24. ORLEN Maraton Solidarności.  Jeszcze można się zapisać. Już zgłosiło się około 900 zawodników, z blisko 30 państw.

Pobiegną z Gdyni, przez Sopot, do Gdańska.

Maraton Solidarności, który w środę 15 sierpnia 2018 zostanie rozegrany po raz 24. jest najbardziej umiędzynarodowionym maratonem w Polsce. Na trasie z Gdyni przez Sopot i bramę Stoczni Gdańskiej do mety na Długim Targu, pobiegnie co najmniej już zgłoszonych 857 biegaczy z 28 krajów. Wystartują, oprócz europejskich, także biegacze m.in. z Chin, Indii, Izraela, Jordanii, USA. Stanowią oni 15 proc. uczestników z zagranicy, a dla porównania w Maratonie Warszawskim ten wskaźnik wynosi 9,5 proc.

 

Jak mówi rzecznik prasowy biegu Wojciech Szota, to w grupie zagranicznych biegaczy, którzy pobiegną w Gdańsku jest chociażby Vincent Ma, obywatel Stanów Zjednoczonych, który ma na swoim koncie 1000 przebiegniętych maratonów! Wśród wyjątkowych biegaczy są jeszcze Duńczyk Erhard Filtenborg, mogący się pochwalić przebiegnięciem 520 maratonów, czy Amerykanka Cheri Pompeo z bilansem 475 takich biegów pokonanych na wszystkich siedmiu kontynentach. Po trzy razy pobiegła też maraton w 50 stanach USA.

 

Niezmiennie we wszystkich dotychczasowych maratonach pod szyldem Solidarności startowało trzech biegaczy: Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Jan Parusiński z Gdańska oraz Mariusz Szymański z Gdyni.

 

Niepowtarzalny charakter sierpniowego Maratonu Solidarności, ma także linia mety, usytuowana na Długim Targu w Gdańsku obok Studni Neptuna. Biegacze ostatnie metry maratonu podążają wśród licznych gości Jarmarku Dominikańskiego, który jest organizowany już po raz 758, a w 2018 roku trwa od 28 lipca do 19 sierpnia.

 

Jak zapewnia główny organizator biegu Kazimierz Zimny, medalista olimpijski na 5 tys. metrów z Rzymu 1960 roku, na 15 sierpnia 2018 przewidywana jest temperatura powietrza w granicach 22 stopni Celsjusza. Jak dotychczas najgorętszy był maraton w 2015 roku, kiedy termometry wskazywały około 30 st. C. Zawodnicy co 5 km będą mogli korzystać z punktów odżywczych. Woda będzie w plastikowych buteleczkach i kubeczkach.

 

Do dyspozycji biegaczy będzie także 15 pacemakerów, czyli przewodników biegowych biegnących w granicach czasu od 3:15 do 4:45 na mecie. Ostateczny limit czasu na pokonanie 24. Orlen Maraton Solidarności wynosi 5,5 godziny. Zapisy będą jeszcze możliwe w biurze zawodów, w sali BHP przy pomniku Poległych Stoczniowców, w dniach 13 i 14 sierpnia, w godzinach 11-19.

Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *