Poczta Polska wyemitowała znaczek z wizerunkiem tczewskiego mostu przez Wisłę. Zaczęła się europejska promocja łącznika Żuław Wielkich – międzynarodowego dzieła gospodarczego i Tczewa – stolicy królowej polskich rzek.

Źródło ilustracji: Poczta Polska S.A.

Wspólna troska o historyczne dzieła inżynierskie Europy.

W 180 000 egzemplarzach unikatowej publikacji, będzie promowany na całym świecie tczewski most drogowy przez Wisłę. Ten zabytek europejskiej techniki znalazł się na znaczku pocztowym, wyemitowanym przez Pocztę Polską w tak dużej liczbie egzemplarzy. Uroczysta emisja tego skarbu filatelistyki odbyła się 2 maja, o godzinie 12, w gmachu Poczty Polskiej w Tczewie.

 

Fot. Kazimierz Netka

W obecności mieszkańców Tczewa, dokonano uroczystego odsłonięcia wizerunku znaczka. To kolejny, pocztowy gest na rzecz promocji tczewskich mostów. Teraz mamy pojedynczy znaczek, a wcześniej Poczta Polska wyemitowała tzw. całostkę oraz kartę pocztową. Inicjatorem wydania tych unikatów filatelistycznych jest poseł Kazimierz Smoliński. Promocja ma służyć nie tylko rozsławieniu mostów, Kociewia, Pomorza i Polski w Europie i świecie. Jej celem jest również zwrócenie uwagi decydentów na mosty w Tczewie, gdyż potrzeba pieniędzy na remont zwłaszcza mostu drogowego z pięknymi wieżyczkami – basztami. Most, teraz nieczynny, jest ważnym łącznikiem i skrótem dla aut i pieszych; mieszkańców Żuław Wielkich i Tczewa.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wprowadzony 2 maja br. przez Pocztę Polską do obiegu znaczek z tczewskim mostem, ma nominalną cenę 5 zł. Został wydany w ramach międzynarodowej emisji w serii „Europa”.

Tematem tegorocznej emisji filatelistycznej serii wydawanej przez europejskie administracje pocztowe są mosty. Polskę reprezentuje unikatowy architektonicznie most w Tczewie. Autor projektu Roch Stefaniak przedstawił na znaczku zabytkowy most w Tczewie z jego unikatowymi konstrukcjami.

Fot. Kazimierz Netka

Znaczkowi towarzyszy koperta FDC i datownik – informuje Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A. Zdjęcia dostarczyli Przemysław Świderski oraz Artur Łobocki. Most tczewski, najdłuższy w starej Europie (liczył ponad 1000 metrów), powstał w XIX wieku w ramach pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Berlin z Królewcem. Obiekt ten odegrał ważną rolę w polskiej historii. Od 1920 r. gdy Tczew powrócił do Polski, znajdowało się na tym moście przejście graniczne na teren Wolnego Miasta Gdańska. W czasie działań wojennych most został poważnie uszkodzony. Nie oszczędziła też powódź w 1947 roku. Dopiero w 1957 r. został ostatecznie odbudowany.

 

Fot. Kazimierz Netka

Tczewski most, z okazałymi wieżycami w stylu angielskiego gotyku na filarach i potężnymi portalami o prostokątnych wieżach (tak było kiedyś) w 2004 roku został uznany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Budownictwa za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej, a w roku 2016 r. za zabytek przez Pomorskiego Konserwatora Zabytków – informuje Biuro Prasowe Poczty Polskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wzorem lat ubiegłych, polski znaczek bierze udział w internetowym konkursie na najpiękniejszy znaczek serii. Zachęcamy do głosowania na polski znaczek. Wystarczy wejść na stronę www.posteurop.org/europa2018 i oddać swój głos. Plebiscyt rozpocznie się 9 maja i potrwa do 9 września 2017 r. Zwycięzcę poznamy 4 października br. W 2017 roku znaczek z Polski z wizerunkiem Zamku w Pieskowej Skale zajął 2. miejsce w takim konkursie.

Znaczki serii „Europa” są specjalnymi znaczkami wydawanymi przez europejskie administracje pocztowe. Ukazują się od 1956 r. Pomimo zmieniających się tematów emisji zawsze zawierają oficjalne logo „Europa” – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop. Są też jednymi z najpopularniejszych walorów wśród filatelistów. Znaczki serii mają wyrażać współpracę pomiędzy operatorami pocztowymi oraz promować filatelistykę. Tematy, które pojawiają się w kolejnych latach pokazują wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy – informuje Biuro Prasowe Poczty Polskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka

– To znaczek bardzo ważny, gdyż wydany w ramach konkursu, do którego zapraszane są administracje europejskich publicznych operatorów pocztowych – powiedział, witając gości, Jarosław Noch – dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Gdańsku. Wszystkie te kraje wydają znaczki o wspólnym temacie, nawiązującym do wspólnego dziedzictwa narodów Europy. W tym roku tematem emisji są mosty, a na znaczku wydanym przez Pocztę Polską został zaprezentowany most w Tczewie. Wierzę, ze ten piękny znaczek pocztowy przyczyni się do promocji polski i do promocji regionu. Życzmy sobie, by wygrał – powiedział dyrektor Jarosław Noch.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Tczewski most jest znany specjalistom od techniki mostowej nie tylko w Polsce ale i na świecie – powiedział poseł Kazimierz Smoliński podczas uroczystości emisji znaczka. Pan poseł wyraził nadzieję, że wprowadzenie do obiegi tego znaczka będzie służyło nie tylko promocji turystycznej Tczewa, ale też zwróci uwagę decydentów na problemy finansowe. Brakuje bowiem pieniędzy na remont tej przeprawy z jednego powiatu do drugiego. Wykonawcy stawiają coraz większe żądania.

 

Fot. Kazimierz Netka

Tadeusz Dzwonkowski – starosta tczewski powiedział, że jest nadzieja, że starania tczewian o pieniądze na remont mostu wesprze wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. Ani powiaty tczewski i malborski, ani gminy nie są w stanie, doprowadzić do kompleksowego remontu tego mostu. Powiat malborski zadeklarował kwotę 100 000 złotych, którą chętnie przyjmiemy – powiedział Tadeusz Dzwonkowski – starosta tczewski.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak odnowiony, wyremontowany tczewskim most będzie wyglądać, przedstawia obraz – wizualizacja przeprawy, podarowany reprezentantom dyrekcji Poczty Polskiej przez starostę tczewskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

– W zeszłym roku tematem przewodnim europejskiej emisji znaczków były zamki – przypomniał Paweł Skoworotko – członek zarządu Poczty Polskiej S.A. Polski znaczek, z Zamkiem w Pieskowej Skale, zajął drugie miejsce. Serdecznie zachęcam do głosowania na stronie PostEurop. Piękny most tczewski, perła architektury XIX wieku, jest wart tego, by wygrać ten konkurs.

 

Fot. Kazimierz Netka

– To bardzo niezwykła chwila – powiedział podczas uroczystości Łukasz Brządkowski – prezes Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Nasz most po raz kolejny zyska inna formę swej promocji. Nasz most jest europejskim dziedzictwem technicznym, europejskim dziedzictwem kultury i dzięki takim znaczkom oraz innym formom promocji będzie o nim głośno nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dziękuję fotografom, którzy przekazali swe zdjęcia do wykorzystania; filatelistom, oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego fantastycznego dzieła.

 

Fot. Kazimierz Netka

Odsłonięcia wizerunku znaczka dokonali: poseł Kazimierz Smoliński, starosta Tadeusz Dzwonkowski, Paweł Skoworotko – członek zarządu Poczty Polskiej S.A. i Łukasz Brządkowski – prezes Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa.

Teraz drogowy most tczewski nie nadaje się do użytku, ze względy na stan techniczny. Jest zamknięty. Był ważnym łącznikiem między Tczewem i Żuławami Wielkimi – międzynarodowym dziełem specjalistów – m.in. Olędrów (emigrantów z Holandii) – z zakresu melioracji, budownictwa wodnego, rolnictwa, gospodarki żywnościowej. Tczew zaś można uznać za stolicę Wisły – królowej polskich rzek. W Tczewie znajduje się bowiem Muzeum Wisły.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *