13,7 mld złotych od rządu dla samorządów. Kolejne wielkie wsparcie gmin, powiatów i województw. Zapowiedź pomocy finansowej w następnym roku. Apel do samorządów o włączenie się w redystrybucję węgla

Na zdjęciu: Konferencja dotycząca podziału rządowych pieniędzy w woj. pomorskim. Od lewej: wojewoda Dariusz Drelich, poseł Kazimierz Smoliński, doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski. Fot. Kazimierz Netka.

751 mln złotych dla samorządów woj. pomorskim

Dzięki  nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, do budżetów gmin, powiatów i budżetów samorządowych województw, trafi jeszcze w tym roku dodatkowo około 13,7 mld zł. O tym, ile dostanie województwo pomorskie, mówiono 10 października 2022 roku, podczas konferencji prasowej w Pomorskim Urzędzie wojewódzkim. W tym spotkaniu uczestniczyli m.in.: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Kazimierz Smoliński – poseł na Sejm RP; Piotr Karczewski – doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.

– Pula przeznaczona na województwo pomorskie to 751 mln złotych, które trafią w tym roku do naszych samorządów. Kwota ta – to jest istotne – zostaje przekazana w momencie, który jest bardzo ważny dla stabilności finansów publicznych, a częścią finansów publicznych są budżety samorządów – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:

 Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, możemy powiedzieć, że za I półrocze wszystkie samorządy wykazują stabilność, jeśli chodzi o sytuację budżetową; odnotowały nadwyżkę budżetową w wysokości około 14 mld złotych, a różnica pomiędzy dochodami a wydatkami bieżącymi to ponad 20 mld złotych nadwyżki. To świadczy o stabilności sytuacji budżetowych samorządów. Natomiast II półrocze to zwiększony niekorzystny efekt związany z agresją, napaścią Rosji i z wojną na Ukrainie, to jest również efekt wysokiej inflacji, która w samorządach rzutuje na zwiększenie wydatków bieżących. W związku z tym rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzje o przekazaniu dodatkowych środków 13,7 mld złotych, w tym jest 751 mln złotych dla samorządów w województwie pomorskim.

Fot. Kazimierz Netka.

Największym beneficjentem, w związku z tym, ze jest to największe miasto w województwie pomorskim, jest Gdańsk: dostanie ponad 132 mln złotych. Druga kwota to Gdynia: 66 mln złotych, a samorząd województwa otrzymał 32 mln złotych, a Słupsk 18, zaś Sopot 16 mln złotych. To są najwięksi beneficjenci, natomiast jest także mniejsza kwota jaka samorząd mógł otrzymać – to wynik decyzji solidarnościowej, że nawet najmniejsza gmina mogła dostać nie mniej niż około 2,9 mln złotych, a powiat najmniej 6,1 mln złotych, samorząd województwa około 32 mln złotych – taką kwotę też otrzymuje samorząd województwa pomorskiego. Te środki trafią w 3 transzach. Pierwsza została przekazana samorządom w piątek, druga będzie w listopadzie, trzecia w grudniu, co umożliwia samorządom już w tej chwili zaplanowanie wydatków, zaplanowanie tej kwoty w dochodach budżetowych i zwiększenie stabilności finansów, co w przypadku procesów inwestycyjnych, które trwają jest bardzo ważne, to są pieniądze, które można wydać na bieżące wydatki, ale również na uzupełnienie wkładów własnych w inwestycjach, szczególnie w inwestycjach dotyczących przedsięwzięć energooszczędnych – to też daje efekt związany z tym, żeby obniżyć rachunki za energię cieplną elektryczną, te środki temu też mają służyć. Przypomnę, że procesy inwestycyjne, trwające w samorządach są na bardzo wysokim poziomie, bo dwie transze programu inwestycji strategicznych Polskiego Ładu to jest 1,2 mld złotych pierwsza transza i 1,5 mld druga transza dla samorządów województwa pomorskiego. Do tego należy doliczyć w 2020 roku tarczę antykowidową, to jest 750 mln złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te inwestycje jeszcze są w takcie realizacji i wymagają zaangażowania wkładu własnego w wielu przypadkach. Jeszcze należy uwzględnić program drogowy z Funduszu Rozwoju Dróg to jest około 700 mln złotych. Tych potrzeb samorządy nie tylko w zakresie środków bieżących ale również inwestycji mają bardzo dużo, dlatego bardzo się cieszymy, że decyzja została podjęta; wymagała ona decyzji parlamentu’ tak, że bardzo dziękuję, panie pośle, że w tak szybkim tempie ta ustawa została uchwalona, i samorządy już otrzymały jedną trzecią środków na rachunki.

– Rząd dotrzymuje słowa jako rząd i jako Zjednoczona Prawica od dawna mówiliśmy, że będziemy wspierać samorządy i w trudniej i w dobrej sytuacji – powiedział Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm RP:

Fot. Kazimierz Netka.

– Jak jest dobra, to dzielimy się środkami ze społeczeństwem, jak jest trudniejsza to wspieramy samorządy. I w tej chwili mamy od kilku lat bardzo trudną sytuację. Najpierw to była kowidowa sytuacja, teraz są czasy wojny, nawet energetycznej, potem tej wojny konwencjonalnej. Kolejne wielkie środki dla naszego województwa: ponad 750 mln złotych, które samorządy mogą rozdysponować w sposób dowolny, mogą to być wydatki na bieżące wydatki na inwestycje, na wkład własny do realizowanych czy przyszłych inwestycji, z udziałem Skarbu Państwa. Jedyne ograniczenie jakie samorządy mają to 15 procent tych środków w ciągu 5 lat musi być wydatkowane na poprawę efektywności energetycznej – to jest to, w czym chcemy wspomóc, jednocześnie zobowiązać samorządy, żeby poprawiały swoją sytuację w zakresie dostępności, energetycznej, by tę efektywność poprawiały, żeby za kilka lat można powiedzieć, że mamy kolejne oszczędności w wydatkach energetycznych – one są konieczne, cała Europa zmierza do ograniczania wydatków energetycznych. My musimy też te wydatki zmniejszać, dlatego jedyne ograniczenie, jakie samorządy mają w tych wydatkach to jest 15 procent w ciągu 5 lat, więc długi okres samorządy mają żeby te środki wydatkować. Nie zapominamy o samorządach, pomagamy i będziemy pomagać. W przyszłym roku będą kolejne transze czy to z Polskiego Ładu, czy w zakresie dróg i nie ma wątpliwości, że będziemy wspierać samorządy.

Dziękuję samorządom za duże zaangażowanie w zakresie pomocy, którą realizujemy od początku wojny dla Ukraińców, ale teraz mam też kolejną prośbę, żeby samorządy zaangażowały się w pomoc w dostępie do węgla. Już samorządy to robią, prosimy o kontakt z Polską Grupą Górniczą. Można ten węgiel taniej kupić i przez to umożliwić dostęp do węgla. Ciągle węgla jeszcze brakuje. On już tutaj – nasze województwo ma tę przewagę, że węgiel w Gdańsku, w Gdyni na składach portowych jest w ogromnej ilości, jest łatwiejszy dostęp. Natomiast w głębi Polski jest trudniejszy dostęp. Ale nawet w naszym województwie ten dostęp do węgla jest ograniczony i dlatego jest jeszcze raz prośba do samorządów, żeby brały udział w redystrybucji węgla, szczególnie chodzi o te samorządy, które posiadają możliwości w zakresie czy to spółek, które ogrzewają mieszkania czy mieszkańców, ale też chodzi o inne spółki, które mają w swoich statutach możliwość handlu, więc one mogą tym węglem handlować. Po stronie rządu, czy po stronie instytucji rządowych będzie jak największe wsparcie w tym zakresie, tak, że jeszcze raz apel: działajmy wspólnie. Mamy jedną Polskę, nie ma Polski samorządowej, Polski centralnej, Polska nie jest krajem związkowym gdzie mamy dzielnice, czy kraje związkowe. Jesteśmy jednolitym państwem i dlatego apel do samorządów, żebyśmy wspólnie wypełniali swoje zadania wobec mieszkańców.

– Szanowny panie wojewodo, szanowny panie pośle, bardzo się cieszę, że rząd polski wspiera samorządy, że kolejne pieniądze płyną do samorządów województwa pomorskiego – powiedział Piotr Karczewski – doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nie są to pierwsze środki, należy pamiętać, że to jest kolejna transza. Fundusz był samorządowy, inwestycji lokalnych, inwestycji strategicznych – stąd pieniądze do tej pory wpłynęły do polskich samorządów. Ciesze się, że te pieniądze zostaną tutaj zainwestowane i pomogą poprawić infrastrukturę i budżet, pomogą w sposobie funkcjonowania samorządów.

Jeżeli chodzi o tę sprawę którą pan poseł poruszył: dystrybucja węgla, to uważam, że samorządy powinny współpracować i rozmawiać z rządem, bo tylko współpraca i dialog dają dobre rezultaty. Dziękuję bardzo!

Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej https://www.gdansk.uw.gov.pl/6144-konferencja-prasowa-wojewody-ponad-750-mln-zl-dla-pomorskiego

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *