21 marca obchodzone będzie „Goût de France” – święto francuskiej gastronomii, na niemal całym świecie. W Polsce ogłosił je Pierre Lévy – ambasador Francji, podczas konferencji w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Na zdjęciu, od lewej: Pierre Lévy – ambasador Francji w Polsce; David Gaboriaud – polsko – francuski mistrz kuchni; Alain Mompert – konsul honorowy Francji. Fot. Kazimierz Netka.

Sprawdź, jak smakuje francuska sztuka… kulinarna.

W 3 300 restauracjach w 150 krajach obchodzone będzie 21 marca „Goût de France” – święto francuskiej gastronomii. W Polsce specjalnie na ten dzień przygotowane francuskie przysmaki, będą podawane w 130 restauracjach (wśród nich jest 17 restauracji z Trójmiasta).

Pod względem liczby zgłoszonych restauracji do udziału w „Goût de France”, Polska uplasowała się na drugim miejscu, po Francji. Zważywszy na ten znaczący sukces, Ambasador zaprosił do udziału w konferencji w Gdyni szefów pomorskich restauracji biorących udział w wydarzeniu. Gościem specjalnym był słynny polsko – francuski kucharz David Gaboriaud. W tym roku na miejsce konferencji Ambasada wybrała Gdynię, by podkreślić, że wydarzenie ma charakter ogólnopolski i uhonorować trójmiejskie restauracje (17 restauracji) – wynika z informacji, które przekazała nam Żaneta Jabłońska z Działu Prasowego Ambasady Francji w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka

„Goût de France/Good France” czyli „Smak Francji”, to akcja zainicjowana w 2015 roku przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego w celu promowania francuskiej gastronomii na świecie – poinformowała Patrycja Stankiewicz-Hadrych – szefowa działu prasowego Ambasady Francji w Polsce. Co roku 21 marca restauracje w ponad 150 krajach oraz francuskie ambasady na całym świecie serwują kolację à la française. Menu skomponowane jest w typowy dla Francji sposób: aperitif, przystawki, danie główne, deska serów, deser, a serwowane jest wraz z francuskimi winami lub szampanem. „Goût de France/Good France” to święto francuskiej kuchni, pełnej inwencji, żywej i otwartej, a jednocześnie wiernej temu, co rozsławiło ją na świecie: połączeniu jedzenia z przyjemnością, towarzyskim spotkaniem, smakiem wyśmienitych produktów. Ta wyjątkowość tradycyjnego francuskiego posiłku została dostrzeżona przez UNESCO, które w 2010 roku wpisało go na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

 

Fot. Kazimierz Netka

Nic dziwnego, że francuska sztuka kulinarna została tak bardzo doceniona. Po prostu, ludzie ją uwielbiają. Jak powiedział Pierre Lévy – ambasador Francji w Polsce, w ciągu 3 lat kampanii „Goût de France”, zainteresowanie tymi smakołykami wzrosło trzykrotnie. Specjały dla podniebienia rodzaju: à la française są silnymi magnesami na turystów.

Francja jest pierwszym kierunkiem podróży turystycznych na świecie. Co roku notuje się we Francji 80 milionów takich przyjazdów. Znacząco przyczynia się do tego sztuka kulinarna. „Goût de France” ma sprawić, by w 2020 roku było we Francji 100 milionów turystów. W tym kraju udział noclegów udzielonych zagranicznym turystom w ogólnej liczbie noclegów turystycznych wynosi ponad 30 procent.

Jak wynika z danych Eurostat i głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce ten wskaźnik sięga niecałe 20 procent. Polskę odwiedza rocznie około 17 milionów turystów zagranicznych.

10 tysięcy winiarni we Francji, przeznaczonych do konsumpcji win i do zwiedzania (enoturystyka) przyciąga co roku około 10 mln turystów, w tym 4 mln obcokrajowców – poinformowano podczas konferencji prasowej w Gdyni.

 

Fot. Kazimierz Netka

W spotkaniu w Teatrze Muzycznym uczestniczyli też m.in.: Beata Szadziul – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, przewodnicząca Komisji Polityki Rodzinnej, Pomocy Społecznej i Zdrowia, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. Rodziny; Alain Mompert – konsul honorowy Francji; Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni, Igor Michalski – dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej.

Więcej wiadomości na temat „Goût de France” można znaleźc na stronie https://pl.ambafrance.org/Restauracje-w-Polsce-biorace-udzial-w-Gout-de-France-Good-France-2018 .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *