Fot. Kazimierz Netka.
Pomorski Urząd Wojewódzki potrzebuje 100 etatów
Bezrobocie jest niskie, rąk do pracy brakuje. To zjawisko niezwykłe w gospodarce. Jednocześnie bardzo dziwne, bowiem zasoby kadrowe są duże, więc z zapełnieniem wolnych etatów nie powinno być kłopotów. Chodzi jednak nie tylko o liczbę, ale również o jakość. I tu znowu jedna rzecz jest niespotykana: zatrudniamy obcokrajowców, bo rzekomo brakuje ludzi na polskim rynku pracy, ale ci obcokrajowcy często wykonują zadania, do których nie potrzeba wysokich kwalifikacji. O co więc chodzi? O wysokość płac, bo pracownikom z innych państw można dawać mniejsze wynagrodzenie? W każdym razie, zapotrzebowanie na cudzoziemców jest olbrzymie, a załatwianie procedur trwa długo i bardzo długo.
Fot. Kazimierz Netka.
Problematykę tę poruszano podczas konferencji oraz debaty pt. „Zatrudnianie obcokrajowców – praktyka i kontrowersje”, zorganizowanej w auli WSAiB – Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Prowadząca spotkanie, Małgorzata Lipska, reprezentująca stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza, powitała gości. Ta lista obecności już wskazywała, jakie będą poruszane tematy oraz jak bardzo znaczący jest problem zatrudniania cudzoziemców.
Fot. Kazimierz Netka.
Wśród uczestników konferencji był również dr Tomasz Białas – rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.
W jakiej rzeczywistości obecnie funkcjonujemy? O tym mówili uczestnicy spotkania.
Fot. Kazimierz Netka.
Życie społeczno – gospodarcze składa się z różnych elementów – powiedział dr Paweł Chyc – dziekan Wydziału Prawa i Administracji WSAiB. Emigracja zarobkowa Polaków spowodowała powstanie luki na rynku pracy i ją trzeba zapełnić. Jak? Nad tym właśnie dyskutowano w WSAiB.
Fot. Kazimierz Netka.
Sytuacja na rynku pracy jest nieprzewidywalna – ocenił Tomasz Limon – prezes zarządu stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Z jednej strony bezrobocie jest niskie, eksport kwitnie i to w czasach gdy mamy pandemię. To paradoks. Mamy niedobór pracowników i dlatego zatrudniamy obcokrajowców, przede wszystkim zza wschodniej granicy. Przepisy w tym zakresie są niedostosowane do potrzeb, jakie mają przedsiębiorcy. Rozwiązania systemowe są uciążliwe nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla instytucji wspierających proces zatrudniania obcokrajowców. Trzeba wypracować konsensus, a wnioski i przekazać dalej, do ministerstw. Straż Graniczna, Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowe Urzędy pracy, Pomorski Urząd Wojewódzki robią co mogą by stanąć na wysokości zadania – mówił prezes Tomasz Limon.
Fot. Kazimierz Netka.
Jaka jest obecnie sytuacja w zatrudnieniu z punktu widzenia Inspekcji Pracy – mówił Mariusz Pokrzywinski – okręgowy inspektor pracy w Gdańsku. Cudzoziemców jest coraz więcej w Pomorskiem. Wzrasta też liczba skarg, składanych do inspektorów pracy przez zagranicznych pracowników. Dochodzi ciągle do nielegalnego zatrudniania obcokrajowców.
Fot. Kazimierz Netka.
Z funkcjonowaniem rynku pracy związane są dwa wyzwania – mówił Robert Lisicki – dyrektor Departamentu Pracy Konfederacja Lewiatan. Osoby poszukujące zatrudnienia charakteryzują się niedostatkiem kompetencji zawodowych, związanych z wymaganiami jakie nas czekają w najbliższej przyszłości. Chodzi m.in. o realizację programu Zielony Ład i cyfryzację. W Polsce brakuje zasobów ludzkich. Nasz rynek cechuje się słabymi wskaźnikami – niską aktywnością zawodową. Na 10 osób, które mogłyby być zatrudnione, pracuje zaledwie 6 osób i one odprowadzają składki, płacą podatki. Niekorzystne są też wskaźniki demograficzne. Potrzebny jest dopływ kapitału ludzkiego. Przy zatrudnianiu cudzoziemców ważne są trzy aspekty: rozwój gospodarczy, rozwój społeczny, bezpieczeństwo. Nasz kraj musi być atrakcyjny. Chodzi o zainteresowanie Polską ze strony inwestorów zagranicznych. Musimy być też atrakcyjni jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania talentów w Polsce, w tym w Pomorskiem. Walka o talenty zaczęła się kilka lat temu. Jako Konfederacja Lewiatan monitorujemy ten proces. Polska jest na 25 miejscu w tym zakresie w rankingu, w globalnym indeksie talentów. Czechy i Litwa oceniane są wyżej pod względem atrakcyjności osiedlania się. Istotna jest legalność zatrudnienia – to bowiem przejrzystość i jasność zatrudnienia. Duzi pracodawcy muszą wiele zainwestować, by stworzyć u siebie oddziały zajmujące się przyjmowaniem cudzoziemców do pracy.
Fot. Kazimierz Netka.
O perturbacjach w zatrudnianiu cudzoziemców mówili reprezentanci przedsiębiorstw, a także agencji zatrudnienia.
Fot. Kazimierz Netka.
O tym, jak pracować w środowisku wielokulturowym mówiła Dorota Brzezińska – psycholog. Są cztery pułapki w pracy na styku kultur: bliskości kulturowej; jednej tożsamości; tolerancji; koncentracji na słabych, trudnych stronach – na szukaniu dziury w całym.
Fot. Kazimierz Netka.
Następnie, w debacie pt. „Zatrudnianie obcokrajowców – praktyka i kontrowersje”, 27 października 2021 roku uczestniczyli m.in.:
Dariusz Górski – dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie; Anna Godyńska – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców – Pomorski Urząd Wojewódzki; Izabela Jezierska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku; Ewa Podgórska-Rakiel – pełnomocnik Zarządu Pracodawców Pomorza ds. Prawa Pracy; Marcin Koszałka i Łukasz Stanisławski – reprezentujący Morski Oddział Straży Granicznej – Placówka w Gdyni. Dyskusja kierowała Agnieszka Dobrodziej – nadinspektor pracy, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
W konferencji uczestniczyli również Patrycja Potocka-Szmoń – zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. prawno-organizacyjnych; Paweł Grabowski – zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. nadzoru; Aleksander Zając – koordynator Sekcji Prewencji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku; Katarzyna Dubicka-Szlija – z Sekcji Prewencji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
Głównym mankamentem obecnego systemu załatwiania formalności związanych z zatrudnianiem cudzoziemców, są długo trwające procedury Temu zagadnieniu poświęcono w debacie bardzo dużo uwagi. Dlaczego pracodawcy muszą długo czekać, a obcokrajowcy mają trudności z załatwianiem formalności? Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim brakuje kadr. Jak powiedziała Anna Godyńska – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. By wyjść na prostą, Wydział ten potrzebowałby około 100 nowych etatów.
Fot. Kazimierz Netka.
Inspektor w Urzędzie Wojewódzkim ma 1000 spraw do załatwienia. Dziennie wydaje 4 decyzje, a dostaje 30 nowych spraw – mówiono podczas konferencji w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.
Celem debaty było omówienie bieżącej problematyki związanej z procesem zatrudniania obcokrajowców. W praktyce przedsiębiorcy spotykają się z wieloma lukami prawnymi lub organizacyjnymi związanymi z zatrudnianiem oraz pracą obcokrajowców. Szczególnie dużo uwagi poświęcono kwestiom prawnym i organizacyjnym, które należałoby zmienić, poprawić lub dostosować do bieżącej, szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Głosy z debaty będą podstawą do wypracowania wniosków dotyczących m.in. zmian legislacyjnych, których celem jest ułatwienie i uelastycznienie procesu zatrudniania obcokrajowców w Polsce.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl