Kronikarze

W Galerii GTPS w Gdańsku

Spotkanie noworoczne pomorskich dziennikarzy

Pokazują puls życia Pomorza, Polski, świata. Dzięki nim wiemy, co się dzieje. To zasłużeni kronikarze, ciągle skarbce wiedzy o czasach minionych i współczesnych – reporterzy, dziennikarze, publicyści, redaktorzy, pisarze. Zacne rocznice ich urodzin uczczono podczas kolejnego Spotkania Noworocznego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Ta uroczystość odbyła się w środę, 21 stycznia 2015 roku w Galerii GTPS w Gdańsku.

– To ostatni rok kadencji naszego zarządu – powiedział, witając przybyłych, red. Jerzy Model, prezes zarządu Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. – Za kilka miesięcy przedstawimy sprawozdanie; omówimy stan dziennikarstwa i naszej organizacji. Dzisiaj cieszmy się z osiągnięć naszych koleżanek i kolegów.

Anna Sobecka wydała w ubiegłym roku książkę „Kalejdoskop. Spotkanie z mniejszościami narodowymi”. Alina Kietrys zaprasza w czwartek na premierę swej książki „Niespokojni” – zbioru reportaży o Polakach. Sławomir Malinowski zrealizował w zeszłym roku dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne o Michale Sumińskim, żeglarzu, podróżniku, a przede wszystkim twórcy telewizyjnego „Zwierzyńca”, programu, który był prekursorem „Animal Planet” w polskiej telewizji. Odezwał się Wiesław Kozyra, pisząc w „Dzienniku Bałtyckim” znakomity reportaż na temat mieszkańców Domu Opieki Społecznej. Gratulujemy Marianowi Podgórecznemu, który 11 listopada został awansowany na stopień kapitana. Lepiej jednak mówić do niego: rotmistrzu, bo był ułanem w oddziałach Armii Krajowej – powiedział red. Jerzy Model.

Wspólnym sukcesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (SDRP) oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) jest drugie wydanie „Słownika dziennikarzy i publicystów Pomorza”, obejmujące lata 1945 – 2014. Książka ta ukaże się drukiem lada miesiąc. Nieobecny na spotkaniu współredaktor tej publikacji, Tadeusz Woźniak prezes zarządu Oddziału Gdańskiego SDP, przekazał zebranym – za pośrednictwem red. Jerzego Modela – serdecznie pozdrowienia.

Spotkanie_IMG_6282

Pamiątkowe dyplomy z podpisami uczestników spotkania otrzymali jubilaci, urodzeni w latach: 1920, 1925, 1930, 1935: Władysław Wojewódzki, Wiesława Rejnson, Janusz Kowalski, Jerzy Gebert, Wiktor Szramka, Jarosław Galikowski, Tadeusz Fiszbach, Jerzy Model, Janusz Deręgowski.

Nie wszyscy jubilaci mogli przybyć na Spotkanie Noworoczne Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Niektórzy bowiem wyprowadzili się z Gdańska, z Pomorza, ale utrzymują stałe kontakty ze swymi koleżankami i kolegami.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *