Tam dowiesz się, jak sięgać po pieniądze z UE

Źródła wiedzy o sposobach zdobywania europejskiego dofinansowywania

Razem zmieniajmy oblicze województwa pomorskiego

Województwo pomorskie zrealizuje do 2023 roku największy w swej dotychczasowej historii, program inwestycyjny. Finansowany on będzie znacznej mierze z europejskich funduszy. Do swej dyspozycji, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), nasze województwo będzie miało 1,86 miliarda euro, na lata 2014 – 2020 (z rozliczeniem do 2022 – 2023 roku). Dodatkowo, z innych funduszy, zarządzanych centralnie, może otrzymać kilkakrotnie więcej. Jak po te pieniądze sięgać? Jak wykorzystywać zasoby pieniężne, którymi dysponują instytucje centralne? O tym mieszkańcy województwa pomorskiego mogą dowiadywać się w głównym oraz w lokalnych punktach informacyjnych funduszy europejskich. Oficjalnie, ich działalność, na lata 2015 – 2023, zainaugurowano w poniedziałek, 19 stycznia 2015 roku.

Otwarcie_IMG_6270

Na zdjęciu: Marszałek Mieczysław Struk (z lewej) i wiceminister Paweł Orłowski, otwierają główny punkt informacyjny w Gdańsku.

– Razem zmieniamy oblicze Pomorza, wykorzystując unijne pieniądze – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Nie ma takiej gminy, która by z unijnego wsparcia nie skorzystała, w której środki europejskie nie zmieniały rzeczywistości. Tak jak do tej pory pomocą służyć maja punkty informacyjne. Będzie ich razem sześc, w tym jeden główny, znajdujący się w Gdańsku. Ponadto, uruchomimy mobilne takie źródła informacji o sposobach korzystania z unijnego wsparcia.

– Jak dotychczas, pomorskie jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o wykorzystywanie funduszy europejskich – powiedział podczas uroczystości, Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju.

Na pieniądzach, które będziemy mieli do wykorzystania w ramach RPO, się nie skończy. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 województwo pomorskie chce pozyskać z funduszy europejskich co najmniej 6 mld euro na rozwój – wynika z materiałów, które przekazała nam Justyna Szybska-Lewandowska z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Departament Programów Regionalnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – O możliwych sposobach pozyskiwania oraz rozliczania unijnego wsparcia można dowiadywać się u specjalistów ds. funduszy europejskich.

– Dziennie przychodzi do nas po wiadomości kilkanaście osób – mówi Martyna Sawicka, specjalista ds. funduszy europejskich w Głównym Punkcie Informacyjnym. – W ciągu tygodnia odbieramy też około setki telefonów. Odpowiadamy na pytania zadawane za pośrednictwem poczty elektronicznej; w ciągu kilku dni. Ostrzegamy przed korzystaniem z porad płatnych. U nas wiadomości można uzyskać za darmo. Przekazujemy też nieodpłatnie, materiały, informacje pisemne.

Wszelkie informacje odnośnie działalności Sieci Punktów Informacyjnych w województwie pomorskim, dostępne są na stronie Departamentu Programów Regionalnych: http://dpr.pomorskie.eu/pl . Punkty te należą do sieci koordynowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Celem działalności tych miejsc jest dostarczanie wszystkim zainteresowanym informacji na temat możliwości pozyskania funduszy europejskich, a także sposobów przygotowywania i rozliczania projektów unijnych.

Kazimierz Netka

Czytaj też: dziennikbaltycki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *