11 000 Gdańszczan opowie o swych codziennych podróżach. W stolicy województwa pomorskiego zaczyna się powszechny spis transportowy.

Rozpoczęły się Gdańskie Badania Ruchu 2016

Ankieterzy przyjdą do tysięcy mieszkań. Będą też pytać dojeżdżających do i z lotniska. Nie utrudniajmy im pracy. Może nasze życie stanie się wygodniejsze…

Jak i dokąd kto jeździ, czym, gdzie chodzi – wielkie badanie ruchu ludzi i pojazdów zaczęło się w Gdańsku. Efektem ma być taki model komunikacji w stolicy województwa pomorskiego, by ludziom podróżowało się najwygodniej, a korki stały się mniej dokuczliwe. W tym celu o opinie zostanie poproszonych około 11 000 mieszkańców Gdańska. Będą liczeni podróżni, obserwowany i analizowany ruch samochodów, ciągników itp na skrzyżowaniach. Zaczyna się powszechny spis komunikacyjny w Gdańsku.

DSCN5129Na zdjęciu: Inauguracja Gdańskich Badań Ruchu 2016. Od lewej: Tomasz Budziszewski z Biura Rozwoju Gdańska; Paulina Struska – współwłaścicielka firmy Via Vistula; Edyta Damszel-Turek – dyrektor Biura Rozwoju Gdańska; Wiesław Bielawski – wiceprezydent Gdańska. Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach poinformowali w poniedziałek, 04 kwietnia, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej – Wiesław Bielawski; dyrektor Biura Rozwoju Gdańska – Edyta Damszel-Turek; Paulina Struska – współwłaścicielka firmy Via Vistula z Krakowa – która wygrała przetarg i przeprowadzi badania oraz Tomasz Budziszewski z Biura Rozwoju Gdańska.

2Przechwytywanie

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.

Na udzielanie odpowiedzi ankieterowi trzeba będzie przeznaczyć około 20 minut. Ale, warto. Badaniom towarzyszy konkurs, w którym do wygrania jest rower elektryczny! Wyniki badań i laureata konkursu poznamy we wrześniu.

– Kto nie zechce udzielać odpowiedzi, dobrowolnie rezygnuje z możliwości zdobycia tej nagrody – mówi Wiesław Bielawski – wiceprezydent Gdańska, zachęcając do udziału w badaniach.

3Przechwytywanie

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.

– Chcemy dowiedzieć się jak będą kształtowały się zachowania mieszkańców po oddaniu do użytku nowych inwestycji komunikacyjnych – powiedział wiceprezydent Wiesław Bielawski. – Niedawno przekazano do użytku Pomorską Kolej Metropolitalną. Niedługo zostanie otwarty tunel pod Martwą Wisłą. Poznanie opinii mieszkańców pozwoli nam lepiej kształtować politykę transportową w mieście.

4Przechwytywanie

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.

– Gdańskie Badania Ruchu 2016 to pierwsza od 2009 roku tak kompleksowa analiza zachowań transportowych mieszkańców Gdańska – mówiła Edyta Damszel-Turek – dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Zadanie to składa się z kilku, następujących głównych przedsięwzięć: badań ankietowych w gospodarstwach domowych; badań ankietowych w Porcie Lotniczym w Gdańsku; badań napełnień w pojazdach transportu zbiorowego oraz pomiarów natężenia ruchu drogowego. Efektem będzie zwizualizowanie przemieszczeń transportowych na mapie Gdańska zarówno w transporcie indywidualnym, jak i zbiorowym. Przeprowadzona zostanie wideorejestracja potoków pojazdów na skrzyżowaniach. Efektem badań będzie opracowanie nowego transportowego modelu symulacyjnego dla Gdańska – wynika z informacji, które przekazał nam Dariusz Wołodźko z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

5Przechwytywanie

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.

Oto szczegóły: Pierwsi ankieterzy (razem będzie ich pracować czterdziestu) pojawią się w domach gdańszczan w środę, 06 kwietnia. Dokumenty, w których będą notować odpowiedzi mieszkańców, to ankiety  do wywiadów z mieszkańcami losowo wybranych gospodarstw domowych na temat sposobów realizacji codziennych podróży.

aPrzechwytywanieŹródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.

Głównym celem badania jest poznanie zachowań transportowych mieszkańców Gdańska, które dostarczą danych umożliwiających budowę modelu symulacyjnego podróży, w szczególności dotyczących: liczby podróży wykonywanych w ciągu doby, motywacji podróży, czasu realizacji podróży oraz przyczyn wyboru określonych środków transportu. Zaplanowano przeprowadzenie ponad 10 000 (dziesięć tysięcy) wywiadów. Ankieterzy będą odwiedzać wylosowane gospodarstwa w środy, czwartki, piątki w godzinach od 17:00 do 20:00 oraz w soboty w godzinach od 10:00 do 20:00.

W celu sprawdzenia tożsamości ankietera będzie można zadzwonić na infolinię 787-058-412 czynną codziennie w godzinach 10:00 – 22:00.

DSCN4488Na zdjęciu: Parking przed lotniskiem w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Ponadto, 1000 ankiet zostanie wypełnionych na podstawie rozmów z podróżnymi w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Będą to wywiady z użytkownikami lotniska: pasażerami linii lotniczych, osobami, które odprowadzają swoich bliskich oraz pracownikami portu lotniczego. Ankieterzy będą pytać m.in. o sposób dotarcia do lotniska oraz o czas trwania podróży do miejsca docelowego.

DSCN5144Na zdjęciu: Inauguracja Gdańskich Badań Ruchu 2016. Fot. Kazimierz Netka.

135 punktów pomiarowych pasażerów

Pomiary potoków pasażerskich w pojazdach transportu zbiorowego to liczenie pasażerów w 135 punktach pomiarowych na terenie miasta. Liczenie pasażerów będzie przeprowadzane w tramwajach, autobusach, pociągach na liniach SKM i PKM oraz pociągach linii kolejowych obsługujących ruch regionalny i dalekobieżny. Pomiar będzie polegał na dokładnym zliczaniu osób znajdujących się w pojeździe. Osoby przeprowadzające pomiar będą zapisywały m.in. godzinę pomiaru, numer linii pojazdu/tramwaju/pociągu, liczbę osób w pojeździe, kierunek ruchu. Pomiar będzie się odbywał we wtorki, środy i czwartki głównie w godzinach szczytu porannego oraz popołudniowego (w sumie 8 godzin pomiaru). Wyznaczono też punkty, w których pomiar przeprowadzony będzie przez całą dobę (m.in. na ul. Rakoczego, al. Armii Krajowej, al. Grunwaldzkiej oraz na dworcach kolejowych: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa).

DSCN4962Na zdjęciu: Tłok między Targiem Drzewnym i Huciskiem sprawia, że kierujący stają się nerwowi. Fot. Kazimierz Netka.

124 punkty liczenia pojazdów

Pomiary natężenia ruchu drogowego to liczenie rowerów, motocykli, samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów w 19 przekrojach pomiarowych oraz na 105 skrzyżowaniach. Pomiar w 124 punktach odbywać się będzie co do zasady przez 8 godzin w ciągu doby obejmujących szczyt poranny i popołudniowy. Wyznaczono również punkty, dla których pomiar będzie trwał przez 24 godziny (np. w punktach na granicy miasta: ul. Kartuska, ul. Nowatorów, ul. Kielnieńska, ul. Jelitkowska). W celu dokładnego zliczania pojazdów zostanie zastosowana metoda wideorejestracji. Nagrany obraz będzie mógł być wielokrotnie analizowany w zależności od potrzeb.

We wrześniu powstanie model ruchu

Model ruchu, który powstanie na podstawie prowadzonych badań, będzie narzędziem do opracowywania prognoz i analiz transportowych, pozwalającym na nowoczesne planowanie i zarządzanie systemem transportowym w mieście. Model umożliwi planowanie systemów transportowych, projektowanie układów oraz zarządzanie systemami transportowymi.

DSCN5156Na zdjęciu: Widok z okna Biura Rozwoju Gdańska. Fot. Kazimierz Netka.

Pozwoli także na analizę wpływu budowy nowej drogi lub zamknięcia istniejącej na ruch w mieście, dopasowanie tras linii transportu zbiorowego do potrzeb mieszkańców, ułatwi określenie wpływu nowej zabudowy (mieszkaniowej, przemysłowej) na ruch w mieście oraz pozwoli na analizę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Punkt informacyjny oraz infolinia

W trakcie trwania badań działa punkt informacyjny, w którym można poznać szczegóły dotyczące prowadzonych badań ankietowych oraz ruchowych. Adres: : Biurowiec Zieleniak, ul. Wały Piastowskie 1, pokój 511A (5 piętro); otwarty w dni robocze w godzinach 10:00 – 18:00. W godzinach 10.00-22.00 działa natomiast infolinia: 787 05 84 12, pod którą można dzwonić codziennie.

DSCN5037Na zdjęciu: Festiwal rowerowy podczas Festiwalu Czasu Wolnego, w weekend 2 – 3 kwietnia 2016 roku. Fot. Kazimierz Netka.

Do wygrania – rower elektryczny!

Na stronie internetowej firmy Via Vistula (www.viavistula.pl) w zakładce Gdańskie Badania Ruchu zostaną zamieszczone informacje dotyczące m.in. konkursu, w którym można wygrać rower elektryczny. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić ankietę znajdującą się na ww. stronie oraz opowiedzieć o najbardziej nietypowych sposobach przemieszczania się w codziennych podróżach (swoich lub bliskiej osoby). Szczegóły konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *