Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) zachęcają do szczepień przeciwko grypie. Szczepienia to niezwykle skuteczna metoda przeciwdziałania ciężkim powikłaniom i ciężkim chorobom

Fot. Kazimierz Netka.

Przez dwa lata, dzięki temu, że pracowaliśmy zdalnie, nosiliśmy maseczki, wirus grypy potraktował nas łagodnie. Teraz pewnie będzie odrabiał zaległości

Fot. Kazimierz Netka.

Akcję promującą szczepienia przeciw grypie, zorganizowano we wtorek, 11 października 2022 roku, w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (GUMed). W Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed, przy rondzie im. Dr. Stefana Michalaka, ul. Dębinki 7, w szczepieniu uczestniczyli reprezentanci najwyższych władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku: prof. Marcin Gruchała – rektor gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. Edyta Szurowska, – prorektor GUMed ds. klinicznych; dr hab. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed; Monika Kasprzyk, – dyrektor Pomorskiego OW NFZ; Joanna Erecińska – p.o. zastępcy dyrektora OW NFZ ds. medycznych; dr Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego; dr Piotr Gutknecht – prezes Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed. Zaproszeni zostali również Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Gdańska.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, które prowadziła doktor nauk humanistycznych Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Verba docent, exempla trahunt – czyli słowa uczą, przykłady zachęcają do naśladowania. Widząc, jak wysoko postawione w sztukach medycznych osoby poddają się ukłuciom, nawet najbardziej bojaźliwy człowiek poszedłby w ślady naukowców i skorzystał z ochrony, jaką stworzyli wybitni ludzie, dając nam szczepionki przeciw najróżniejszym chorobom. Lekarze, naukowcy, nie tylko poddawali się podczas spotkania w GUMed szczepieniom, ale również przekonywali słowami:

– Szanowni państwo, szczepionki przeciw grypie i wszelkie szczepionki to wielkie osiągnięcie medycyny – stwierdził dr Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Lekarze, specjaliści, podkreślają ich niezwykłą skuteczność w ochronie przed najcięższymi chorobami, dlatego, też mam wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w szczepieniu z tak zacnym gronem, które chce udowodnić i przekazać państwu informacje, że warto się szczepić. Jest to niezwykle skuteczna metoda przeciwdziałania ciężkim powikłaniom i ciężkim chorobom.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzień Dobry Państwu, przede wszystkim chciałem bardzo podziękować państwu, że jak co roku tu jesteście z nami, po to, żeby promować szczepienia, to niezwykle ważne – powiedział prof. Marcin Gruchała – rektor gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Myślę, jestem głęboko przekonany, że jako społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej jesteśmy przekonani do tego jak wiele nam szczepienia ochronne dają. Najlepszym dowodem była pandemia covid, gdzie szczepienia odegrały ogromną rolę w niwelowaniu jej znaczenia i pomogły nam ten bardzo trudny czas przetrwać i przejść. Ale nie zapominajmy, że są również inne schorzenia, nie zapominajmy o tym, że jest grypa, która może być bardzo groźna, zwłaszcza dla osób starszych, dla osób z chorobami przewlekłymi, ale szczepić powinni się wszyscy, bo nawet jeżeli dla nas indywidualnie grypa może nie stanowić jakiegoś ogromnego zagrożenia, ale wszyscy mamy bliskich, zajmujemy się czasami zawodowo osobami starszymi z chorobami. Możemy im tę bardzo groźną chorobę jaką jest grypa, przekazać. Dlatego, ja się szczepię nie tylko dla siebie a przede wszystkim dla swoich pacjentów, dla których grypa może być poważnym zagrożeniem; dla moich bliskich, dla moich starszych rodziców i dla siebie. Jako osoba, która też jest obciążona chorobami przewlekłymi, grypa dla mnie może stanowić istotne zagrożenie. Wszystkich bardzo gorąco zachęcam do szczepienia przeciwko grypie, zachęcam do szczepienia się przeciwko wszystkim innym istotnym schorzeniom.

– Szanowni państwo, nie lekceważmy wirusa grypy – apelował dr hab. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.. On ma w sobie potencjał wywołania łagodnej infekcji, ale także bardzo ciężkich klinicznie zakażeń. To zapalenia płuc, ale również zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu, a jest to obecnie wirus, który najczęściej powoduje wady wrodzone u płodów, dlatego w ciąży tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym, że należy się szczepić. Czasem ludzie pytają mnie czy warto się zaszczepić, a ja raczej odwracam to pytanie: czy stać nas na to, żeby się nie zaszczepić, czy jesteśmy na tyle odważni i gorąco państwa zachęcam, szczepienia są dużym osiągnięciem ludzkości, a to dla każdego z nas, indywidualnie jest działanie bardzo bezpieczne i bardzo skuteczne w ochronie naszego zdrowia, codziennego funkcjonowania i tego, że możemy choćby pójść bezpiecznie do pracy, nawet jeśli zakazimy się pomimo szczepienia i przechorujemy zakażenie łagodnie, bez powikłań, to też jest duża wartość. Ja ze szczerego serca naprawdę państwa zachęcam do tego, by rozważyć szczepienie już teraz. Sezon grypowy właśnie się za chwilę zacznie, w ciągu najbliższych kilku – kilkunastu tygodni. Pamiętajcie państwo, że przez ostatnie dwa lata, dzięki temu, że byliśmy w domach, pracowaliśmy zdalnie, nosiliśmy maseczki, wirus grypy potraktował nas łagodnie i teraz pewnie będzie odrabiał te zaległości z ostatnich dwóch lat. Nie pozwólmy mu na to. Zachęcam do szczepienia.

Jasno powiedzmy sobie, że inaktywowane szczepionki przeciwko grypie, jak i szczepionka na covid, która jest szczepionką MRNA bądź szczepionką białkowa, można łączyć ze sobą. Żadna z tych szczepionek nie jest szczepionką żywą. Dlatego łączenie ich nawet w trakcie tej samej wizyty kwalifikującej i szczepiennej jest możliwe i żadnych kłopotów zdrowotnych nie spowoduje. Tu jest może dylemat: czy wolimy żeby nie nakładały się na siebie te odczyny poszczepienne, czy może wolimy przeżyć je dwukrotnie po jednym i drugim szczepieniu, czy mieć to za jednym szczepieniem już za sobą. Jest szczepionka żywa donosowa przeciwko grypie – tę również można bezpiecznie łączyć ze szczepieniem przeciwko covid i nie należy się spodziewać żadnych interakcji między nimi i kłopotów zdrowotnych z tym związanych – powiedział prof. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Ile kosztuje szczepienie przeciw grypie i kto może uzyskać ulgę w opłatach? Informacje o tym przekazała nam Monika Kierat – główny specjalista w Zespole Komunikacji Społecznej i Promocji Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:

O szczegółach poinformowała nas również dr n. hum. Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przekazując komunikat:

Władze GUMed zachęcają do szczepień przeciwko grypie

Fot. Kazimierz Netka.

Sezon grypowy w pełni, a najskuteczniejszym sposobem, by nie dać się chorobie są szczepienia ochronne. Zapewniają one nie tylko ochronę indywidualną, ale również tzw. odporność populacyjną. O tym, że warto się zaszczepić po raz kolejny przekonywali własnym przykładem przedstawiciele władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: rektor prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska oraz dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Do akcji włączyli się również: dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Monika Kasprzyk, dyrektor Pomorskiego OW NFZ wraz z zastępcą ds. medycznych Joanną Erecińską. Szczepienie odbyło się 11 października 2022 r. w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed pod czujnym okiem prezesa jednostki dr. Piotra Gutknechta.

Szczepionki przeciwko grypie i wszelkie szczepionki, jakimi dysponuje ochrona zdrowia są wielkim osiągnięciem medycyny. Specjaliści podkreślają ich niezwykłą skuteczność w ochronie przed najcięższymi chorobami – podkreślił dyrektor dr Jerzy Karpiński. – Mam wielki zaszczyt uczestniczyć w szczepieniu w tak zacnym gronie i przekazać, że warto się szczepić. Jest to bardzo skuteczna metoda przeciwdziałania ciężkim powikłaniom i ciężkim chorobom.

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie zalecają stosowanie szczepień ochronnych, zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z medycyny opartej na dowodach naukowych, aktualnych zaleceń medycznych towarzystw naukowych, a także z obowiązującego prawa.

Fot. Kazimierz Netka.

Od wielu lat się szczepię, co jest z korzyścią dla mnie, moich bliskich, ale również pacjentów przebywających pod moją opieką, którzy w ten sposób są bezpieczniejsi – mówi rektor prof. Marcin Gruchała. – Szczepienie gwarantuje mniejsze ryzyko zachorowania, powikłań pogrypowych, ale również przeniesienia zakażenia na moją rodzinę, starszych rodziców z chorobami przewlekłymi oraz moich pacjentów, którzy też najczęściej są osobami starszymi, dla których grypa może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Szczepienie przeciwko grypie należy do szczepień zalecanych i w dużej mierze to indywidualna decyzja każdej osoby, która się na to decyduje bądź nie. O tym dlaczego warto się szczepić mówi Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Nie lekceważmy wirusa grypy. On ma w sobie potencjał wywołania nie tylko łagodnych infekcji, ale także bardzo ciężkich klinicznie zakażeń, jak: zapalenie płuc, mięśnia sercowego, mózgu. Jest to obecnie wirus, który najczęściej wywołuje wady wrodzone u płodów – wyjaśniał dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Klinki Chorób Zakaźnych GUMed. – Sezon grypowy za chwilę się zacznie, w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu tygodni. To dobry moment, żeby się zaszczepić, do czego wszystkich szczerze zachęcam.

Jak podkreślił dr hab. Tomasz Smiatacz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych szczepionkę na grypę można łączyć ze szczepionką przeciwko COVID-19.

Jasno powiedzmy sobie, że inaktywowane szczepionki przeciwko grypie, jak i szczepionki na COVID-19 można łączyć ze sobą – zaznaczył dr hab. Tomasz Smiatacz. – Żadna z nich nie jest szczepionką żywą, dlatego łączenie ich w trakcie tej samej wizyty kwalifikującej i szczepiennej jest możliwe oraz bezpieczne.

Jak podaje Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, szczepionkę przeciw grypie można przyjąć od 1 września br. w 308 placówkach medycznych, z czego 102 stanowią apteki. Szczepionki są dostępne wyłącznie na receptę. Bezpłatne szczepionki przysługują kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia. Za podanie szczepionki przeciw grypie płaci NFZ.

Lista podmiotów medycznych szczepiących przeciw grypie dostępna jest na stronie www.nfz-gdansk.pl po kliknięciu w baner „Sprawdź, gdzie się zaszczepisz”.

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca, aczkolwiek w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić.

Optymalnie czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc w naszych warunkach, od września do grudnia – napisała dr n. hum. Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *