Zbudują żłobek w 10 dni – w ZSO nr 8 w Gdańsku

Autor: Wła-49. Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Wspaniała wiadomość podczas jubileuszu ZSO nr 8 na gdańskiej Zaspie

W 10 dni zbudują żłobek z drewnianych materiałów energooszczędnych

Potrójny jubileusz świętował 16 października Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 na gdańskiej Zaspie, noszący imię Jana Pawła II. Uczniowie, nauczyciele i wszyscy przyjaciele placówki wspólnie świętowali 30-lecie Szkoły Podstawowej nr 5, a także 25. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II i 37. rocznicę wyboru patrona na papieża.
Fot. W+éodzimierz Amerski 003
Rano po uroczystym przemarszu z orkiestrą i z pocztem sztandarowym do pobliskiego kościoła pw. Opatrzności Bożej, gdzie odbyła się okolicznościowa msza święta.
Fot. W+éodzimierz Amerski 011
Uroczystości w szkole rozpoczęły się składaniem ślubowania przedstawicieli klas pierwszych XIV LO oraz Gimnazjum nr 18 – na sztandar szkoły.

Fot. W+éodzimierz Amerski 012
Wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk w swoim wystąpieniu obwieścił licznie zebranym gościom, że na terenie szkoły niebawem zostanie wzniesiony, w zaledwie w 10 dni, żłobek z drewnianych materiałów energooszczędnych. Nauczycielowi wychowania fizycznego Jackowi Nowickiemu, absolwentowi AWFiS Gdańsk z 2001 roku, specjalizującemu się w nauce pływania dzieci z zerówki, wręczył Nagrodę Prezydenta Miasta Miasta Gdańska.
Fot. W+éodzimierz Amerski 014
Na jubileuszową uroczystość XXX-lecia Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 na gdańskiej Zaspie, licznie przybyli uczniowie, pracownicy, nauczyciele, absolwenci.
Fot. W+éodzimierz Amerski 013
Pomorski kurator oświaty Elżbieta Wasilenko, doceniając opatrzność patrona nad szkołą z gdańskiej Zaspy, wręczyła nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty terapeutce z XIV LO, pracującej w zespole szkół od 1990 roku Joannie Ropelewskiej (na powyższym zdjęciu).
Fot. W+éodzimierz Amerski 021
Szkolna młodzież zaprezentowała swe talenty artystyczne – podczas dwugodzinnego występu słowno – muzycznego.
Fot. W+éodzimierz Amerski 042
Przedstawienie pt. „Powrót do przeszłości”, ze swadą i ze znakomitym aktorstwem, przy zastosowaniu rekwizytu w postaci wehikułu czasu, poprowadziły dwie uczennice. Na powyższym zdjęciu, od lewej: Weronika Przepiórkowska klasa II C Gimnazjum oraz Anna Kraik uczennica klasy I A LO.
Fot. W+éodzimierz Amerski 026
Nawiązano też do wydarzeń związanych ze światową zbiórką funduszy na rzecz głodujących dzieci w Afryce. Na dużym ekranie mogliśmy obejrzeć archiwalne czołówki telewizyjnych dzienników z odległych lat.
Fot. W+éodzimierz Amerski 004
Licznym widzom, ku ich zdziwieniu, na ekranie wśród telewizyjnych materiałów archiwalnych ukazał się m.in. prowadzący Dziennik TVP 1 stycznia 1985 roku Krzysztof Bartnicki, prezenter pochodzący z Gdańska. Nawiązano też do września 1986 roku, kiedy w tym samym pomieszczeniu, co obecnie podczas jubileuszu, odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego w nowowybudowanej szkole. Młodzież swoimi występami nawiązała do tamtych dawnych czasów.
Fot. W+éodzimierz Amerski 040
Wspomniano również dzień 12 czerwca 1987 roku, kiedy na gdańskiej Zaspie w pobliżu szkoły pielgrzymował papież Jan Paweł II.
Fot. W+éodzimierz Amerski 045
Wspomniano rok 1990, kiedy papież Jan Paweł II został patronem szkoły.
Fot. W+éodzimierz Amerski 006
Liczni goście mogli też zapoznać się ze wspomnieniami co bardziej znanych absolwentów szkoły.
Fot. W+éodzimierz Amerski 049
W holu u wejścia do szkoły dla gości wyłożono księgę pamiątkową, do której można było się wpisać, z czego skorzystało sporo osób.
Fot. W+éodzimierz Amerski 052
Wszystkich gości u wejścia witały ubrane w historyczne stroje urokliwe uczennice.
Fot. W+éodzimierz Amerski 080
Licznych gości zaproszono na okolicznościowy poczęstunek. W szkolnej stołówce wszyscy cierpliwie oczekiwali na przybycie udzielającej telewizyjnego wywiadu dyrektor szkoły Danuty Kokot, której w udziale przyszło pocięcie jubileuszowego ogromnych rozmiarów dwusmakowego tortu.
Fot. W+éodzimierz Amerski 087
Pierwsza porcja tortu została ofiarowana księdzu Kazimierzowi Wojciechowskiemu, proboszczowi parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie.
Fot. W+éodzimierz Amerski 092
Nauczycielka języka polskiego, Anna Konarzewska. Podczas uroczystości jubileuszowych to ona m.in. została uhonorowana jubileuszową nagrodą przyznaną przez dyrektor szkoły Danutę Kledzik. Od pani dyrektor dowiedzieliśmy się, że w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na gdańskiej Zaspie uczy się obecnie łącznie 836 osób (w podstawówce niecałe 300, w gimnazjum niecałe 400, w ogólniaku około 200).
Wła-49. Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *