Fot. Kazimierz Netka.
W Sopocie, w niedzielę, 16 września, można było przejść przez symboliczne Drzwi Tolerancji.
Konferencja: Otworzyć bramy tolerancji. Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie. Rodzina, wspólnota, dialog.
Co roku z powodów samobójczych ginie więcej osób niż w konfliktach i zamachach terrorystycznych. W Polsce jest więcej prób samobójczych niż wypadków śmiertelnych w komunikacji.
Fot. Kazimierz Netka
– To pokazuje wagę problemu. Jakim są choroby psychiczne – mówił Paweł Orłowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, inaugurując konferencję „Otworzyć Bramy Tolerancji. Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie. Rodzina, wspólnota, dialog” w ramach Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Jest wiele stereotypów, uprzedzeń dotyczących chorych psychiczne. Drzwi tolerancji, które symbolicznie w niedziele otwarto, zwykle pozostają przymknięte. Marszałek Paweł Orłowski zwrócił też uwagę na kwestię 100-procentowego zapełnienia łóżek w szpitalach, leżących chorych psychicznie. Zasugerował, że warto się zastanowić, czy nie byłaby lepsza od szpitalnej opieka środowiskowa. Nie wykluczajmy ze swego środowiska osób chorych. TO zadanie dla każdego z nas – powiedział Paweł Orłowski.
Fot. Kazimierz Netka
Konferencję, zorganizowana w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, moderował Piotr Harhaj – kierownik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Problem: jak mówić o zdrowiu psychicznym, żeby nie stygmatyzować? Poruszyła w swym wykładzie dr Mira Marcinów z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, O wdrażanie idei działalności centrów zdrowia psychicznego w Polsce mówił dr Marek Balicki z Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Temat: Centrum Zdrowia Psychicznego – harmonizacja usług i współpracy na rzecz pacjenta. Program pilotażowy w CZP przy Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. przedstawił lek. Piotr Stoń – lekarz kierujący Oddziałem Psychiatrycznym tego Szpitala. Gdański model deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi – wnioski z pilotażu zaprezentowały Anna Strojna ze Stowarzyszenia na rzecz osób z kryzysami psychicznymi „Przyjazna Dłoń” oraz Małgorzata Chełstowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Następnie odbył się panel dyskusyjny: Dobre praktyki w zakresie usług społecznych dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Potem uczestnicy zostali zaproszeni do Ogrodu Tolerancji, przy siedzibie Fundacji FOSA, w Gdańsku, przy ul. Chopina.
Fot. Kazimierz Netka
Różne wydarzenia, w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie ‘2018, potrwają do 21 września, Więcej wiadomości na ten temat można znaleźć na stronie internetowej otwartebramy.org .
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl
(K.N.)