Wnuczka budowniczego Portu Gdynia ochrzci „Szare Szeregi” – jeden z najnowszych polskich statków. Uroczystość odbędzie się w Belgii, z udziałem m.in. szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Na zdjęciu: Statek „Szare Szeregi”. Fot. z Archiwum Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Chrzest statku m/s „Szare Szeregi” z udziałem szefa Kancelarii Premiera i wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

W poniedziałek, 15 stycznia 2018 roku w Antwerpii (Belgia) odbędzie się uroczystość chrztu statku Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) m/s „Szare Szeregi”.

Zaszczytnej funkcji matki chrzestnej jednostki podjęła się Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka Tadeusza Wendy, inżyniera, głównego projektanta i kierownika budowy portu Gdynia – poinformował nas Rene Karkocha z Biura Prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przekazując też wypowiedź:

– W ten sposób chcemy uczcić harcerzy, którzy w godzinie próby dali pokaz swojego bohaterstwa i oddania Ojczyźnie – powiedział wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. – Na tę uroczystość Ministerstwo, jak też i ja osobiście, zaprosiliśmy środowisko harcerskie.

W uroczystości wezmą udział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, szef Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki, duszpasterz ludzi morza ks. Stanisław Flis oraz reprezentanci harcerstwa polskiego.

Nazwanie statku PŻM imieniem Szarych Szeregów to hołd dla wszystkich harcerzy, którzy podczas II wojny światowej brali udział w walce o niepodległość Polski. To także element promocji polskiej historii w świecie.

Statek m/s „Szare Szeregi” ma niemal 40 tysięcy ton ładowności, przewozi towary już od roku i choć pływa pod obcą banderą, ma polską załogę, a jego armatorem jest Polska Żegluga Morska – wynika z informacji, które przekazał nam Rene Karkocha z Biura Prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.