82 mld zł rocznie do odzyskania! Prokurator z Gdańska: – przestępczość podatkowa powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa.

82 mld zł to suma kwot wskazanych w fikcyjnych fakturach VAT przestępców „karuzelowych”

Moglibyśmy wyżywić 31,5 mln dzieci przez cały rok…

Źródło: www.kurier.pap.pl

html

vat-podatek-badanie-kwota.fotolia.jpg.copy.jpg

Blisko 82 mld zł wyniosła w 2015 r. łączna suma kwot wskazanych w fikcyjnych fakturach, ujawnionych przez Urząd Kontroli Skarbowej – poinformowali sejmową komisję finansów publicznych prokuratorzy zajmujący się przestępczością gospodarczą.

Jak przekazali, dane te dotyczą wyłącznie Urzędu Kontroli Skarbowej i nie obejmują Urzędów Celnych i Urzędów Skarbowych.

Według Pawła Kołodziejskiego z prokuratury regionalnej w Gdańsku. skalę zjawiska można zobrazować za pomocą pojęcia luki podatkowej, czyli różnicy między zakładanymi a rzeczywistymi wpływami do budżetu państwa z podatku VAT.

Zastrzegł jednak, że nie można jej wprost utożsamiać z oszustwami, bo na lukę podatkową składają się również błędy podatkowe oraz działania przedsiębiorców, służące optymalizacji podatkowej, które nie stanowią czynu zabronionego.

„W naszej ocenie jednak znaczna część luki podatkowej to działania świadome, które stanowią przestępstwo skarbowe” – powiedział Kołodziejski.

„Gdybyśmy te środki odzyskali, można by wybudować 1269 km autostrad (…), zakupić 187 samolotów F-16, wybudować ponad 6,5 tys. przedszkoli, wyżywić 31,5 mln dzieci przez cały rok jeśli chodzi o obiady, wypłacić emerytury 2,2 mln osób przez cały rok. Więc to są sumy, o które trzeba walczyć” – podkreślił, zwracając się do posłów.

„To nie oznacza, że takie kwoty Skarb Państwa odzyska. Nie łudźmy się. Nie jest tak, że tę przestępczość wyeliminujemy” – dodał.

Tłumaczył, że przestępczość podatkowa powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. „Możemy to sobie uświadomić, kiedy zwrócimy uwagę, że aż 66 proc. wpływów budżetowych to są wpływy z podatków pośrednich. A blisko połowa tych wpływów to są wpływy z VAT. Więc każde załamanie wpływów budżetowych z VAT-u powoduje niestety ogromne problemy dla finansów państwa” – wyjaśnił.

„Ta przestępczość powoduje też naruszenie reguł konkurencji. Przedsiębiorca nie jest w stanie konkurować z przestępcą, który jest w stanie zaoferować towar tańszy, ponieważ zaoszczędził na VAT” – dodał.

W jego ocenie największe problemy związane z przestępstwami podatkowymi występują w branży paliwowej. Podatki tam są na tyle wysokie, że przestępcom opłaca się oszukiwać – wskazał. Oprócz tego zainteresowaniem przestępców cieszą się branża złomowa, spirytusowa i tytoniowa, metali szlachetnych, stalowa.

Jednak zaznaczył, iż dla przestępców nie jest istotny towar i nie jest istotna branża. „Dla sprawców VAT jest towarem” – zwrócił uwagę.

Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej poinformował natomiast członków komisji, że obecnie we wszystkich prokuraturach okręgowych są wydziały do zwalczania przestępczości gospodarczej, co do niedawna nie było regułą.

Ponadto – dodał Ostrowski – Prokurator Generalny nakazał stosowanie odpowiednich środków przymusu w sytuacjach, kiedy są do tego podstawy.

Dyrektor Ostrowski podzielił się też szczegółem jednego ze śledztw prowadzonych przez wydziały ds. przestępczości gospodarczej.

– W jednej ze spraw, które ostatnio badaliśmy w prokuraturze krajowej, gdzie chodzi o olbrzymie wyłudzenia podatków VAT w mechanizmie przestępstwa karuzelowego, jedna z firm uczestniczących w tym mechanizmie wyłudzenia oficjalnie zarejestrowana w Polsce – powiedział.

– To nie jest żart. To jest prawda – dodał.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *