Grodzisko Owidz na Kociewiu najbardziej warte odwiedzenia w Pomorskiem – według internautów! Rozstrzygnięto regionalny etap konkursu na najlepsze propozycje dla turystów w Polsce. Komisja Konkursowa ustaliła następującą kolejność: Europejskie Centrum Solidarności, Grodzisko Owidz oraz Szlak Gdańskiego Lwa Hewelion.

Na zdjęciu: Widok na Europejskie Centrum Solidarności. Fot. Kazimierz Netka.

W całym kraju trwa konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepsze produkty dla wczasowiczów, wycieczkowiczów, urlopowiczów. Etap regionalny zakończono już w Pomorskiem, gdzie do rywalizacji zgłoszono kilkanaście dokonań.

Atrakcje pomorskiej turystyki o największej sile przyciągania osób spragnionych niezwykłych przeżyć.

Europejskie Centrum Solidarności, Grodzisko Owidz niedaleko Starogardu Gdańskiego na Kociewiu, Szlak Gdańskiego Lwa Hewelion – to jedne z najważniejszych atutów – ofert dla wczasowiczów, wycieczkowiczów, urlopowiczów, biznesmenów i osób im towarzyszących, gości z kraju i z zagranicy – które przyczyniły się najbardziej do tego, że w 2016 i w 2017 roku w Pomorskiem gościło po 9 mln turystów. To takim obiektom propozycjom, zawdzięczamy to, że Pomorskie jest jednym z województw najchętniej odwiedzanych.

Już po raz piętnasty Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna wyłoniła najlepsze produkty turystyczne województwa pomorskiego. W tym roku wybór Komisji poprzedziło głosowanie internautów, w którym oddano łącznie 1398 głosów. Największe uznanie zdobyło Grodzisko Owidz uzyskując 42 % głosów. Komisja PROT potwierdziła wybór i również wskazała Grodzisko jako reprezentatywny produkt turystyczny regionu, który ma szansę powalczyć o turystycznego Oskara czyli Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. O miejsce w gronie topowych ofert Polski ubiegać się będzie również Europejskie Centrum Solidarności oraz Szlak Gdańskiego Lwa Hewelion, które zostały  nagrodzone w etapie regionalnym – informuje Agnieszka Matuszewska – Finance & Administration Manager w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Oto Laureaci etapu regionalnego  2017, które zdaniem Komisji powołanej przez PROT, posiadają bardzo duży potencjał rozwojowy i w niedalekiej przyszłości mają szansę stać się ważnymi punktami  na turystycznej mapie atrakcji i imprez regionu pomorskiego:

 Fot. z Archiwum Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – www.prot.gda.pl

Miejsce 1 – Europejskie Centrum Solidarności – produkt zgłoszony przez Europejskie Centrum Solidarności. ECS to instytucja kultury, agora Gdańska w której spotykają się ludzie, wartości i idee. Sercem ECS jest Wystawa Stała upamiętniająca pokojową rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. ECS prowadzi działania edukacyjne, kulturowe, badawczo-naukowe oraz wystawiennicze (wystawy czasowe i plenerowe). Znajduje się tu archiwum, biblioteka, mediateka ale i Wydział Zabaw dedykowany najmłodszym. W 2016 została przyznana ECS Muzealna Nagroda Rady Europy, jako pierwszej instytucji tego typu w Polsce, a w roku 2015 wyróżniono je Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Fot. z Archiwum Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – www.prot.gda.pl

Miejsce 2 – Grodzisko Owidz – zwycięzca również głosowania internautów – zgłoszone zostało przez SEK „Wspólna Ziemia”. Grodzisko Owidz utworzyła Gmina Wiejska Starogard Gdański w 2012 roku, która na bazie odtworzonego wczesnośredniowiecznego grodu zbudowała atrakcyjny produkt turystyczny. Grodzisko Owidz animuje działalność kulturalną zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla turystów. Buduje markę miejsca w oparciu o tematykę historyczną, głównie związaną z wczesnym średniowieczem. Udział turystów spoza regionu Pomorza z każdym rokiem zwiększa się, co należy łączyć z realizacją atrakcyjnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych oraz z rozszerzaniem oferty turystycznej o nowe produkty i usługi.

Fot. z Archiwum Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – www.prot.gda.pl

Miejsce 3 – Szlak Gdańskiego Lwa Hewelion – pomysł zgłoszony przez Gdańską Organizację Turystyczną. Szlak Gdańskiego Lwa Heweliona zainicjowany został jesienią 2015 roku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Jego głównym założeniem jest produkcja i ustawienie figurek lwa w przestrzeni miejskiej, a każde lwiątko posiada atrybuty związane z danym miejscem – np. strój, a także pozę. Projekt i wykonanie zapewnia rzeźbiarz Tomasz Radziewicz. Imię dla lwa wybrali internauci za pośrednictwem głosowania w mediach społecznościowych. Dzięki specjalnej aplikacji, będąc w pobliżu figurki można wysłuchać ciekawych faktów związanych z danym miejscem, które opowie nam Hewelion.

Wyróżnienia zdobyły następujące oferty dla turystów:

1. Tereny postoczniowe w Gdańsku

2. Wydarzenie Gdynia Aerobaltic

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie ogólnopolskim. Wyniki poznamy w lutym 2018 r – dodaje Agnieszka Matuszewska – Finance & Administration Manager w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) podejmuje działania zmierzające z jednej strony do stymulacji rozwoju profesjonalnego produktu turystycznego, z drugiej zaś do jego promocji w kraju i za granicą. Jednym z takich działań jest organizacja konkursu na najlepszy polski produkt turystyczny.

Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów oraz ich popularyzację, a także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych, których efektem jest tworzenie unikatowych atrakcji.

Pierwszy Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny zorganizowany został w 2003 r. – napisano na stronie internetowej https://www.pot.gov.pl . W rywalizacji tej przyznawany jest co roku także Złoty Certyfikat POT.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *