Na zdjęciu: Uroczystości z okazji otwarcia Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Gdańskim, we wrześniu 2015 roku. Fot. Kazimierz Netka.
Biuro Pomorskie z siedzibą w Pekinie działa coraz prężniej. Jako pierwsze polskie województwo powołało swoje przedstawicielstwo w Chinach. Trzy lata temu na podobny krok zdecydowało się województwo łódzkie.
Nowy etap pomorskiej ekspansji gospodarczej na chińskim rynku.
Jak i od kiedy Polska współpracuje z Chinami? Ta kooperacja trwa wiele dziesiątek lat! Niektórzy twierdzą, że Marco Polo – słynny średniowieczny podróżnik, który nawiązał ścisłe kontakty handlowe z Chinami w średniowieczu, był… Polakiem! Chińczycy mają olbrzymie zasługi dla świata, ale Polska również dużo zrobiła dla mieszkańców Państwa Środka. Polak, inż. Adam Szydłowski, założył w Chinach miasto Harbin. Stało się to w 1898 roku, czyli 120 lat temu.
Na zdjęciu: Goście z miasta Szanghaj – w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdzie w kwietniu 2015 roku zainaugurowano obchody 30-lecia nawiązania współpracy między dawnym województwem gdańskim i miastem Szanghaj, a także 10-lecia partnerstwa województwa pomorskiego z Szanghajem. Fot. Kazimierz Netka.
Po II wojnie światowej współpraca polsko – chińska zaczęła rozwijać się dynamicznie właśnie w Pomorskiem. W 1951 r. założono pierwsze chińsko-zagraniczne join venture. Było to Chińsko-Polskie Przedsiębiorstwo Maklerów Okrętowych, które działa obecnie pod nazwą Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe, z siedzibami w Gdyni i w Szanghaju. Wtedy, przed laty, pomagało nowopowstałym władzom chińskim obchodzić międzynarodowe embargo nałożone na ich kraj – co do dzisiaj zachowują we wdzięcznej pamięci.
Jak powstało Biuro Pomorskie w Chinach? Jego twórcą i dyrektorem jest Polak, gdańszczanin, Sławomir Berbeć.
– Przyjechałem do Chin w 1996 roku. Tam się ożeniłem, mieszkam, mam dwóch synów: Franka i Janka. Moja współpraca z województwem pomorskim zaczęła się w 2007 roku, gdy do Pekinu, gdzie mieszkam, przybyła delegacja władz Pomorza – opowiada Sławomir Berbeć.
Towarzysząc delegacji oficjalnej, Sławomir Berbeć zaproponował:
– Dlaczego by nie stworzyć w Pekinie przedstawicielstwa Województwa Pomorskiego, które by w sposób ciągły, a nie od delegacji do delegacji zajmowało się promocją regionu i pomocą pomorskim instytucjom? Dlaczego nie miałaby powstać podmiot, który zajmie się wsparciem pomorskich firm, które chcą działać na chińskim rynku, a nie z całej Polski, ze wszystkich szesnastu województw ?
W styczniu 2009 roku została zawarta umowa z Agencją Rozwoju Pomorza SA i Sławomir Berbeć zaczął działać w Pekinie na rzecz Pomorza i firm pomorskich.
Oto, co napisano na stronie internetowej http://www.biuropomorskie.pl : Biuro Pomorskie w Chinach z siedzibą w Pekinie powstało w dniu 5 stycznia 2009 roku na mocy porozumienia, zawartego pomiędzy firmą Dragon Era Trade Corporation, działającą na terenie Chin a Agencją Rozwoju Pomorza S.A., mieszczącą się w Gdańsku, działającą na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Województwie Pomorskim. Porozumienie zostało zawarte pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Celem współpracy jest wspieranie pomorskich przedsiębiorców, a także promocja Pomorza w Chinach.
Ważnym wydarzeniem było podpisanie Listu Intencyjnego – porozumienia samorządów, w sprawie działalności Biura Pomorskiego w Chińskiej Republice Ludowej – a dotyczącego utworzenia przedstawicielstwa regionalnego.
Oto zapis tego wydarzenia na stronie internetowej: w maju 2011 roku został podpisany list intencyjny przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urzędy Miejskie Trójmiasta i Słupska, Strefy Ekonomiczne oraz liczne organizacje biznesowe i wspierania biznesu Pomorza, wyrażający intencje przekształcenia Biura Pomorskiego w przedstawicielstwo gospodarcze regionu pomorskiego w ChRL. W efekcie, powstało Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Pekinie.
Do połowy 2012 roku Biuro Pomorskie w Chinach było prowadzone za środki własne Sławomira Berbecia i jego rodziny. Opłacano wynajem lokalu znajdującego się w ścisłym centrum Pekinu oraz zatrudnianie pracowników: dwóch Chińczyków i Polaka na pół etatu. Teraz, sytuacja finansowa Biura Pomorskiego w Chinach jest bardziej uporządkowana. Jego funkcjonowanie jest dofinansowane za pośrednictwem Agencji Rozwoju Pomorza ze środków europejskich.
Na zdjęciu: Kontenerowiec w gdańskim porcie. Fot. Kazimierz Netka
Od 2017 roku realizowany jest interesujący projekt „Pomorski Broker Eksportowy”.
Umowa z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. dotyczy usług w ramach programu „Pomorski Broker Eksportowy – Kompleksowy system wspierania rozwoju eksportu w województwie pomorskim” – wyjaśnia strona internetowa http://www.biuropomorskie.pl . – W zakresie tego porozumienia Biuro świadczy usługi mikro, małym i średnim firmom z siedzibami w województwie pomorskim oraz instytucjom z otoczenia biznesu działającym na rzecz tych firm. Celem świadczonych usług jest pomoc pomorskim firmom w nawiązaniu kontaktów gospodarczych z firmami z Chin, a także promocję pomorskich branż i firm na tamtejszym rynku oraz promocję gospodarczą regionu, a także kompleksową obsługę misji gospodarczych i misji przyjeżdżających na wydarzenia targowe do Chin.
– Mamy plan promocji – mówi Sławomir Berbeć – szef Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Pekinie. – Chińczycy to bardzo ważny partner dla Polski, Pomorza. Warto pamiętać, że według analityków w roku 2028 chińska gospodarka ma stać się pierwszą gospodarką świata. Teraz jest na drugim miejscu, zaraz po USA.
Obecnie, specyfiką chińskiej strategii gospodarczej jest ucieczka od wizerunku „fabryki świata” produkującej tanie i niskiej jakości produkty. Chińczycy oferują światu coraz więcej. W Polsce chcą budować m.in. kolej dużych prędkości, Centralny Port Lotniczy, czy Centralny Port Morski w Gdańsku. Natomiast Polacy mogą eksportować na tamtejszy rynek np. jabłka, mięso wieprzowe i drobiowe, wyroby spożywcze, wysokiej jakości meble czy kosmetyki. Chińczycy potrzebują wysoko rozwiniętych technologii, w tym szczególności mających zastosowanie dziedzinie ochrony środowiska. Tak, jak Koreańczycy przebili się ze swymi produktami do Europy, tak mogą to zrobić Chińczycy, stawiając na RDI – research development investment – na inwestycje badawczo – rozwojowe.
Życie w Chinach staje się coraz droższe. W miastach położonych na wybrzeżu morskim, w tym szczególnie w Pekinie i Szanghaju, koszt życia jest wyższy niż w Warszawie, ale płace są tam również wyższe od płac w Polsce.
Biuro Pomorskie w Chinach znajduje się w wieżowcu w centrum Pekinu, niedaleko Placu Tian’anmen. Tuż przy głównej ulicy Pekinu Chang’An Jie – trasy, którą przejeżdża na uroczystości szef państwa. Przed takimi wydarzeniami, wieżowiec i okoliczne budynki muszą zostać opuszczone przez użytkowników. To zdarza się nieczęsto; raz na 10 lat, gdy w pobliżu odbywa się defilada z udziałem prezydenta Chin.
Głównym celem Biura Pomorskiego w Chinach jest pomaganie polskim firmom wchodzącym na rynek chiński. Od powstania z pomocy tego przedstawicielstwa skorzystało ponad 200 firm i zostało zorganizowane dla nich niemal 20 misji gospodarczych oraz targowych. Przedstawicielstwo uczestniczyło też m.in. w organizacji koncertów pomorskich instytucji kulturalnych (np. Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot) czy także sprowadzaniu inwestorów chińskich do naszego regionu (fabryka naczep samochodowych firmy CIMC w Gdyni).
Na zdjęciu: Spotkanie w Sopocie z reprezentacją China International Marine Containers (Group) Co., Ltd. (CIMC) – pochodzącą z Chin globalną spółką. Fot. Kazimierz Netka.
Biuro pomaga eksporterom, w ramach programu Pomorski Broker Eksportowy, chcących uczestniczyć w targach. Obecnie trwają przygotowania do targów meblarskich oraz kosmetycznych. Ważne miejsce w działalności Biura ma też promocja pomorskiej turystyki. W 2017 roku do Polski przyjechało z Chin o 60 procent więcej turystów niż gościło ich w Polsce w 2016 roku. Turyści chińscy pod względem wydawanych środków są na drugim miejscu, tuż za Japończykami.
O tym, jaka jest kondycja gospodarcza Chin – można będzie dowiedzieć się na spotkaniu informacyjnym, 23 stycznia 2018 roku. Zaprasza na to spotkanie Agencja Rozwoju Pomorza SA. Przeznaczone jest ono dla przedstawicieli firm zainteresowanych eksportem na rynek chiński. Uczestnictwo jest bezpłatne. Temat spotkania będzie „Sytuacja gospodarcza ChRL a uwarunkowania dla zagranicznego importu. Działalność Biura Pomorskiego w Chinach, w kontekście wspierania pomorskich przedsiębiorstw w wejściu na chiński rynek.” Spotkanie odbędzie się 23 stycznia 2018 roku, w godz. 14.00-15.30; adres: Gdańsk Oliwa, ul. Grunwaldzka 472 D w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza. Więcej informacji jest na stronie internetowej http://www.brokereksportowy.pl .
Kazimierz Netka