Hymn Unii Europejskiej na 10-Lecie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków im. Króla Jana III Sobieskiego
Orzeł Senacki dla byłego prezesa Huberta Pobłockiego. Przemysław Kilian nowym prezesem
W Pomorskiem mieszkają nie tylko Kaszubi. Są też Słowińcy (a przynajmniej ich ziemie, bo prawie wszyscy już wyemigrowali), żyją tu Kociewiacy, Borowiacy; mieszkańcy delty Wisły którzy osiedlili się na Żuławach w zdecydowanej większości po II wojnie światowej. W Krynicy Morskiej tym osadnikom postawiono pomnik. Nie możemy zapomnieć, że zasługi mają dla pomorskiego regionu Kresowiacy, który odbudowali Gdańsk. Dużo w gospodarkę i kulturę Pomorza wnieśli np. Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, Tatarzy, Żydzi, Holendrzy, Litwini i wielu innych reprezentantów różnych grup etnicznych i narodów. O nich przypominamy. Przedstawiamy ich kulturę, dokonania. Będziemy wdzięczni za wiadomości na temat życia, dokonań mniejszych społeczności pomorskich. Nie powinny one być przemilczane; nie można o nich zapominać, udając, że na Pomorzu mieszkają tylko Kaszubi…
Od starożytności różne ludy przechodziły przez Pomorze. Na przykład Goci, aż ze Skandynawii, wędrowali przez północną Polskę, na południe Europy, nad morza Czarne i Śródziemne. Niektórzy mówią, że nazwa: Kociewie, albo jak kiedyś: Gociewie, pochodzi właśnie od Gotów. Na starożytnej mapie została zaznaczona już w pierwszych wiekach naszej ery miejscowość na Kociewiu, najprawdopodobniej: Skórcz, dzisiaj urokliwe, niezwykłe miasteczko.
Teraz, kilka słów o wydarzeniach dotyczących Kociewiaków, mieszkających w Trójmieście.
Na zdjęciu: Koncert światowej sławy Multi Trio.
Hymnem Unii Europejskiej – Odą do Radości Fryderyka Schillera – uczczono w niedzielę po południu28 czerwca 2015 roku, 10-lecie istnienia Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków (TKK) im. Króla Jana III Sobieskiego. Utwór wykonały światowej sławy artystki, tworzące Multi Trio: Ewa Pobłocka – pianistka oraz Jej córki; Leszczyńskie: Ewa Justyna – śpiewaczka i Maria Kamila – grająca na wiolonczeli. Uczestnicy spotkania wysłuchali też utworów Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Knuda Vada – w interpretacji Multi Trio. Uroczystość odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku.
W niedzielę we władzach TKK nastąpiła zmiana pokoleniowa. Hubert Pobłocki, poeta, główny założyciel i pierwszy prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków im. Króla Jana III Sobieskiego, przekazał pełnienie tej funkcji Przemysławowi Kilianowi z Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy prezes TKK otrzymał Orła Senackiego, z rąk senatora Andrzeja Grzyba, w dowód uznania zasług, z podziękowaniami za krzewienie kultury kociewskiej w metropolii Gdańsk – Gdynia – Sopot.
Na zdjęciu: Historyczny moment: Przemysław Kilian obejmuje stanowisko prezesa Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków im. Króla Jana III Sobieskiego.
Na uroczystość przybyli także m.in. prof. Stefan Raszeja, Doktor Honoris Causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Maria Pająkowska-Kensik z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, poseł Jan Kulas, Mirosław Kalkowski – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.
W programie były też m.in. prezentacja X jubileuszowego rocznika „Rydwan”, przypomnienie działalności Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, promocja książki: „Doktor Wydrowska-Biedunkiewicz. Pół wieku w służbie Tczewa i jego mieszkańców”. Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę haftów kociewskich Marii Leszman z Pelplina i Katarzyny Nowak z Tczewa.
Na zdjęciu: Kwiaty z okazji Imienin Króla i 50-lecia Jego powrotu do Gdańska złożyli przy pomniku Przemysław Kilian i Krzysztof Kowalkowski. Fot. z Archiwum Krzysztofa Kowalkowskiego.
Dwa dni wcześniej, 26 czerwca, delegaci trójmiejskich Kociewiaków: Przemysław Kilian i Krzysztof Kowalkowski, złożyli kwiaty przy pomniku Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku. Stało się to niemal dokładnie w 50. rocznicę przekazania tego pomnika Gdańskowi. Od 1898 roku do 1950 r. zabytek ów stał we Lwowie. Potem trafił do Wilanowa w Warszawie. Następnie, podobnie jak znacznie wcześniej inni repatrianci, Król (na pomniku konnym) w 1965 roku przybył do Gdańska i w 2014 roku został patronem Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków.
Skąd związki Kociewia z tym monarchą? Otóż, przez około 30 lat, w II połowie XVII wieku, pochodzący spod Lwowa Jan Sobieski był starostą w mieście Gniew; na Kociewiu.
Kazimierz Netka