Fot. Kazimierz Netka.
Zjednoczone Emiraty Arabskie – państwo, które może być dobrym miejscem dla polskich eksporterów.
Od kilku lat realizowany jest w Pomorskiem program wsparcia firm o nazwie: Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Ma on wspierać firmy w ich ekspansji zagranicznej. Przysłuchujemy się wykładom wygaszanym podczas konferencji organizowanych w ramach tego programu. Uczestnicy tych spotkań uzyskują solidną dawkę wiedzy odnośnie konkretnych zagranicznych rynków zbytu. Oczywiście, w ciągu jednego spotkania nie sposób powiedzieć o wszystkim, ale seminaria organizowane w ramach PBE, ukierunkowują przedsiębiorców w ich dążeniach do wejścia na zagraniczne obszary, a zwłaszcza w dość egzotyczne zakątki globu – w poszukiwaniu najlepszych miejsc zbytu towarów i usług.
Biblijny Eden, czyli Raj, prawdopodobnie znajdował się gdzieś na Bliskim Wschodzie. Czy obszarem tym były dzisiejsze Zjednoczone Emiraty Arabskie? Raczej nie. Ale, niewykluczone, że dla polskich eksporterów one właśnie mogą być bardzo korzystnym kierunkiem gospodarczej wysyłki produktów, wytworzonych w kraju nad Wisłą. Takie wnioski można wysnuć, po wysłuchaniu wykładów, wygłoszonych podczas spotkania pt. „Zjednoczone Emiraty Arabskie jako obszar nowych możliwości – seminarium w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy”, zorganizowanego 11 grudnia 2018 roku w hotelu Scandic przez Regionalna Izbę Gospodarczą Pomorza.
Fot. Kazimierz Netka
Na początek – wyjaśnienie, skąd się Pomorski Broker Eksportowy wziął. Wyjaśnił to, w swym wykładzie, Paweł Mieczan – broker eksportowy z Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Opis znajdujemy też na stronie internetowej: www.brokereksportowy.pl . Warto tam zajrzeć, Oto najważniejsze informacje: Pomorski Broker Eksportowy to projekt wspierający aktywność eksportową firm z naszego regionu. Powstał z inicjatywy pomorskich instytucji otoczenia biznesu, jest projektem partnerskim realizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza – lidera projektu, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość – Oddział Terenowy Gdańsk, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Gdańską Agencje Rozwoju Gospodarczego InvestGDA i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Każda z instytucji odpowiada za realizację konkretnych działań zaplanowanych w projekcie.
Fot. Kazimierz Netka
Działania PBE skierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) posiadających siedzibę w województwie pomorskim, nastawionych na rozpoczęcie działań eksportowych, rozwój działalności eksportowej oraz zdobywanie nowych rynków.
Seminarium dotyczące warunków eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zorganizowano w Gdańsku, ale brokerzy wyjeżdżają do swych klientów na przykład do Słupska, Chojnic, Bytowa. W ramach PBE organizowane są też misje gospodarcze – wyjazdy za granicę zainteresowanych przedsiębiorców, na które właściciele firm uzyskują dofinansowanie w wysokości nawet 85 procent. Planowany jest wyjazd na targi do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – wynika z informacji, które przekazali nam także inni brokerzy: Aleksandra Harasiuk i Piotr Maksyś.
O tym, jak jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA; UAE – United Arab Emirates), mówiła Małgorzata Panek-Kasińska – prezes MK Business Link SP. z o.o., w wykładzie pt.: „Zjednoczone Emiraty Arabskie – kraj ogromnych możliwości rozwoju” oraz praktycznie doradzając jak postępować. Pani prezes dokonała analizy szans i zagrożeń wejścia na rynki arabskie.
Fot. Kazimierz Netka
Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze to, że pomiędzy Polską, Europą a krajami arabskimi są bardzo duże różnice kulturowe. Inne jest też podejście biznesowe – mówiła pani prezes Małgorzata Panek-Karasińska. ZEA to region świata bardzo szybko się rozwijający, zarówno pod względem ludnościowym, jak i gospodarczym. Nie wszędzie w 7 krajach – emiratach ropa naftowa jest podstawą gospodarki. Tego surowca naturalnego zaczyna bowiem brakować w niektórych emiratach. Dlatego, dokonują one dywersyfikacji swego modelu gospodarczego.
Najbardziej znanym emiratem jest Dubaj – to tam zabrakło ropy w latach 2009 – 2010.
Bardzo istotną wiadomością dla polskich eksporterów zainteresowanych rynkiem zbytu w Dubaju jest to, że można stamtąd łatwo transferować zyski do Polski, bez obciążeń podatkowych. To ciągle rozwijający się stabilny i chłonny rynek – mówiła prezes Małgorzata Panek-Kasińska.
Niestety, trzeba się liczyć z trochę innym niż w Europie, podejściem do pracy tamtejszych mieszkańców. Nie zawsze są oni terminowi, a odzwierciedla to powiedzenie, jakie może usłyszeć Europejczyk: Ty masz zegarek, a my mamy czas…
Są jednak powody dla których warto zainteresować się rynkiem ZEA. Jak już wspomnieliśmy, to zróżnicowana, stale rosnąca i rozwijająca się gospodarka – jej dywersyfikacja jest dokonywana w celu uniezależnienia się od indeksów ropy i gazu. W rankingu „Doing Business in 2018” plasuje się na 21. miejscu pod względem łatwości prowadzenia biznesu (dla porównania Polska znajduje się na miejscu 27.). Państwo: Zjednoczone Emiraty Arabskie jest w pierwszej dziesiątce krajów na świecie pod względem PKB na osobę. To kluczowy rynek dla reeksportu do Azji i Afryki. Brak opodatkowania dochodów osobistych i zysków kapitałowych. W ZEA jest młode, dynamiczne społeczeństwo, dobrze znające język angielski.
Fot. Kazimierz Netka
Jak wiadomo, na Bliskim Wschodzie tanie jest paliwo. Litr ropy w przeliczeniu, kosztuje 2 złote za litr. Bardzo deficytowa jest woda. Dlatego, został ogłoszony międzynarodowy konkurs na wykorzystanie energii słonecznej do pozyskiwania wody pitnej. Teraz ta woda pochodzi z odsalania morskiej, a także z parującej Zatoki. ZEA stawiają na edukację. Tam stworzono oddział paryskiej Sorbony i uniwersytetu z Nowego Jorku. Umowy z ZEA zawarły też nasze uniwersytety medyczne z Warszawy i Łodzi. Żeby prowadzić biznes w ZEA, warto mieć tam partnera, ale ci partnerzy żądają co najmniej 51-procentowego udziału w przedsięwzięciu biznesowym. Trzeba się jednak liczyć z tym, ze ów partner nie będzie ponosił ryzyka, ale jeśli ma dobre, znane tam nazwisko, bardzo pomoże w rozwinięciu działalności. Można założyć spółkę w strefie ekonomicznej.
Warto wiedzieć, że Arabowie w ZEA stawiają na e-komunikację, za pośrednictwem usług mobilnych e-Gov napędzają gospodarkę. Smart Dubai – to inicjatywa oficjalnie zainaugurowana w 2014 r. Strategia ta dotyczy 6 głównych filarów: komunikacja, elektryczność, infrastruktura, transport, gospodarka i planowanie przestrzenne.
ZEA wprowadza projekty z zakresu E-Government, Smart Government podążając za trzema wytycznymi: aktywacją e-usług za pośrednictwem aplikacji na smartfony; tworzeniem nowych usług mGovernment; zachęcaniem podmiotów rządowych do opracowania jednolitych strategii
Niewykluczone, że tam zostanie przetestowana, na odcinku 15 km, superszybka kolej próżniowa: hiperloop. ZEA zainteresowane są także polskim latającym motorem, poruszającym się 50 metrów nad ziemią. Od 2014 roku rozwijana jest inicjatywa Smart Dubai.
Planowany jest wyjazd z Pomorza na targi do ZEA. Jak się do nich przygotować?
Fot. Kazimierz Netka
Ważne jest ustalenie bazy danych potencjalnych podmiotów do zaadresowania oferty, a także odpowiednie przygotowanie komunikacji i wysyłka zaproszeń na stoisko + propozycja spotkania B2B w siedzibie – mówiła podczas seminarium pani prezes Małgorzata Panek-Kasińska. Pobyt na targach warto wykorzystać, nie tylko biernie czekając na odwiedzających lecz także celować w konkretnych kontrahentów i ich zapraszać. ZEA to kraj relacyjny i z wysokim autorytetem władzy dlatego – zalecane są rekomendacje. Bliski Wschód charakteryzuje się wolnym tempem i specyficznymi zasadami pracy – należy być cierpliwym i przy intensywnej opiece nad rynkiem trzeba dać sobie min. 12 miesięcy na sukces. Warto pamiętać, że dla niektórych projektów wymagane jest posiadanie podmiotu zarejestrowanego w ZEA. Targi to dobry start ale bez intensywnego follow up, podtrzymania kontaktu, częstych spotkań osobistych proces kontraktacji może trwać dużo dłużej. Wskazana jest analiza rynku – aby nie tracić czasu.
Fot. Kazimierz Netka
Warto przed wyjazdem trochę poczytać o rynku, potencjale, konkurencji. Najlepiej stworzyć prezentację typu ppt, liczącą maksymalnie 10 slajdów – obrazków. Warto mieć na uwadze, że Emiratczyk nie krytykuje swej władzy. Kto występuje pod patronatem władzy, jest najbardziej wiarygodny. Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza jest więc instytucją, która może ułatwić wejście na rynki ZEA.
Region GCC (Gulf Cooperation Council – Rada Współpracy Zatoki (Perskiej) to miejsce do promowania swoich produktów. Polskie firmy mają szansę zaistnieć na tym rynku dzięki potencjałowi MŚP oraz swoim najnowszym rozwiązaniom i innowacjom – mówiła prezes Małgorzata Panek-Kasińska. Targi są bardzo dobrą platformą do: promocji, wstępnego zbadania rynku, nawiązania kontaktów. Jednym z najlepszych sposobów promocji firmy jest obecność na targach branżowych. W ZEA każdego roku odbywają się setki wydarzeń pozwalających zaprezentować produkty z najróżniejszych branż, mające często charakter kontraktowy. Co dają targi? Pozwalają na: zaprezentowanie produktów, poznanie specyfiki rynku, nawiązanie relacji z potencjalnymi kontrahentami, poznanie konkurencji i ich oferty, udział w konferencjach branżowych i networkingowych, umożliwiają wzrost rozpoznawalności marki oraz produktów.
Fot. Kazimierz Netka
Do ekspansji na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto wykorzystać Światową Wystawę Expo Dubai 2020. O tym wydarzeniu mówiła także Marta Zielińska – zespół Expo Dubaj, koordynator programu regionalnego Expo Dubaj 2020, w wykładzie pt.„Udział Polski w EXPO w Dubaju – szansą na promocję polskich firm”. EXPO 2020 w Dubaju to pierwsza światowa wystawa w regionie MENA (Middle East and North Africa – Środkowy Wschód i Północna Afryka). Temat przewodni brzmi: „Łączymy umysły, aby tworzyć przyszłość”. EXPO 2020 Dubai rozpocznie się 20 października 2020 roku i potrwa do 10 kwietnia 2021 r.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl