6 mld złotych, bezzwrotnych – tyle pieniędzy rząd przeznaczył na tarczę inwestycyjną dla samorządów. W Pomorskiem  rozdano pierwsze promesy przekazania pieniędzy w ramach tej tarczy antykryzysowej – z zasobów niedawno powstałego Funduszu Wsparcia Inwestycji Samorządowych. Wręczenie promes szefom miast i gmin odbyło się w Urzędzie Gminy Tczew

Fot. Kazimierz Netka.

Ważne wsparcie lokalnych planów inwestycyjnych. Niespodziewany, znaczący zastrzyk finansowy od rządu dla gmin i powiatów. Wysokość wsparcia zależy od wielkości budżetów samorządowych.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkań w ramach kampanii wyborczej zapowiedział utworzenie Funduszu Wsparcia Inwestycji Samorządowych. Zapowiedź ta już się urzeczywistniła. Do podziału jest 6 mld zł. Wysokość dotacji zależnie od wielkości wydatków inwestycyjnych w poszczególnych gminach i powiatach. 5 miliardów przeznaczono dla gmin, 1 miliard dla powiatów. Najmniejsze jst dostaną minimum 500 tysięcy złotych.

Fot. Kazimierz Netka

W środę, 24 czerwca 2020 roku, w gabinecie Krzysztofa Augustyniaka – wójta gminy Tczew – odbyło się jedno z pierwszych w Pomorskiem przekazanie promes w ramach Funduszu Wsparcia Inwestycji Samorządowych. Promesy wręczał poseł RP Kazimierz Smoliński – podczas konferencji pt. Tarcza dla Samorządów.

Fot. Kazimierz Netka

– Pieniądze na wsparcie samorządów pochodzą z utworzonego niedawno Funduszu Inwestycji Samorządowych, utworzonego przez rząd Mateusza Morawieckiego. Wartość tego Funduszu wynosi 6 miliardów złotych w skali kraju – potwierdził poseł RP Kazimierz Smoliński. 5 miliardów przeznaczonych jest dla gmin miejskich i wiejskich oraz miejsko – wiejskich. 1 miliard złotych jest dla samorządów powiatowych. Powiat tczewski dostanie 4 080 000 złotych, natomiast gminy w powiecie tczewskim razem ponad 11 milionów złotych, z czego największa kwota przypada miastu Tczew: 5 794 000, gmina wiejska Tczew dostanie 2 287 000., gmina Gniew 1 189 000, gmina Pelplin 1 440 000, a gminy Morzeszczyn i Subkowy po 500 000 złotych. Tak, jak nazwa świadczy, to jest fundusz inwestycji samorządowych, więc środki muszą być przeznaczone na inwestycje. Nie będzie żadnych ograniczeń w zakresie możliwości wydatkowania; czy to będzie inwestycja związana z drogą, z remontem szkoły, z budową szkoły, żłobka, byle była to inwestycja w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Rozliczenie tej dotacji jest właściwie bezterminowe. W sierpniu wojewoda pomorski rozpocznie nabór wniosków o to dofinansowanie. Trzeba będzie przedstawić jakie inwestycje są planowane, w całości finansowane z tego funduszu czy też jako uzupełnienie innych środków publicznych, rządowych czy europejskich. W sierpniu zapadną decyzje o przyznaniu tych środków i we wrześniu pieniądze będą przelane na konta samorządów, w zasadzie z możliwością rozliczenia tych środków w dowolnym czasie, jeżeli inwestycje przewidziane we wniosku do wojewody zostaną zrealizowane – powiedział poseł Kazimierz Smoliński.

Wysokość kwoty wsparcia uzależniona jest od wielkości budżetów poszczególnych samorządów, są proporcjonalne mniej więcej do budżetów tych samorządów, tak mniej więcej im większy samorząd tym większe środki. Nie mniej niż 500 tysięcy złotych. Duże gminy dostaną po kilkadziesiąt milionów złotych.

Fot. Kazimierz Netka

– Dopiero dzisiaj dowiedziałem się o tym wsparciu – żartował Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa. Chciałbym, by takie zaskoczenia były codziennie. Mówiąc o tym, na co Tczew wykorzysta pieniądze z wspomnianego wyżej funduszu,prezydent Mirosław Pobłocki powiedział, że w Tczewie jest kilka inwestycji rozpoczętych jak chociażby stadion lekkoatletyczny, a miasto szuka środków na dokończenie tej budowy. Jest też rozległy program inwestycji wieloletnich, rozpisany na lata. Postaramy jak najbardziej racjonalnie wykorzystać te środki W Każdym razie ja się cieszę, bo prawie 6 milionów złotych to naprawdę duży zastrzyk pieniędzy dla inwestycji miejskich. To jest 20 procent budżetu miasta na inwestycje – dodał prezydent Tczewa.

Fot. Kazimierz Netka

Także Krzysztof Augustyniak – wójt gminy Tczew, powiedział, że gmina ujęła wiele projektów do realizacji i finansowania w ramach w wieloletniej prognozy finansowej. One są już gotowe i podejmę działania w tym kierunku, żeby zacząć te zadania wykonywać – zapewnił wójt Krzysztof Augustyniak. To są przede wszystkim drogi, bo chcemy zadbać w gminie o bezpieczeństwo. To się wiąże również m.in. z oświetleniem. Myślę, że kompleksowo drogi zrobimy i oświetlimy, a potem będziemy budować ścieżki pieszo – rowerowe w tych projektach umieszczone. Będę dążył do tego by Rada Gminy wyraziła na to zgodę – powiedział wójt.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *