Wicepremier Mateusz Morawiecki z wizytą w Trójmieście. Odwiedził m.in. firmę Vistal, która buduje most nad Martwą Wisłą – dla skautów z całego świata – na 25th World Scout Jamboree.

Na zdjęciu: Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Ministerstwo Rozwoju.

Złożenie kwiatów na grobach „Inki” i „Zagończyka”, udział w obradach Komisji Krajowej NSZZ Solidarność oraz wizyta w firmie Vistal Gdynia S.A., polskiego producenta konstrukcji stalowych aktywnie działającego na rynkach międzynarodowych – to główne punkty wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Trójmieście.

Odwiedziny w siedzibie pierwszego polskiego generalnego wykonawcy inwestycji na terenie Norwegii.

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z tej okazji wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na grobach Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz ppor. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk” w miejscu ich spoczynku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. W uroczystości uczestniczyli Abp Sławoj Leszek Głódź, Piotr Duda przewodniczący NSZZ Solidarność oraz przedstawiciele władz Związku.

Podczas posiedzenia Komisji Krajowej Solidarności, w obecności wicepremiera Morawieckiego podpisane zostało „Porozumienie ws. zabezpieczenia praw i interesów pracowników oraz funkcjonariuszy oraz zabezpieczenia realizacji zadań organów państwa w związku z wdrażaniem Krajowej Administracji Skarbowej” pomiędzy Szefem Krajowej Administracji Skarbowej Marianem Banasiem a Sekcją Krajową Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”. Wicepremier zaprezentował, przyjętą w połowie lutego przez rząd, Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i odpowiadał na pytania związkowców – powiadomił nas Stanisław Krakowski z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju. W swej informacji Stanisław Krakowski przekazał też wypowiedzi pana wicepremiera i towarzyszących mu osób:

Na zdjęciu: Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Ministerstwo Rozwoju.

– Szczególnie cieszy fakt, że kontrakt ten to pierwszy przypadek, gdy polskie przedsiębiorstwo jest generalnym wykonawcą inwestycji na terenie Norwegii – podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Spotkanie z przedstawicielami Grupy Kapitałowej Vistal Gdynia S.A. związane było z uruchomieniem przez to przedsiębiorstwo realizacji projektu budowy mostu  w miejscowości Tana bru na północy Norwegii. Nowa konstrukcja zastąpi istniejący most z 1948 r., który nie spełnia wymogów współczesnego transportu samochodowego – poinformował Stanisław Krakowski z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Grupa Vistal jest wiodącym producentem specjalistycznych, wielkogabarytowych, konstrukcji stalowych o najwyższej jakości. Jest wykonawcą wielu konstrukcji mostowych w Polsce, obecnie jako generalny wykonawca realizuje m.in. projekt budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, remont Mostu Cłowego nad rzeką Odrą czy most zwodzony w Gdańsku Sobieszewie. Prężnie działa w Skandynawii – jest wykonawcą wielu mostów np. na norweskich fiordach, w Szwecji w Sztokholmie, Goeteborgu i wielu innych.

– Dzięki współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym zwłaszcza Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A., firma umacnia swoją pozycję na rynkach międzynarodowych. To pokazuje, że integracja instytucji rozwoju ma głęboki sens bo pozwala uspokoić podejście do wielu skomplikowanych projektów i bezpiecznie je realizować, nie tylko pod względem technicznym, ale i finansowym – zaznaczył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Korzystając z usług KUKE S.A. firma Vistal Gdynia S.A. była dostawcą dwóch dźwigów zainstalowanych w algierskim porcie Djen Djen przez jej hiszpańskiego kontrahenta.

– W związku z naszą silną ekspansją zagraniczną przy ubezpieczaniu należności eksportowych oraz udzielaniu ubezpieczeniowych gwarancji kontraktowych korzystamy nie tylko  ze wsparcia KUKE, ale również Grupy PZU – dodał Ryszard Matyka, prezes zarządu Vistal Gdynia S.A.

Jedną ze specjalizacji Grupy Vistal jest też budowa konstrukcji platform wiertniczych, ostatnio np. dla norweskiego Statoila.

– Dzięki pozyskaniu finansowania m.in. ze strony podmiotów takich jak: PKO BP SA czy BGK realizujemy prestiżowe polskie oraz zagraniczne kontrakty. Nasza flagowa inwestycja – hala produkcyjna na Nabrzeżu Indyjskim – unikatowa w basenie Morza Bałtyckiego została częściowo sfinansowana kredytem inwestycyjnym udzielonym przez PKO BP SA. Dziś na jej terenie realizujemy najbardziej skomplikowane, wielkogabarytowe konstrukcje ze stali np. do budowy mostów czy platform wiertniczych – powiedział Ryszard Matyka – prezes zarządu Vistal Gdynia S.A.

Na zdjęciu: Tak wygląda most pontonowy przez Martwą Wisłę do Gdańska Sobieszewa. Fot. Kazimierz Netka

Most zwodzony w Gdańsku Sobieszewie jest obecnie budowany. Zastąpi teraz istniejący most pontonowy. Nowa przeprawa posłuży przede wszystkim mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej oraz turystom, przybywającym na ten uroczy i spory kawałek polskiego – gdańskiego lądu. Z mostu skorzystają też uczestnicy światowego zlotu skautów, w 2023 roku – 25th World Scout Jamboree. Miasteczko skautów ma się znajdować na Wyspie Sobieszewskiej.

Kazimierz Netka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *