563 lata temu powstało województwo pomorskie. Pierwszym wojewodą był Jan z Jani, rycerz z Kociewia – jednej z krain na pograniczu dzisiejszych województw pomorskiego i kujawsko – pomorskiego.

Na ilustracji powyżej: Dokument wystawiony 10 maja 1454 roku, przez pierwszego wojewodę pomorskiego – Jana z Jani – rycerza z Kociewia. Źródło: Bogdan Badziong – prezes Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”; Archiwum Państwowe w Gdańsku.

Przypominamy ważne wydarzenie i dokument sprzed ponad pół tysiąca lat: list pierwszego wojewody pomorskiego.

To działo się 563 lata temu, w Zamku Gniew, na Kociewiu…

Dlaczego właśnie teraz przypominamy o tym ważnym wydarzeniu? Bo 10 maja 1454 roku, czyli 553 lata temu, Jan z Jani podpisał pierwszy dokument na swym urzędzie.

Fot. Kazimierz Netka

Skąd to wiemy? Dzięki historykom, dokumentującym owe wydarzenia. Dzięki współczesnemu rycerzowi z Kociewia: Jarosławowi Struczyńskiemu – porucznikowi Chorągwi Husarskiej, kasztelanowi Zamku w Gniewie, prezesowi fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew oraz dzięki Bogdanowi Badziongowi – prezesowi zarządu Lokalnej Grupy Działania Wstęga Kociewia.
Dzisiaj na murze, na terenie Zamku w Gniewie, wmurowana jest kopia dokumentu, na którym Jan z Jani po raz pierwszy podpisał się jako wojewoda. Tam bowiem rycerz Jan z Jani, herbu Ostoja, sprawował swój urząd wojewody. W 1454 roku stolicą naszego regionu był więc Gniew.

Fot. Kazimierz Netka

Pierwszy, średniowieczny wojewoda ziemi pomorskiej, upamiętniony został wiele lat temu (w 1961 roku, przez mieszkańców ziemi starogardzkiej), obeliskiem we wsi Stara Jania w gminie Smętowo, na Kociewiu.
List wystawiony w Starogardzie Gdańskim w piątek 10 maja 1454 roku (po Stanisławie), przeznaczony dla Burmistrza w Gdańsku w sprawie zniszczeń jakie dokonała piechota gdańska w folwarkach. Podpis pod listem: Hans von deriene Jene Woywodda off Pomerrellen.
Miejsce oryginału: Archiwum Państwowe w Gdańsku, 300D/56 nr 15 AP Gdańsk.
Na dokumencie z dnia 9 maja 1454 Jan z Jani podpisywał się jako starosta – informuje Bogdan Badziong – prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”.

Fot. Kazimierz Netka

W ciągu ponad pół tysiąca lat było około 70 wojewodów pomorskich lub gdańskich. Obecnie urząd ten sprawuje Dariusz Drelich – w Gdańsku, w gmachu przy ul. Okopowej.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *