100 mln złotych NFOŚiGW przeznaczył na zagraniczną ochronę wody w Polsce. Przy okazji poprawiony będzie stan środowiska w Białorusi oraz na Ukrainie. Przyjmowanie wniosków o pożyczki już za 10 dni.

Fot. Kazimierz Netka.

Dorzecze Bugu pod specjalną, polską opieką.

Wodnym i ściekowym inwestycjom w zlewni rzeki Bug, poza granicami Polski, czyli na terenie Białorusi i Ukrainy, poświęcony jest program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mający na celu poprawę i ochronę stanu wód powierzchniowych i podziemnych w Polsce. Na ten cel jest do wykorzystania 100 milionów złotych, które zostaną rozdysponowane w formie preferencyjnych pożyczek.

Przyjmowanie wniosków o wsparcie rozpocznie się 14 maja i potrwa do 30 listopada 2018 roku – wynika z informacji, które przekazali nam Sławomir Kmiecik – rzecznik prasowy NFOŚiGW oraz Donata Bieniecka z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW. Potencjalnymi beneficjentami NFOŚiGW w tym programie mogą zostać podmioty realizujące projekty i inwestycje poza granicami kraju, z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, związane z gospodarką ściekową lub gospodarką osadową, mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa ekologicznego Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o przedsięwzięcia, które będą polegały na budowie, rozbudowie lub modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych (także w zakresie gospodarki osadowej i likwidacji odorów), zakładów przetwarzających osady ściekowe oraz zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki na realizację celu programu w latach 2016 – 2023 zarezerwował do 100 milionów złotych dla zwrotnych form dofinansowania. Przewidziano wsparcie do 60 procent kosztów kwalifikowanych danego przedsięwzięcia.

 

Fot. Kazimierz Netka

W poprzednich latach NFOŚiGW zawarł dwie umowy o dofinansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków w Brześciu. W 2009 r. NFOŚiGW podpisał umowę z Komunalnym Unitarnym Przedsiębiorstwem Produkcyjnym „Brestwodokanal” o dofinansowanie w formie dotacji przedsięwzięcia pn. „Zmniejszenie zagrożenia ekologicznego spowodowanego nagromadzeniem osadu w lagunach osadowych położonych na terenie zalewowym rzeki Bug w Brzeskiej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków” na kwotę 1,58 mln zł (osiągnięto zakładany efekt ekologiczny i rzeczowy). Z kolei w 2011 r. NFOŚiGW zawarł kolejną umowę o dofinansowanie z przedsiębiorstwem „Brestwodokanal” o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Modernizacja wtórnych osadników na brzeskiej oczyszczalni ścieków” na kwotę 3,86 mln zł (osiągnięto efekt rzeczowy i ekologiczny, a NFOŚiGW kontroluje trwałość efektu do listopada 2018 r.).

Więcej wiadomości na temat możliwości uzyskania pożyczki znajduje się na stronie:

http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/sciekowej-poza-granicami-kraju/nabor-2018/ .

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *