Włókniarz w Starogardzie Gdańskim – boisko Kazimierza Deyny

Zmodernizowany Włókniarz w stolicy Kociewia

Z wielką pompą przekazano do użytkowania zmodernizowane boiska piłkarskie wraz z wyremontowanym zapleczem sportowym przy ul. Harcerskiej w Starogardzie Gdańskim.

Fot. W+éodzimierz Amerski 051

Licznych gości, głównie ze świata sportu, powitał prezydent Miasta Janusz Stankowiak (na powyższym zdjęciu) mówiąc:

– Jesteśmy na boisku, na którym genialny piłkarz Kazimierz Deyna stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki. Ten stary „Włókniarz”, który dzisiaj prezentuje się w całkiem nowej odsłonie, ma bardzo bogatą tradycję. Pamięta czasy przedwojenne, kiedy pełnił rolę miejskiego stadionu z płytą otoczoną bieżnią. Była tu kiedyś strzelnica. W latach 60. i 70. w przerwach i po pracy trenowali tu pracownicy starogardzkich zakładów przemysłowych: SKS Spójnia, KS Unia z Polfy, RKS Famos, SKS Strat z Polmosu oraz Zakładowego Klubu Sportowego Włókniarz. Ten ostatni był klubem Fabryki Obuwia Neptun, związanej z przedwojenną gałęzią przemysłu włókienniczego, stąd nazwa boiska, która na zawsze utrwaliła się w świadomości mieszkańców.

Fot. W+éodzimierz Amerski 046

– Po wielu latach, dzięki zaangażowaniu ludzi, kochających sport; dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Sportu i Turystyki, udało się ten obiekt wyremontować. Prace trwały od czerwca do grudnia 2015 roku. Obiekt został oświetlony. Zainstalowano tu system automatycznego nawadniania. Wyznaczono cztery boiska, jedno pełnowymiarowe, dwa treningowe i małe boisko ze sztuczną nawierzchnią i ściankami treningowymi. Wydano na to ponad 1,8 mln zł. Połowę tej kwoty zapłacił minister sportu i turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, za co bardzo dziękujemy.

Fot. W+éodzimierz Amerski 057

Prezydent Janusz Stankowiak powiedział również, że Starogard Gdański, to nie Barcelona, Liverpool czy Monachium. – Chodzić na Włókniarza” to nie to samo co chodzić na Nou Camp, Anfield Road czy Alianz Arenę. Ale my w Starogardzie wierzymy, że to tu rodzą się gwiazdy! Na tym stadionie! Bo to Starogard stworzył i wychował Deynę – najlepszego piłkarza w historii polskiego futbolu. Historia lubi się powtarzać. Wierzę, że młodzi utalentowani sportowcy, którzy będą tu trenować poczują ducha sportowego legendy piłki nożnej naszego Kaz Generała.

Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie pomoc ludzi, którzy czują, że rozwój kultury fizycznej ma ogromny wpływ na kształtowanie charakterów młodego pokolenia i skutecznie wspierają rozwój lokalnych baz sportowych.

Fot. W+éodzimierz Amerski 070

Szczególnie dziękuję wicemarszałkowi województwa pomorskiego Krzysztofowi Trawickiemu (na powyższym zdjęciu) i Maciejowi Kowalczukowi, zastępcy dyrektora Departamentu ds. Sportu. Dziękuję za wsparcie i osobiste zaangażowanie. Jestem wdzięczny za pomoc w pozyskaniu środków finansowych z budżetu państwa na inwestycje sportowe realizowane w Starogardzie Gdańskim. Nasza wspólna praca nie tylko poprawia wizerunek Starogardu, ale też w ogóle kształtuje pozytywny obraz województwa pomorskiego.

Fot. W+éodzimierz Amerski 033

Wymienionym powyżej osobom wręczono okolicznościowe dyplomy i statuetki.

Fot. W+éodzimierz Amerski 080

Celem przedsięwzięcia było zmodernizowanie bazy treningowej dla dzieci i młodzieży w tym 50-tysięcznym mieście, przede wszystkim poprzez poprawę stanu technicznego boiska i zaplecza, dobudowanie nowych pomieszczeń, docieplenie ścian zewnętrznych zaplecza, przystosowanie do wymogów sanitarno – higienicznych.

Fot. W+éodzimierz Amerski 031

Prace objęły również budowę instalacji oświetleniowej, nawodnienia murawy, a także wymianę ogrodzenia. Całkowite koszty projektu to 1 831 492,00 zł, w tym 50 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych

Fot. W+éodzimierz Amerski 059

Starania władz Starogardu Gdańskiego o poprawę bazy sportowej dla mieszkańców docenił zabierający publicznie głos senator Antoni Szymański (na powyższym zdjęciu).

Fot. W+éodzimierz Amerski 061(Fot. 61)

Poseł na Sejm Jan Kilian (na powyższym zdjęciu) przypomniał postać piłkarza Kazimierza Deyny i dawne lata, kiedy to obiekt Klubu Sportowego Włókniarz służył pracownikom kilku, niestety już zlikwidowanych, dużych zakładów pracy.

Fot. W+éodzimierz Amerski 086

Zmodernizowany obiekt w sercu Kociewia, jednym z najstarszych miast w Polsce, poświęcił ksiądz dziekan Józef Pick.

Fot. W+éodzimierz Amerski 089

Po części oficjalnej, prezydent miasta Janusz Stankowiak jako pierwszy oddał strzał na bramkę bronioną przez bramkarza Grzegorza Szamotulskiego.

Fot. W+éodzimierz Amerski 091

Prezydent Stankowiak był dumny ze swojego celnego strzału gdyż pokonał zawodowego bramkarza Szamotulskiego, posyłając piłkę silnym strzałem w dolny lewy róg.

Fot. W+éodzimierz Amerski 104(Fot. 104)

Na oczach licznie zebranych gości odbył się pokazowy trening z piłkarską młodzieżą.

Aby przypomnieć starogardzianom ten piękny okres historii z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, prezydent miasta zaprosił do Starogardu zespół Legia Warszawa Champions League, w którym grają byli zawodnicy Legii Warszawa. Na stadionie piłkarsko – lekkoatletycznym im. Kazimierza Deyny, drużyna z Warszawy w sobotę 30 kwietnia 2016 roku zmierzyła się z drużyną Oldboys Starogard Gdański, wygrywając 4:1.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *