71 lat po wojnie – kolejny etap odbudowy Gdańska

Zmienia się oblicze Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Kamień węgielny pod budowę Deo Plaza – początkiem zmian

Fot. Włodzimierz Amerski 181

Po podpisaniu aktu erekcyjnego i wypełnieniu aluminiowej tuby świadectwami współczesności m.in. codzienną gazetą i monetami, umieszczono ją w fundamencie obiektu. Wmurowania tuby dokonali reprezentanci uczestników uroczystości. Jako pierwsi: główny inwestor, znany z handlu mięsem biznesmen – Zbigniew Nowak wraz z małżonką.

Fot. Włodzimierz Amerski 209
Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, stwierdził, że żyjemy w czasach niezwykłych zmian, bo takie miasta jak Oliwa, Wrzeszcz i teren byłej jednostki wojskowej przy ulicy Słowackiego, zmieniły się nie do poznania. Tylko zniszczenia wojenne na Wyspie Spichrzów ciągle rzucały się w oczy – zwłaszcza patrzącym z Zielonej Bramy, chętnie odwiedzanej przez zagraniczne delegacje wysokiego szczebla.
Fot. Włodzimierz Amerski 210
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, powiedział, że Gdańsk potrzebuje dobrej i nowoczesnej architektury.

– W tym miejscu już kilkakrotnie zmienialiśmy plan zagospodarowania przestrzennego, szukając rozwiązań, które pogodziłyby interesy inwestorów z interesami publicznymi – mówił prezydent Paweł Adamowicz. To już szósta zmiana właściciela terenu, no i wreszcie zaczyna się tutaj coś dobrego dziać. Cieszy mnie, że pan Nowak wybrał odważnego architekta, Marcina Kozikowskiego.

Fot. Włodzimierz Amerski 182Nie ma większej dumy dla inwestora niż budowa na terenie przestrzeni historycznej, szczególnie w takim miejscu, w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Polsce – powiedział Paweł Adamowicz. – W miejscu, z którego widać też nowoczesny budynek muzeum drugiej wojny światowej.
Fot. Włodzimierz Amerski 141
Zbigniew Nowak z dumą powiedział, że to nie pierwszy raz, kiedy zabrał się za coś, czego nikt wcześniej nie chciał zrobić. Trafnie zauważył, że od zakończenia drugiej wojny światowej minęło ponad 70 lat, więc jest to już najwyższa pora, aby odbudować Wyspę Spichrzów. Jego celem jest stworzenie nowoczesnego obiektu, który będzie powiązany z historyczną zabudową Gdańska.
wyspa spichrzów elewacja
Przygotowanie do tej inwestycji trwały sześć lat. Mało kto wierzył, że się uda, a póki co się udaje i Zbigniew Nowak już teraz zaprosił na otwarcie planowane na 2018 rok. Publicznie podziękował architektowi Marcinowi Kozikowskiemu oraz Dariuszowi Styczyńskiemu, który jako pierwszy klient kupił apartament w Deo Plaza.
Fot. Włodzimierz Amerski 250
Deo to nazwa jednego z trzech spichlerzy, które przetrwały II wojnę światową. Do roku 2018 ma zostać odrestaurowany i przekształcony w luksusowy czterogwiazdkowy hotel z rozbudowaną strefą SPA oraz 374 pokojami. Do hotelu ma przylegać przestrzeń konferencyjna z 10 salami mogącymi pomieścić łącznie 800 osób. Powierzchnia użytkowa tego kompleksu zajmie 40 tys. m kw. Operatorem hotelu będzie grupa Dobry Hotel, która jest partnerem franczyzowym marki Marriot.

Fot. Włodzimierz Amerski 235
Od dwóch miesięcy firma Keller wykonuje wykop o kilkunastometrowej głębokości.
Fot. Włodzimierz Amerski 244
Po obetonowaniu głębokiego wykopu będzie on pełnić funkcję dwupoziomowego garażu na 200 samochodów.
Fot. Włodzimierz Amerski 248
Należy się spodziewać dotrzymania terminu tej realizacji w okresie dwóch lat, bo projektanci i wykonawcy wspólnie ją osobiście doglądają.
Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *