9 maja – Dzień Europy. Od piątku do niedzieli – Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Oceń, zobacz, sprawdź, czy opłacało nam się przystąpić do Unii Europejskiej. Stało się to 1 maja 2004 roku, czyli 19 lat temu. Informacje na temat zmian przedstawia m.in. Urząd Statystyczny w Gdańsku

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Do średniej unijnej wiele jeszcze nam brakuje

Dzień Europy 2023: obchody europejskiej jedności – informuje na swej stronie internetowej Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce: 9 maja 2023 Unia Europejska obchodzi Dzień Europy – upamiętniając ogłoszenie deklaracji Schumana 9 maja 1950 roku.

Na zdjęciu: Obiekt wybudowany w Gdyni przy wsparciu z zasobów funduszy unijnych. Fot. Kazimierz Netka.

Aby uczcić tę szczególną okazję, instytucje Unii, w tym przedstawicielstwa Komisji i delegatury UE na całym świecie zorganizują szereg działań online i stacjonarnie, umożliwiając mieszkańcom odkrywanie i doświadczanie Unii Europejskiej – napisano na stronie internetowej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce:

https://poland.representation.ec.europa.eu/events/dzien-europy-2023-obchody-europejskiej-jednosci-2023-05-09_pl . Tam też można znaleźć więcej wiadomości.

A jak Polska, w tym województwo pomorskie wyglądają na tle Unii Europejskiej? Najważniejsze dane otrzymaliśmy z Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Przekazała nam je, w postaci infografiki (adres: https://gdansk.stat.gov.pl/infografiki/9-maja-dzien-europy,17,10.html), Aleksandra Gąsior – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Warto mieć na uwadze to, że okres od piątku, do niedzieli, czyli od 12 do 14 maja 2023 będzie obfitował w wydarzenia związane z dokonaniami Polski podczas swej przynależności do Wspólnoty. Wtedy odbędzie się 10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE). Akcja DOFE jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą  dotacji unijnych – napisano na stronie internetowej https://dniotwarte.eu/o-akcji . Warto tam zajrzeć, jak też odwiedzić miejsca prezentacji dokonań.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.