Polskie władze zdecydowanie występują przeciw faszyzmowi – podjęły zdecydowane działania wobec osób i organizacji, które publicznie propagują symbole totalitarnego państwa.

Na zdjęciu: Takie napisy pojawiają się w polskich miastach… Fot. Kazimierz Netka.

Policja wspiera działania Prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Szef MSWiA Joachim Brudziński rozmawiał dziś z nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, komendantem głównym Policji, w sprawie działań po emisji reportażu „Superwizjera” – informuje Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Podczas spotkania omówiono m.in. współpracę Policji w tej kwestii z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturą. Szef MSWiA zobowiązał Policję do wsparcia działań ABW i przekazywania wszelkich informacji w tej sprawie. Po raz kolejny podkreślił, że w kraju doświadczonym przez ustroje totalitarne, takie jak niemiecki nazizm i sowiecki komunizm, propagowanie tych totalitaryzmów i symboli faszystowskich, czy celebrowanie urodzin Adolfa Hitlera, jest haniebne i zasługuje na szczególne potępienie. W naszym kraju nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania.

Prokuratura i służby podjęły zdecydowane działania wobec osób i organizacji, które publicznie propagują symbole totalitarnego państwa.

Minister spotkał się dziś także z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego Prokuratorem Krajowym.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo pod kątem art. 256 par 1 i 2 Kodeksu karnego, czyli m.in. publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa.

Prokuratorzy przystąpili do gromadzenia dowodów. Czynności w tej sprawie prokuratura – zgodnie z kompetencjami – zleciła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – informuje Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odnosząc się do dzisiejszych publikacji prasowych dotyczących zbiórki publicznej prowadzonej przez Stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”, informujemy, że przepisy dotyczące przeprowadzania zbiórek publicznych zostały wprowadzone w 2014 roku za rządów koalicji PO-PSL. Przepisy te reguluje ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Przepisy złagodziły wymogi stawiane organizatorom. W tej sprawie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wydaje już decyzji administracyjnych dotyczących zgody na zbiórkę, a jedynie rejestruje zgłoszenia przekazywane poprzez formularz na portalu zbiorki.gov.pl.

Przed wprowadzeniem przepisów z 2014 roku, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydawał decyzję administracyjną, mógł weryfikować zgłoszenia, żądać dokumentacji od organizatorów. W MSWiA trwają prace nad propozycją zmian w ustawie o zbiórkach publicznych, przywracającej narzędzia Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednocześnie podkreślamy, że Stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” zostało zarejestrowane 27 października 2011 r. – informuje Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *