XVI Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w Gdańsku. W sobotę, 20 października, w centrum Gdańska – Bieg po Nowe Życie. Drogą Królewską pobiegną m.in. lekarze, sportowcy, koordynatorzy transplantacyjni oraz osoby z przeszczepionymi organami. Wydarzenie uświetni zespół ŁZY

Na zdjęciu: Jacek Konat na trasie 22. Biegu po Nowe Życie. Fot. z Archiwum Organizatorów.

Spotkają się dawcy, biorcy i transplantolodzy

„Bieg po Nowe Życie – Pomorze na TAK” wystartuje 20 października o godzinie 15:30 w Śródmieściu Gdańska – poinformował Tomasz Furtak – rzecznik prasowy Biegu po Nowe Życie. – Uczestnicy wydarzenia przemaszerują trasą od Bramy Zielonej do Bramy Złotej i z powrotem, promując dawstwo i transplantacje narządów. Symboliczny marsz ma pokazać, że osoby po przeszczepieniu cieszą się pełnią życia.

– Są sprawni, uśmiechnięci, gotowi na wyzwania, dostali drugie życie, które pozwala im spełniać nowe marzenia – mówi o najważniejszych uczestnikach wydarzenia Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu. – Obok osób po przeszczepieniu, w Biegu wezmą udział lekarze transplantolodzy i koordynatorzy transplantacyjni, którzy w Gdańsku spotykają się na XVI Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Swój udział potwierdzili także znani sportowcy związani w Gdańskiem: Dariusz Michalczewski, Artur Siódmiak, Mariusz Wlazły, Adam Korol, Piotr Myszka, Piotr Tarnawski, Radosław Michalski, Aleksandra Kobielak, Przemysław Miarczyński i Adriana Dadci-Smoliniec.

– Ruszyć do przodu w Biegu po Nowe Życie to nie tylko wyraz determinacji osób po transplantacji, ale również solidarności i wspólnoty wszystkich zaangażowanych – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska, uczestnik biegu w Warszawie i Gdańsku. – Cieszę się, że tak ważne wydarzenie dla polskiej transplantologii odbędzie się właśnie u nas – mieście równości i solidarności – dodaje Borawski.

Na zdjęciu: Dr Maciej Urlik na trasie 23. Biegu po Nowe Życie. Fot. Jarosław Wojtalewicz/AKPA.

– Dzięki Biegowi po Nowe Życie my lekarze możemy zobaczyć, jak nasi pacjenci po transplantacji wracają do zdrowia i mogą wystartować w wydarzeniu, które przecież ma, przynajmniej w części sportowy charakter. Te osoby utwierdzają nas w przekonaniu, że to co robimy jest skuteczne, dlatego spotkanie z nimi to dla mnie największa wartość – mówi Maciej Urlik – koordynator programu przeszczepiania płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Startując, chciałbym pokazać co może zdziałać transplantacja u osoby chorej, jak można znowu stać się aktywnym – przekonuje Jacek Konat, który żyje z nowym sercem. Dla niego start w Gdańsku będzie ósmym w Biegu po Nowe Życie.

Dla uczestników i wszystkich tych, którzy przyjdą kibicować startującym, zagra zespół ŁZY. 26 października zeszłego roku z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji odbyła się premiera piosenki „Całe życie TAK” skomponowanej przez ŁZY specjalnie dla Biegu po Nowe Życie. Zdjęcia do teledysku były kręcone podczas 21. edycji wydarzenia w Wiśle. Link do teledysku: https://youtu.be/sEp2dPZHd4g?si=4uPpHMKyV–RoBOA

Program „Biegu po Nowe Życie – Pomorze na TAK”

Miejsce: Gdańsk, Długi Targ i ul. Długa. Termin: 20 października 2023 r.,

godz. 15.30 – rozpoczęcie wydarzenia – otwarcie,

godz. 15.40 – prezentacja uczestników – osób po przeszczepieniu – wejście na scenę,

godz. 15.45 – START pierwszego uczestnika /kolejne starty co 15 sekund/

godz. 18.30 – wręczenie pucharów dla najlepszych,

Więcej wiadomości znajduje się na stronie: www.transplantologia.info – poinformował Tomasz Furtak – rzecznik prasowy Biegu po Nowe Życie.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *