze jakieś 1000 godzin treningu. Jaka droga zaprowadziła cię na podium w Grazu?
– Dokładnie tak, jak wcześniej wspominałem, mniej więcej po 8 godzin codziennie treningu w ciągu roku i nie było łatwo, ale naprawdę trzeba chcieć, trzeba to polubić, zaprzyjaźnić się ze spawaniem. I działać – mówił Michał Formela:
Fot. Kazimierz Netka.
– Jak zaczęła się twoja praca ze spawaniem? Jak pamiętam, są to pewne koneksje rodzinne.
– Tak, pochodzę z gospodarstwa rolnego. Ojciec od zawsze drobne naprawy wykonywał; trzeba było coś zespawać, przyszlifować, a ja mu pomagałem i tak to się zaczęło.
– Rodzina jest dumna z brązowego medalu?
– Oczywiście.
– Wielkie brawa! – zaapelował Marek Zając. Gdy już oklaski się ucichły, kontynuował:
– Mówiliśmy o tych katorżniczych przygotowaniach, ale też o tym, jak wielką próbą ogniową są same zawody. Stres, oceniane są najdrobniejsze detale i niezwykła konkurencja. Zawodnicy z wielu krajów, którzy przez ostanie lata poświęcali wszystko, żeby zwyciężyć. Weźmy konkretny przykład. Ekspertką w obsłudze gościa hotelowego jest pani Katarzyna Thiel-Winkler. Witamy bardzo serdecznie! Jak wyglądają te bardzo wymagające zawody i jak do tego dobrze przygotować zawodnika?
Fot. Kazimierz Netka.
– Niestety, nie miałam okazji obserwować zawodów w Graz, czego bardzo żałuję, ale mam nadzieję, że będzie mi dane zobaczyć jak wyglądają mistrzostwa WorldSkills. Miałam to szczęście i ten zaszczyt pracować z tak zdolnymi młodymi ludźmi. Jak powiedziała koleżanka, piękne jest to, że są młodzi ludzie, którzy chcą się uczyć, słuchać naszych wskazówek i pokazać, że zawody branżowe to jest ważny element w życiu całego społeczeństwa. Miałam zaszczyt pracować z Krzysztofem, byłam jego trenerem podczas EuroSkills Graz. Teraz mam zaszczyt pracować z Dawidem. Tak się składa, że Krzysztof i Dawid są z mojej szkoły. To ciężka praca, wymagająca wielu wyrzeczeń nie tylko ze strony zawodników, ale i nas, ekspertów. To jest przewartościowanie swego życia zawodowego – oceniła ekspertka Katarzyna Thiel-Winkler.
– Jak wygląda konkurencja?
– Trochę jest inna niż w dyscyplinie, w której efektem jest jakiś konkretny produkt, ale jest bardzo atrakcyjna. Kompetencje miękkie są najważniejszą umiejętnością. Język angielski perfekcyjny też jest najważniejszy, a także obsługa programów rezerwacyjnych, obsługa gości, empatia, aktywne słuchanie i 3 E w hotelarstwie: etyka, estetyka, etykieta. Młodzi ludzie się uczą nowych, fajnych rzeczy. Natomiast ja, gdybym nie miała tego zaszczytu być ekspertem, wcześniej trenerem zawodnika, to bym nie miała wielu możliwości własnego rozwoju zawodowego. Ciężka praca, wiele wyrzeczeń, ale to wszystko daje niesamowitą satysfakcję – podsumowała ekspertka Katarzyna Thiel-Winkler.
– Wielkie brawa, również dla Krzysztofa Studzińskiego, który reprezentował Polskę w tej konkurencji w Grazu. Krzysztofie, co było dla ciebie najtrudniejsze?
Fot. Kazimierz Netka.
– W naszej kategorii, najtrudniejsze było wyłączenie się z otoczenia, skupienie się na gościu przed ladą recepcyjna. I obsługiwaniu go, tak, jak zwyczaje i savoir vivre przewidują; czyli zapominamy o całej widowni przed nami. Włączamy się w obsługę najbardziej profesjonalną. Nasze zawody polegają na częściach: front office i back office. Front office, czyli część widoczna dla widowni, gdzie występujemy przy ladzie recepcyjnej, obsługujemy gości, także trudnych; dajemy wskazówki informacje o okolicy. Dbamy o gościa przebywającego w naszym hotelu. Część obowiązków w back office polega na przygotowywaniu różnych pism, projektów, odpowiadaniu na maile, opracowywaniu kalkulacji, wyliczeń. To jest część, gdzie zawodnik może wykazać się kompetencjami z języka angielskiego w piśmie i w mowie. Jest wyłączony z widowni, w części niedostępnej dla wizytorów – wspominał Krzysztof Studziński.
– Sam udział w tych zawodach ma dla ludzi kapitalne znacznie, rozwija ich umiejętności, kompetencje miękkie, cechy charakteru. Pani Weronika Radoszewska, obserwowaliśmy cię, jak walczysz w konkurencji fryzjerstwo – mówił red Marek Zając. I zapytał: Weroniko, teraz, kiedy patrzysz, z perspektyw czasu, na udział w przygotowaniach, a przede wszystkim na udział w zawodach w Grazu: czym był dla ciebie, co ci dał ten udział?
Fot. Kazimierz Netka.
– Zdecydowanie podniosłam swe kwalifikacje zawodowe, ale przede wszystkim jestem bardziej pewna siebie. Mam większą łatwość nawiązywania kontaktów. W mojej pracy kontakt z człowiekiem jest najważniejszy, bo muszę dużo rozmawiać. Teraz mam łatwość rozmawiania z innymi ludźmi – powiedziała Weronika Radoszewska, co jest zachętą dla innych, by pójść w jej ślady.
Szanowni państwo, jest jeszcze jeden bardzo ważny element i wsparcie dla całego systemu WorldSkills i EuroSkills: firmy, które angażują się we wsparcie zawodników. Ekspertem z zakresu instalacje grzewcze i sanitarne jest pan Piotr Strzałkowski z firmy Grohe. Dlaczego z punktu widzenia firmy warto inwestować w młodych ludzi i ich udziały w World i Euro Skills? – zapytał red. Marek Zając.
– Są takie dwa słowa klucze: szansa i przyszłość – mówił Piotr Strzałkowski:
Fot. Kazimierz Netka.
– Szansa dla firm, młodych ludzi oraz dla gospodarki, a także dla szkół dla uczelni, dla Polski. Bo jak widzę, że gdy młodzi ludzie założą koszulki z biało-czerwoną flagą to stają się inni. Spróbujcie kiedyś tak zrobić i pojedźcie gdzieś w świat, będziecie reprezentować kraj. Oni właśnie reprezentują Polskę. Druga rzecz to przyszłość dla biznesu, przemysłu jest taka: łowienie talentów, każda firma, która o tym myśli, będzie miała talenty. I każda firma, która chce dzisiaj zainwestować, będzie miała w przyszłości talenty. Czyli to jest rozwój nie tylko zawodników, ale i branży.
– Powinniśmy dodać jeszcze ważną rzecz. W przypadku pańskiej firmy impuls skillsowy wyszedł z Polski i dotarł aż do centrali – przypomniał red. Marek Zając.
– Tak, to jest fantastyczna rzecz – odpowiedział Piotr Strzałkowski. Dzięki współpracy z ludźmi z WorldSkills, z osobami z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji udało nam się zainteresować centralę i teraz projekty WorldSkills i EuroSkills zaciekawiły także innych oferujących brand Grohe. Na dole nagle wydarzyło się coś takiego, że zainteresowała się tym duża organizacja. To jest sukces wspólny i organizacji polskiej. Jako eksperci staramy się każdy swoje robić. Praca z młodymi ludźmi to niesamowita przygoda. Odmładza nas.
– Dziękujemy za inspiracje, które idą w świat – pochwalił red. Marek Zając, dodając:
– W Graz zdobyliśmy jeszcze jeden brązowy medal: wywalczył go Piotr Glazik, we florystyce. Wielkie brawa! Do ciebie Piotrze należy puenta tej rozmowy: Czym jest EuroSkills, World. Gdybyś miał powiedzieć swoim rówieśnikom ze szkół branżowych lub uczelni, że warto podjąć ten wysiłek, wystąpić, wystartować, przygotowywać się, najpierw przejść krajowe eliminacje, a potem rywalizować na poziomie europejskim lub światowym nawet, jeżeli nie odniesie się sukcesu to i tak warto – co byś powiedział?
Fot. Kazimierz Netka.
– Myślę, że na podstawie mojej historii czy przygody cokolwiek bym powiedział to i tak nie zostanie to odebrane w taki sposób, w jaki powinno – odparł Piotr Glazik. – Sam jeszcze nie wiedząc czym jest WorldSkills, przed eliminacjami, przed konkursem, rozmawiając z późniejszą moją ekspertką, jednym uchem wpuszczałem jej słowa, drugim wypuszczałem. To trzeba przeżyć na własnej skórze, żeby poczuć tę wartość, jaką z pewnością jest WorldSkills. Myślę, że dla przyszłych uczestników nie ma żadnych minusów, nic nie tracimy, zyskujemy bardzo dużo różnych rzeczy od szkolenia własnego fachu po poznanie bardzo wielu młodych ludzi, ekspertów w różnych dziedzinach, zostajemy skierowani na różne szkolenia. Nie ma nic do stracenia. Gdybym mógł przeżyć to jeszcze raz – a nie mogę – to nie wahałbym się.
Jak wyjaśniła wcześniej pani dyrektor Laurence Gates, w międzynarodowych mistrzostwach zdolności zawodowych EuroSkills można wystartować tylko raz.
– Nic nie tracimy, tylko zyskujemy – potwierdził red. Marek Zając.
O głos poprosiła jeszcze raz jedna z pań ekspertek, nazwana przez pana redaktora matką medalistów:
Fot. Kazimierz Netka.
– Mama musi zakończyć – powiedziała pani Iwona Niemczewska. – Nie ma drugiej takiej organizacji, takich zawodów, które dawałyby tak dużo młodym ludziom. To, co koleżanka powiedziała: my się też uczymy, ale wy macie takie szerokie możliwości i świat się dla was tak otwiera, że wracając do Polski z medalami czy bez ale z doświadczeniami i z tą niesamowitą liczbą kolegów. Oni są otwarci, oni są w stanie przenosić góry – tak ekspertka Iwona Niemczewska oceniła zawodników, uczestniczących w EuroSkills i w WorldSkills, zachęcając następne osoby do rywalizacji i reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.
Podsumowaniem uroczystości otwarcia Erasmus+ InnHUB Centrum Innowacji Programu Erasmus+ w Uniwersytecie Gdańskim i rozpoczęcia oficjalnych przygotowań do EuroSkills, były występy artystyczne.
Fot. Kazimierz Netka.
Odśpiewano niezwykłą pieśń. Jej tytuł brzmi: „Talent budzi cuda” – to hymn mistrzostw zręczności i umiejętności zawodowych EuroSkills Gdańsk 2023. Muzyka: dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji; słowa: Marek Dutkiewicz – legenda, mistrz, autor licznych przebojów.
Otwarcie Centrum Innowacji InnHUB Programu Erasmus+ 5 września 2022 roku w Uniwersytecie Gdańskim, było wielkim mobilizowaniem przyszłych uczestników zawodów EuroSkills 2023. Warto myśleć o następnych takich mistrzostwach i się do nich przygotowywać.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl
Jestem zwolenniczką konkursów, które podnoszą kwalifikacje zawodowe. World Skills, o którym tutaj mowa jest bardzo dobrą inicjatywą, która zasługuje na uwagę i uczestnictwo w nim jak największej liczby młodych osób.
W tym roku, w dniach 23-25 listopada w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja. My z rodziną nie bierzemy udziału, bo nie kwalifikujemy się ale będziemy jako goście oglądać zmagania.