Wiadomości z obrad Sejmiku w Pomorskiem. Urząd Marszałkowski sprzedaje majątek województwa.  Niektóre nieruchomości – w trybie bezprzetargowym.

Na zdjęciu: Budynek Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Tu będzie siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Kup sobie działkę nad morzem…

Niemal na każdej sesji plenarnej Sejmiku Województwa Pomorskiego, podejmowane są uchwały dotyczące sprzedaży nieruchomości będących własnością województwa. Uchwały w tych sprawach podejmuje też zarząd województwa. Niełatwo spieniężyć budynki i ziemię. Przetargów w sprawie sprzedaży jednej działki, bywa nawet kilkanaście i nabywcy się nie znajduje.

Kilka uchwał dotyczących sprzedaży nieruchomości podjął w pierwszych tygodniach stycznia zarząd województwa pomorskiego. Trzynasty już przetarg ustny nieograniczony dotyczy sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Województwa Pomorskiego, położonej w miejscowości Lubuczewo, w gminie Słupsk. Przygotowywano drugi przetarg na sprzedaż zabudowanych nieruchomości gruntowych w Strzelinie, też gmina Słupsk. Po raz pierwszy na sprzedaż planowano wystawić nieruchomości w Słupsku, przy ul. Wojska Polskiego 50 oraz przy ul. Gustawa Morcinka 20.

Podobnie było w latach poprzednich. W 2017 roku zarząd województwa podjął uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości stanowiących własność województwa pomorskiego, a znajdujących się w Ostrowie gmina Władysławowo; w Starogardzie Gdańskim przy ul. Kryzana; w miejscowości Ząbrowo gmina Stare Pole; w Starym Polu; w Tczewie przy ul. Stanisława Wigury; w miejscowości Kalwa gmina Stary Targ; w Polskim Gronowie g,mina Gniew; lokal mieszkalny w Gdańsku przy ul. Trakt Świętego Wojciecha 293 a; Prabuty ul. Kuracyjna; Puck; Prabuty ul. Sanatoryjna; Gdańsk, ul. Ziemowita.

W 2016 roku podjęto próby spieniężenia nieruchomości w następujących miejscowościach: Nowy Dwór Gdański ul. Podmiejska; Słupsk ul. Kopernika; Gonty gmina Prabuty; Trzcinisko, gmina Cedry Wielkie; Wróblewo gmina Suchy Dąb; Lipianki gmina Kwidzyn; Słupsk ul. Ks. Józefa Poniatowskiego; Gdańsk, Trakt Świętego Wojciecha 293 (działka nr 137/23)

W 2015 roku na sprzedaż wystawiano nieruchomości w następujących miejscowościach: Gdańsk ul. Srebrniki; Nowy Dwór Gdański ul. Podmiejska; Słupsk ul. Banacha; sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym na rzecz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (będącej spółką województwa pomorskiego); Gdynia ul. Świętego Wojciecha i ul. Stefana Żeromskiego; Bartoszyce ul. Ks. Józefa Poniatowskiego.

W 2014 roku na sprzedaż wystawiono m.in. nieruchomości w następujących miejscowościach: Gdańsk ul. Świbnieńska; Gdańsk, rejon ul. Powstańców Wielkopolskich; ustalono cenę wywoławczą nieruchomości w Gdańsku, al Zwycięstwa 39 i przedsiębiorstwa po likwidacji Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej; zarząd wyraził zgodę na nabycie od gminy Gdańska w trybie bezprzetargowym prawa własności nieruchomości w Gdańsku, przy ul. Ziemowita (potem zarząd województwa pomorskiego wystawił nieruchomości przy tej ulicy na sprzedaż)

Jednocześnie, zarząd wyrażał zgodę na nabycie od gminy Miasta Gdańska, w drodze umowy sprzedaży, w trybie bezprzetargowym, prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej, w Gdańsku, przy ul. Stefana Okrzei 4. Województwo pomorskie otrzymało od Gdańska na korzystnych warunkach gmach dawnego Gimnazjum Polskiego przy ul, Augustyńskiego 1. Samorząd wojewódzki sprzedaje też działki, nadające się pod zabudowę. Takie przeznaczenie ma działka w miejscowości Wocławy, użytkowana przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego. Dyrektor tego zarządu oświadczył 17 maja 2016 roku, że wspomniana działka jest zbędna do statutowej działalności WZMiUW. Dlatego grunt w Wocławach został przejęty do zasobu nieruchomości stanowiących własność województwa pomorskiego, będących w ewidencji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a stało się to 16 listopada 2017 roku. W grudniu sprawa sprzedaży owej działki (o powierzchni 619 metrów kwadratowych) była w programie obrad Sejmiku Województwa Pomorskiego.

A na ostatniej sesji pomorskiego sejmiku, 26 lutego 2017 roku, w programie obrad znalazły się uchwały dotyczące sprzedaży następujących nieruchomości: w Starym Polu, ul. Marynarki Polskiej 21a; w Jastarni, w rejonie ulicy Mickiewicza; w Wocławach na Żuławach.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *