Wirus Zika może „przez łóżko” atakować nawet 2 miesiące po zakażeniu.

Potwierdzono, że jest możliwość zakażenia wirusem Zika poprzez kontakty seksualne

Źródło: www.kurier.pap.pl

html
Centra krwiodawstwa na bieżąco aktualizują wykaz państw zainfekowanych wirusem Zika
Fot.Fotolia
Ze względów bezpieczeństwa osoby powracające z regionów, w których występuje wirus Zika, nie mogą oddawać krwi i jej składników w okresie 28 dni od powrotu do Polski – informuje ministerstwo zdrowia.

W Polsce dotychczas obecność wirusa Zika potwierdzono u dwóch osób.

Centra krwiodawstwa na bieżąco aktualizują wykaz państw, na terenie których występuje wirus na podstawie raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

– Ponieważ potwierdzono, że istnieje możliwość zakażenia wirusem Zika poprzez kontakty seksualne, lekarze kwalifikujący przeprowadzą bardziej szczegółowy wywiad z dawcą krwi, który wrócił z regionu występowania wirusa – w kontekście ewentualnych ryzykownych zachowań seksualnych, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo krwi i jej składników – informuje ministerstwo.

Okres inkubacji wirusa Zika i ujawnienia się objawów zakażenia to 3 do 12 dni od ukąszenia komara, ale np. w nasieniu wirus może się utrzymywać nawet do 2 miesięcy.

Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń.

Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją. Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *