Wilno – Gdańsk – miasta, które mają wiele wspólnego. Łączą je także rodzinne tradycje
Litwini zapraszają Polaków na wakacje
Gdy stanąć na poziomie widokowym latarni morskiej w Krynicy Morskiej, to można zobaczyć… Mierzeję Kurońską. Nawet jej litewską część.Taki przypadek podobno raz tylko się zdarzył. Pan latarnik nazwał to polski fata morgana – zjawiskiem, złudzeniem optycznym przybliżającym patrzącemu obiekty znajdujące się bardzo daleko, poniżej horyzontu. Można, oczywiście próbować szczęścia i odwiedzać latarnię w Krynicy Morskiej, by ponad Obwodem Kaliningradzkim spojrzeć na Litwę. Warto, bo to wspaniałe miasteczko i godny uwagi obiekt , którego światła ułatwiały żeglugę po Bałtyku. Ale istnieje też możliwość nie tylko spoglądania na Litwę dzięki złudzeniu o nazwie fata morgana. Warto tam, do Litwy, pojechać, by z bliska się jej przyjrzeć. Namawia do tego Unia Europejska i daje pieniądze na projekty zbliżające mieszkańców krajów. W ramach unujnego projektu odbyła się też akcja promocyjna w Gdańsku.
Na zdjęciu, na schodach: Uczestnicy spotkania, zorganizowanego przez Biuro Promocji Turystyki Litwy w Polsce, C/o Aviareps.
Niełatwo się nawiązuje kontakty, jeśli odległość jest niemała, autobus kursuje raz na dobę, a szosy są kręte. Marzeniem byłaby linia lotnicza Gdańsk – Wilno. Są szanse, że takie rejsy będą się odbywały. Tymczasem, kontakty kulturalne się zacieśniają. W tym z zakresu sztuki kulinarnej. Wraz z repatriantami, do Gdańska przybyły wileńskie zwyczaje, smakołyki. Otwierane są restauracje z przysmakami litewskimi. Bisto Familia, jest jedną z tych, które kultywują tradycje rodzinne. Ocala od zapomnienia stare receptury przyrządzania potraw. Przenosi jeszcze teraz pamięć przodków z Wilna na gdański grunt. To w Familii odbyło się spotkanie, będące jednym z elementów realizacji przez Litwę projektu pt. „Science – Economy – Cohesion. Creating the Future of Lithuania” (Nauka – gospodarka – spójność. Kreowanie przyszłości Litwy), współfinansowanego z budżetu Unii Europejskiej.
W ramach tego projektu w Familii odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Biuro Promocji Turystyki Litwy w Polsce, poświęcone związkom Pomorza z Litwą. Temu spotkaniu, 2 czerwca 2015 roku w restauracji Familia Bistro, patronował Konsulat Litwy w Gdańsku. O możliwościach wyjazdów na weekendy, urlopy do Litwy mówili Marek Sławatyniec – szef generalny Biura Promocji Turystyki Litwy w Polsce C/o Aviareps, Janusz Dziugiewicz – wicekonsul Konsulatu Republiki Litewskiej w Gdańsku, Justina Rudminaitė – główny specjalista w Departamencie Turystyki Republiki Litwy oraz właściciele i pracownicy bistra Familia.
Jeśli chodzi o wspomnianą już Mierzeję Kurońską (wpisaną na Listę UNESCO), to na nią najlepiej wyprawiać się z miasta Kłajpeda – największego miasta morskiego Litwy. Letnią stolicą Litwy jest uzdrowisko Połąga.
Kontakty kulturalne nawiązane są przez litewskie miasta nie tylko ze stolicą woj. pomorskiego. Także np. z Tczewem. W Birżai (mieście partnerskim Tczewa) gościła Harcerska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta z Tczewa.
Na zdjęciu: Na talerzu: cepeliny – jedno z tradycyjnych dań kuchni wileńskiej. Obok w szklance – kwas chlebowy przygotowany przez właściciela Familia bistro, według rodzinnego przepisu z Wilna.
W Gdańsku odbywa się Jarmark Wileński. Szkoleni byli młodzi ludzie z Litwy; tu poznawali tajniki sztuki żeglowania. Zapewniło te kursy Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Kaziukowy Jarmark to kolejne święto Litwy w Gdańsku. Tych świąt powinno być więcej. Gdańsk to bowiem miasto repatriantów. Oni odbudowywali Gdańsk ze zniszczeń wojennych i mają do tego miasta największe prawo.
Jak najłatwiej dojechać do jednego z państw, z których przybyli ci, którzy Gdańsk po II wojnie zrewitalizowali (trzeba też pamiętać, że przyjeżdżali do stolicy województwa pomorskiego także ludzie z innych krajów, np. z Białorusi, Ukrainy). Do Litwy najprościej można się dostać, wygrywając Konkurs wiedzy o Litwie, zorganizowany przez Biuro Promocji Turystyki Litwy w Polsce. Nagrodą jest weekendowy pobyt dla dwóch osób w czterogwiazdkowym hotelu w Wilnie – z przelotem z Warszawy do Wilna. Wiele ciekawych informacji o Litwie można znaleźć na stronie internetowej http://www.lithuania.travel/. Oto pytania konkursowe: 1. Podaj imię pierwszego i jedynego króla Litwy; 2. Jak się nazywa najdłuższa rzeka Litwy?; 3. Podaj nazwiska przynajmniej 2 polskich poetów związanych z Wilnem; 4. Kto był założycielem Uniwersytetu Wileńskiego?; 5. Podaj nazwy przynajmniej dwóch parków narodowych na Litwie; 6. W jakiej miejscowości znajduje się delfinarium?; 7. Gdzie znajduje się największy skansen litewski?; 8. Od kiedy Litwa jest w strefie euro?; 9. Jakie są barwy flagi Litwy?; 10. Czy Wilno znajduje się wśród 3 stolic europejskich, nad którymi wolno latać balonem?
Konkurs trwa od 26 maja do 20 czerwca 2015 r.. W tym okresie należy wysłać pod adres lithuania.poland@aviareps.com prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe, a także opublikować na stronie „Litwa serdecznie zaprasza” na Facebooku zdjęcie ciekawego miejsca na Litwie wraz z nazwą tego miejsca. Zdjęcie nie musi być własnego autorstwa – informują organizatorzy konkursu.
Kazimierz Netka