Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Z powodu nowotworów złośliwych w Pomorskiem umiera około 5700 osób rocznie
Nowotwory ogarniają coraz większą liczbę osób. Ekspansja tej choroby będzie przybierała na sile.
Skąd takie wysokie wskaźniki? Rozpowszechnienie palenia tytoniu – to główny czynnik – 96 procent to namiętni palacze. Jest też udział czynnika genetycznego, jeśli krewni chorowali na raka płuc. Znaczenie ma też skażenie środowiska – azbestem, promieniowaniem jonizującym, gazami spalinowymi, metalami ciężkimi.
Bieżącą sytuację od strony liczb, analizuje w Pomorskiem, m.in. Urząd Statystyczny w Gdańsku. Jaki jest stan zagrożenia i możliwości leczenia? O tym poinformowała nas Aleksandra Gąsior – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku, przesyłając następującą infografikę:
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
W Gdyni, 4 lutego 2022 roku, odbędzie się niezwykłe wydarzenie. Zamontowany zostanie Dzwon życia – symbol zakończenia leczenia onkologicznego. O szczegółach poinformowała Małgorzata Pisarewicz – Dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. :
– W imieniu Fundacji „Pokonaj Raka” i Zarządu „Szpitali Pomorskich” pragniemy zaprosić na uroczyste zawieszenie Dzwonu Życia – symbolu zakończenia leczenia onkologicznego. Dzwon zostanie zawieszony w najbliższy piątek, 4 lutego br. o godz. 11.00, w budynku nr 26 w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (parter, poczekalnia Chemii Jednego Dnia). Na tabliczce znajdującej się obok dzwonu znajdzie się napis: „Uderz trzy razy w Dzwon Życia i ogłoś swoje zwycięstwo. Leczenie zakończone. Wyruszam spełniać marzenia. Pokonaj raka – wygraj życie!”.
Dzwon zostanie zawieszony w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem. To będzie bardzo ważne miejsce dla pacjentów, bowiem rozpoznanie choroby i leczenie jest bardzo trudne emocjonalnie, natomiast etap zakończenia choroby można świętować bijąc trzykrotnie w dzwon, który da siłę naszym pacjentom do dalszego życia, a pozostałym pacjentom nadzieję na wyzdrowienie – poinformowała Małgorzata Pisarewicz – Dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji Szpitali Pomorskich.
Warto mieć na uwadze, że w Pomorskiem, mimo że powietrze nie jest najgorsze, to zachorowalność na nowotwory jest tu wysoka. Najbardziej cierpią oskrzela i płuca.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl